Kategórie
faktografia recenzie kní­h reportáž

Åsne Seierstad – Kníhkupec z Kábulu

dĺžka článku: 3 minúty

Aké je to žiť v Afganistane? Podnikať? Prispôsobovať sa nielen rôznym vládam, ale rovno zmenám štátnych zriadení? Niekoľkokrát počas života? Aké je byť ženou v Afganistane? Prvorodeným synom alebo najmladšou dcérou? Nórske reportérke sa podarilo prežiť 4 mesiace v jednej z afganských rodín a rozpovedať jej príbeh.

Autor a prostredie v dvoch vetách
Åsne Seierstad je nórskou reportážnou žurnalistkou, ktorá sa preslávila opismi každodenného života vo vojnových zónach Kábulu, Bagdadu a Groznom, ale aj nestrannou reportážou o Breivikovi. Kníhkupec z Kábulu sleduje život a osudy kníhkupca Sultána a jeho rodiny žijúcej v Kábule (Afganistan).

Poznámka: reportáž je z roku 2001, po útoku na Svetové obchodné centrum

Kníhkupca čítala predo mnou moja manželka, ktorá ju zhrnula jednou vetou: „Nedokážem uveriť, že je to príbeh zo súčasnosti.“ A mala pravdu. Ocitáme sa v hlavnom meste Afganistanu, u Sultána (krstné meno) Chána, majiteľa pár kníhkupectiev. Je to zarytý milovník (povolených aj podpultových) kníh, ktorý ich obdivuje, zbiera a ponúka počas turbulentnej histórie tejto nešťastnej krajiny komukoľvek, kto má o ne záujem. Vojakom, predstaviteľom vlády, zahraničným novinárom, komunistom, Afgancom. Každý má svoje pohnútky, každý má iné nároky.

„Najprv mi spálili knihy komunisti, potom tu rabovali mudžahídi a potom ich znova spálil Taliban.“

Reportáž sa začína úplne nevinne a spontánne. Åsne Seierstad sa len tak mimochodom spýta, či by nemohla bývať a žiť so Sultánovou rodinou. Ten privolí, na čo reportérka u nich strávi štyri mesiace, počas ktorých sleduje ich každodenný život, rodinné zvyklosti a tradície, svadby či konflikty. Chánovci sú v afganských pomeroch považovaný za strednú triedu. To znamená, že osem ľudí býva v malom polo-rozpadnutom trojizbovom byte, ktorý tu ostal z čias sovietskej moci, kde tečie z kohútikov voda a elektrina ide pár hodín denne. Pre mnohých Afgancov nepredstaviteľný luxus.

A hoci je Sultán Chán milovník umenia a literatúry, v medziach rodiny je tradičným patriarchom presadzujúcim rodové zvyklosti. Čo v jednoduchosti znamená: jeho názor je jeho slovo. A jeho slovo je zákon. Táto dichotómia z neho robí neuveriteľne zaujímavú postavu. Åsne sleduje nielen jeho vládu nad rodinou, ale aj podnikateľské aktivity, ktoré sú na afganské pomery celkom netradičné.

Nakoľko je však Sultán veľmi zamestnaný človek, reportérka trávi veľa času s jeho rodinou, čím sa čitateľovi dostáva možnosť preniknúť do života bežných Afgancov. Sultán žije v byte so svojou druhou ženou a malým dieťaťom, svojou mamou, bratom, prvou ženou a štyrmi deťmi. Každý z nich má svoje postavenie, svoje úlohy a svoj vopred určený osud. Či o neho stojí, alebo nie. Zaujímavé sú predovšetkým pohľady jednotlivých členov rodiny na Sultána, dve manželky a celkové fungovanie rodiny. Najmä očami ženských členiek rodiny. Ich postavenie je, vzhľadom na prevládajúce zvyklosti v tejto moslimskej krajine, takmer neexistujúce. Ako moja žena povedala, jeden miestami neverí, že číta o súčasnosti a nie príbeh zo stredoveku. Mnohé aspekty tejto reportáže, či už ide o majetkové alebo spoločenské pomery, vopred určené osudy a vzťahy ľudí, rodovú nerovnosť či ideologické zázemie, tak nútia človeka rozmýšľať o svojom vlastnom živote (a byť zaň neskonale vďačný).

„Prvýkrát v živote sa jej niekto niečo pýta a vyžaduje odpoveď. Chce vedieť, čo cíti, čo si myslí. Ale ona si nič nemyslí, lebo nie je zvyknutá mať na niečo názor. A presviedča sa, že nič necíti, lebo vie, že nesmie nič cítiť. Naučila sa, že človek sa za pocity musí hanbiť.“

Krátke zhrnutie

Na 251 stranách autorka formou reportáže približuje život bežných Afgancov. Počas svojho štvormesačného pozorovania jednej z rodín približuje ich denné povinnosti, starosti, radosti, zvyklosti a konflikty, ktoré vznikajú medzi jej ôsmymi členmi a ich blízkym okolím. Prostredie a zákony pretkané náboženstvom, patriarchálna spoločnosť, zanedbateľná hodnota žien v spoločnosti a práve ich pohľad na vec robia z tejto knihy skvelú sondu do života človeka tretej krajiny 21. storočia.

Kúp si knihu, ak máš rád:

  • akúkoľvek knihu od prekliatych reportérov,
  • blízkovýchodné prostredie a/alebo problematiku rozvojových krajín,
  • pohľad z inej perspektívy na bežný život a udalosti v ňom.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • ťa cestopisno/reportážny žáner nezaujíma,
  • máš predsudky voči moslimom či ich viere,
  • máš rád štandardný priebeh deja.

Nájdeš ju napríklad v Martinuse vo fyzickej podobe (12,99€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: