Kategórie
názory recenzie kní­h

Najlepšie knihy roku 2017

Minule som sa s vami podelil o tie najlepšie články, ktoré som počas uplynulého roka našiel roztrúsené na internete. A keďže sa nám blíži mesiac kníh, dnes niečo podobné urobím s knihami. Dopredu však upozorňujem, že väčšina kníh, ktoré som minulý rok prečítal, nenesie na obálke rok prvého vydania 2017. Preto ak hľadáš najlepšie novinky na trhu, asi sa budeš musieť poobzerať po iných knižných blogeroch. Ja si knihy vyberám podľa nálady, vnútorného rozpoloženia či odporúčania známych aj neznámych ľudí. Môžu byť teda pokojne aj 40 alebo 400 rokov staré. 

Každý rok prečítam vyše 20 kníh a väčšinou by si medzi nimi našiel všetko; poéziu, úvahy, krásnu literatúru, ale aj rozsiahle vedecké publikácie, faktografiu, knihy pojednávajúce o ekonomike či o zvýšení osobnej produktivity. Minulý rok sa mi podarilo pekne hodiť všetkých 5 kníh na hromadu a urobiť z nich titulnú fotku. Keďže sa momentálne nachádzam uprostred procesu sťahovania a každá z kníh je v inej krabici, určite mi absenciu obrázku odpustíš.

Michail Zygar – Všetci mocní Kremľa

Vydavateľstvo Absynt pokračovalo vo svojej sérii Prekliatych reportérov aj minulý rok. V tejto sérii vydali vroku 2017 oveľa viac kníh ako v roky predchádzajúce, tak som sa trochu obával, že tým utrpí kvalita. Naopak. Michail Zygar je ruský žurnalista, ktorému sa podarilo napísať surové fakty ruskej politiky vo forme pútavého a dych vyrážajúceho príbehu. Ak si fanúšikom seriálu House of Cards, tak Všetci mocní Kremľa by mohli byť jeho ruskou verziou. Akurát z reality. Na jej prečítanie preto treba mať odvahu, nakoľko odhaľuje zákulisie (nielen) ruskej politickej mašinérie, ktorá nemá s demokraciou až tak veľa spoločného. Moju podrobnejšiu recenziu knihy si môžeš prečítať tu.

Milan Rúfus – Epištoly Staré i Nové

Niektoré knihy mi stoja v polici niekoľko rokov, kým sa ne odvážim siahnuť. Nie som si totiž istý, či som už na nich „vyzrel“ alebo mám toľko načítaného, že by som ich hĺbku vedel plnohodnotne obsiahnuť. Predminulý rok som si trúfol na bibliografiu Shakespeare-a. Epištoly môjho prastrýka boli ďalším levelom. Hoci ich Milan Rúfus publikoval pred viac ako dvadsiatimi rokmi, človek má pocit, že ich obsah je dnes oveľa aktuálnejší ako kedykoľvek predtým. Autor pojednáva o modernej spoločnosti, ktorá stále viac ustupuje čestnému a čistému spôsobu života na úkor pohodlnosti, ktorú jej nová doba prináša. Jednotlivé úvahy zozbierané v tejto knihe si berú na mušku správanie ľudí v životných, ale aj každodenných situáciách a nastavujú im nepekné zrkadlo.

George R. R. Martin – Hostina pro vrány

Dlho som váhal so ságou Pieseň ľadu a ohňa. Nikdy ma nechytil „hype“ okolo slávnych sérií, čo vytvorila Rowlingová, Tolkien alebo Martin. A po knihe ma neprinútil siahnuť ani seriál z dielne HBO Hra o tróny, hoci sa mi veľmi páčil. Tak som urobil akýsi kompromis sám so sebou a stiahol si audioknihu. Do auta, na prechádzky, k vysávaniu… A teraz počúvam už piaty diel. Môžem teda povedať, že knižné Hry o tróny sú vážne dobré a ich štvrtý diel – Hostina pro vrány, je z nich asi najlepší. Ak si videl iba seriál, o nič neprídeš, nakoľko ten sa od knižnej verzie začne postupom času odkláňať.

Jozef Karika – Trhlina

Karika si zaslúži miesto v top 5 hneď z niekoľkých dôvodov. Jeho Trhlina je jednou z troch kníh, ktoré som prečítal do 48 hodín. Zároveň je to horor – môj obľúbený žáner, ktorého knižné zvládnutie je oveľa náročnejšie ako to filmové. A v neposlednom rade ide o slovenského autora a príbeh zo slovenského prostredia. Väčšina z nás totiž má, niektorí vedome a niektorí podvedome, predsudky voči slovenským umelcom a slovenským príbehom. Tak nejak očakávame, že budú slabšie ako tie „emerické“. Ale Trhlina je podľa mňa zvládnutá fantasticky. Prikovaný ku stránkam od začiatku do konca pri príbehu, ktorý nie je neuveriteľný a z prostredia, do ktorého by som mal psychický problém sa vybrať na prechádzku. Podrobnejší rozbor hľadaj v mojej recenzii.

Winston Groom – Forrest Gump

Počas častých a hlasných výbuchov smiechu, ktoré čítanie tejto knihy sprevádzali, prišla za mnou moja panterka s otázkou „Nie je Forrest Gump smutný film?“ Je. Ale kniha je jedna dlhá a nekončiaca komédia. Pýsaná nespysovním čtýlom, pretože imituje Forrestovo rozprávanie svojho bizarného životného príbehu čitateľovi. Po čase je filmový príbeh už na úplne inej koľaji ako ten knižný, takže ma stále niečo prekvapovalo, čo bolo nové alebo úplne odlišné, než ponúka filmové spracovanie. Jednoznačne najväčšie prekvapenie roka.

Michail Zygar – Všetci mocní Kremľa
Milan Rúfus – Epištoly Staré i Nové (momentálne len v antikvariátoch)
George R. R. Martin – Hostina pro vrány
Jozef Karika – Trhlina
Winston Groom – Forrest Gump

Zdieľať: