Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Fredrik Backman – Obhliadka bytu

dĺžka článku: 3 minúty

Čo sa stane, keď sa niekto rozhodne vykradnúť banku pre 600 EUR, zistí, že je bezhotovostná a keď na ulici zbadá strážcu parkoviska v uniforme, ktorého si pomýli s policajtom, od strachu vbehne do bytu, v ktorom sa koná obhliadka, zamkne sa s rukojemníkmi, ktorých ohrozuje pištoľou, o ktorej ani sám nevie, že je skutočná?

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Fredrik Backman je 38 ročný švédsky bloger a spisovateľ. Obhliadka bytu je humorný príbeh o úzkostiach a ich ľuďoch.

Toto je príbeh o zlých rozhodnutiach. O množstve zlých rozhodnutí. Zároveň je to príbeh o rukojemníckej dráme. Alebo lúpeži? Či o moste?

Po neúspešnom pokuse vykradnúť banku lupič, utekajúci pred políciou (ktorá ho však nenaháňala), vtrhne do bytu, v ktorom sa koná obhliadka. Nájde tam osem ľudí, ktorých pohľad na zbraň vystraší trochu menej, ako lupiča samotného. Táto zmeska je naozaj pestrá. Realitná maklérka, ktorá nevie predávať byty, manželský pár na dôchodku, z ktorého má každý s bytom iné plány, lesbický manželský pár, v ktorom jedna je tehotná a druhá excentrická, bohatá päťdesiatnička, ktorá nenávidí ľudí, stará pani a jeden králik. Nikto z nich sa samozrejme nespráva v súlade s vážnosťou situácie. Podľa slov lupiča: „najhorší rukojemníci na svete“.

Lebo aj vy ste niekedy pocítili úzkosť, mali ste deň, keď vás kvárila nesmierna bolesť na miestach, čo nezachytí ani röntgenová snímka.

Na druhej strane stoja traja policajti, ktorí sú tiež popletení. Ide o malé mestečko, kde ich viac ani nie je, rukojemnícku drámu v ňom nikdy nezažili a keď sa ocitli pred bytovkou, začali googliť „čo robiť v prípade rukojemníckej drámy“. Keď sa im napokon podarí oslobodiť všetkých rukojemníkov a vôjdu do bytu, lupič tam nie je.

Najprv prichádza šok z toho, že nechápeme, čo sa deje, potom nasleduje šok z toho, že to chápeme veľmi presne.

Zasadenie deja je skvelé. Následný príbeh je prelínaním sa „“rukojemníckej drámy““ (naschvál som to dal až do štyroch úvodzoviek), neprofesionálneho policajného výsluchu, životnými príbehmi vybraných postáv, ľudskej hlúposti a malichernosti, o moste, knihách, vtákoch, rekonštrukciách a mnohom inom. Mozaika je tak neuveriteľne pestrofarebná, až by sa mohlo zdať, že pohľad na ňu nebude dávať žiaden zmysel, no opak je pravdou.

Keby ľudia boli naozaj takí šťastní, ako sa tvária na internete, zrejme by tam toľko netrčali, lebo nijaký človek, ktorému sa vydaril deň, nevenuje polovicu času fotografovaniu samého seba.

Backman kľučkuje medzi jednotlivými témami s neuveriteľnou ľahkosťou, dej veľmi dobre plynie, nezasekáva sa, čitateľ sleduje mnoho pohyblivých častí, no zároveň sa nich nestráca. Autor taktiež ukazuje zmysel pre neočakávané zvraty a to nielen raz. Všetko je tak absurdné, no uveriteľné zároveň, že počas celého čítania (knihu som prečítal za dva dni) som mal na tvári permanentný úsmev, párkrát som vybuchol do úprimného smiechu a koncu príbehu nechýba skutočne nič. Backman sa tak stáva už povinnou súčasťou mojej knižnice, pretože ešte ani jednému z jeho diel (čítal som už 5) som nedal menej ako 4 hviezdy.

A ako to už býva u Backmana zvykom, príbeh je plný postrehov zo života, ktoré dokáže trefne obsiahnuť v niekoľkých málo slovách.

„Láska bolí, a dieťa usúdilo, že preto sa srdce musí kresliť s hrotom.

Krátke zhrnutie:

Kniha na 336 stranách opisuje bláznivú a tragikomickú rukojemnícku drámu, kedy sa nešikovný a neúspešný bankový lupič zamkne s premotivovanou realitnou maklérkou, s dvoma notorickými obdivovateľmi Ikey, s nepríjemnou multimilionárkou, so smutnou starou dámou, so ženou vo vysokom štádiu tehotenstva, s neznesiteľným starým dudrošom. Naproti nim stoja traja policajti z malého mesta, ktoré nič podobné ešte nezažilo.

Knihu si určite kúp, ak máš rád:

  • situačný humor,
  • rozličné ľudské charaktery, ktoré sa nedajú rozdeliť na vyslovene dobré a zlé (pretože taký ani v skutočnosti nie je nikto),
  • netradičné zápletky bez klasického vzorca plné prekvapení.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád klasické detektívky,
  • vo všetkom potrebuješ vidieť logické správanie,
  • hľadáš bezchybný návod na kúpu bytu či lúpež banky.

My proti vám si môžeš kúpiť tvrdom obale (12,41€) alebo ako e-knihu (9,70€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: