Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Najlepším priateľom sám sebe

dĺžka článku: 2 min

V tomto článku som sa dočítal, že len 50 % všetkých priateľstiev je recipročných. To znamená, že len polovica ľudí, ktorých považujeme za našich priateľov alebo kamarátov, by nás zaradilo do tej istej kolónky. Toto nemá implikácie len v počtoch. Závažnejšie na tom je, že človek, ktorému sme ochotní ísť uprostred noci bez zaváhania na pomoc, nemusí cítiť tú istú povinnosť voči nám. A ak sa raz do takej situácie nebodaj dostaneme, môžeme byť nemilo prekvapení.

Takýto extrém som uviedol len na ilustráciu. V bežnom živote sa s tým stretneme v miernejšej forme. Niekto, koho trápenia počúvame pravidelne, si nevie (alebo nechce) nájsť čas, aby vypočul nás. Iného voláme pravidelne na kávu či prechádzku my, ale ak iniciatívu nevyvinieme, on nás nezavolá. Vymýšľame mu na narodeniny originálne darčeky či píšeme blahoželanie na meniny, no sme prekvapení, keď si on na nás nespomenie.

Seneca vraví: „Najväčšie nešťastie človeka zaneprázdneného svojou činnosťou a úplne zamestnaného svojim majetkom je, že pokladá za svojich priateľov tých, ktorých priateľom sám nie je.“

Dalo by sa polemizovať, prečo je to tak. Koniec-koncov, mnoho potenciálnych dôvodov som rozobral v minulých úvodoch. Námatkovo spomeniem len rýchlejšiu dobu, v ktorej žijeme, neschopnosť sa potýkať len s vlastnými problémami, nie to ešte pomoc druhým, nedávanie pozor na druhých, či zvýšené nároky všetkých a všetkého okolo na našu pozornosť

Polemizovať však dnes nechcem. Otázka je, čo s tým.

Kamaráta byť kamarátom nedonútime. Ak s tým chceme niečo urobiť, treba to urobiť u seba. Avšak ako, keď na riešenie niektorých problémov potrebujeme práve pohľad niekoho iného?

Je potrebné si uvedomiť, že skutočným celoživotným priateľom si budeš len ty sám. Nikto iný neuprednostní tvoje záujmy a potreby pred svojimi. Buď si teda svojim najlepším priateľom. Nájdi si na seba čas, rozprávaj sa so sebou, pomáhaj si. Nikto iný nedokáže lepšie poznať a vycítiť, kedy potrebuješ pomocnú ruku, kedy sa potrebuješ vynadávať, kedy vysťažovať, kedy sa len uvoľniť. Budeš si tým najlepším poslucháčom. Budeš vždy vedieť, čo si tým myslel, čo presne ťa na tom trápi, kto čo povedal a čo presne sa stalo. Budeš si bezvýhradne rozumieť. Rovnako budeš poznať všetky svoje vzťahy a väzby, takže budeš mať okamžite k dispozícii všetky informácie, myšlienky a pocity, aby si vedel relevantne vyhodnotiť dané premenné a pomôcť tak tomu najvzácnejšiemu priateľovi, ktorého máš. Sám sebe.

S týmto priateľom stráviš celý svoj život. Neopustí ťa a vždy tu bude pre teba. Vždy sa naňho môžeš obrátiť, keď sa tak rozhodneš.

Buď si dobrým priateľom. Tým najlepším, ktorého máš.

 

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať: