Kategórie
názory recenzie kní­h

(Moje) najlepšie knihy roku 2020

dĺžka článku: 3 minúty

Tak ako po minulé roky (2019201820172016) aj tentoraz som sa ohliadol za uplynulými dvanástimi mesiacmi. Prečítal som 34 kníh, no tentoraz som vedel pomerne presne, ktorých 5 bolo najlepších. Zachoval som totiž metriku, ktorá sa v minulom roku tak osvedčila – päť kníh, ktoré ma najviac vnútorne oslovili. Každý nižšie uvedený kúsok vo mne niečím pohol – na základe jeho prečítania som prehodnotil niektoré svoje hodnoty či správanie, upravil prístup k sebe či ľuďom okolo mňa, alebo na dej danej knihy spomínam veľmi živo až doteraz.

Dopredu však upozorňujem, že nie všetky z uvedených kníh mali v kolónke „rok prvého vydania“ rok 2020. Uvedené tituly tiež nie sú zoradené od najlepšieho po najhorší.  V každom prípade, ak rozmýšľaš nad tým, čo si najbližšie prečítať, neurobíš chybu, ak si vyberieš ktorýkoľvek z nich.

Zaujímavosťou je, že medzi top 5 knihami sa z 34 prečítaných kúskov až trikrát objavil švédsky spisovateľ Fredrik Backman. Nie som voči nemu nejak „pozitívne zaujatý“, ale po prečítaní už jeho šiesteho diela musím povedať, že ide o pána spisovateľa. Nielen, že dokáže zvládnuť mnoho žánrov, ale každý zvládne bravúrne, naplní ho vetami, pri ktorých sa človek musí smiať či uroniť slzu a metaforami, ktoré sú nielen novátorské svojim štýlom, ale nútia na hlboké zamyslenie.

Fredrik Backman – Obhliadka bytu

Kniha opisuje bláznivú a tragikomickú rukojemnícku drámu, keď sa nešikovný a neúspešný bankový lupič zamkne v byte s premotivovanou realitnou maklérkou, s dvoma notorickými obdivovateľmi Ikey, s nepríjemnou multimilionárkou, so smutnou starou dámou, so ženou vo vysokom štádiu tehotenstva a s neznesiteľným starým dudrošom. Naproti nim stoja traja policajti z malého mesta, ktoré nič podobné ešte nezažilo.

Celá recenzia.

Fredrik Backman – Muž menom Ove

Ove je priamočiary človek. Ale prišiel o ženu. Ktorú miloval. A mal kocúra. Ktorého nenávidel. Mal aj susedov. Tých nenávidel ešte viac. Ako všetkých ľudí. Nevie, na čo by ešte žil. Aj by sa zabil. Keby ho furt niekto neotravoval.

Muž menom Ove je príbeh presahujúci do mnohých žánrov. Je to komédia, je to čierny humor, je to dráma, je to obraz života spoločnosti. Je to príbeh mnohých tvárí. Človek sa pri ňom zasmeje, začne si vážiť maličkosti či zamyslí sa nad životom. Rozhodne si zaslúži tvoju pozornosť.

E. M. Remarque – Nebo nepozná obľúbencov

Krátky román z európskeho prostredia povojnových rokov. Je o intenzívnom žití a pominuteľnosti života zároveň. Je o láske, ktorá nemá pravidlá a je o ľuďoch, ktorí sú často živými labyrintami sami sebe, než aby boli plnohodnotnými členmi spoločnosťami.

Celá recenzia.

 

Arthur C. Clarke – Koniec detstva

Koniec Detstva je sci-fi napísané v roku 1953 (čo dáva tomuto dielo veľkú mnohotvárnosť). Pojednáva o transformácii a transcendencii ľudského rodu po tom, ako sa nad svetovými metropolami odrazu zjavili vesmírne lode Dohliadateľov. Tí, ako sami deklarovali, prišli s úlohou ochrániť ľudstvo pred ľudstvom samotným. Neprišli ho dobyť alebo si ho podrobiť. Práve naopak. Poskytli mu mnohé technologické výhody vlastnej civilizácie a žiadali za to relatívne málo – zakázali ľuďom sa navzájom vraždiť, zabíjať zvieratá pre iné potreby ako obstaranie jedla a nedovolili ľuďom naďalej ničiť planétu Zem. Pre ľudstvo sa tak začal zlatý vek prosperity. Avšak Dohliadatelia ľuďom nepovedali celú pravdu.

Fredrik Backman – A každé ráno je cesta domov dlhšia a dlhšia

Fredrikovi Backmanovi sa podarilo ma v tejto knižke za jedinú hodinu (toľko trvá prečítanie tejto knižky) rozosmiať, rozplakať, zamyslieť sa, o trochu viac si vážiť život a viac milovať svojich blízkych. Mnohým knihám sa nepodarilo počas niekoľkých hodín ani jedno z toho. Vrelo odporúčam.

Pre zjednodušenie ti rovno ponúkam linky na kúpu uvedených kníh 🙂

Fredrik Backman – Obhliadka bytu
tlačená (13,90€) alebo elektronická verzia (9,70€)

Fredrik Backman – Muž menom Ove
tlačená (13,90€) alebo elektronická verzia (9,70€)

E. M. Remarque – Nebo nepozná obľúbencov
Knihu si môžeš kúpiť tvrdom obale (9,95€) – pozor, sú už len posledné kusy priamo v niektorých kníhkupectvách!

Arthur C. Clarke – Koniec detstva
audiokniha (10€)

Fredrik Backman – A každé ráno je cesta domov dlhšia a dlhšia
Tvrdý obal (10,76€), e-kniha (5€), audiokniha (7,29€). Celý výťažok z predaja autor venuje charite.

Zdieľať: