Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Hor sa do nového roka

dĺžka článku: 2 min

Paul Virilio, modernista a filozof minulého storočia, raz povedal: „Vynález lode bol zároveň vynálezom stroskotania.“

Je užitočné si niečo také uvedomiť práve teraz, keď nám začal nový rok. V čase nádejí, predsavzatí, nových prísľubov či dúfaní, že pôjde o oveľa krajší príbeh, ako v roku minulom.

Osobne sa držím niečoho podobného: „Nemôžeš mať niečo bez toho, aby si nemal toho protiklad.“

Entuziazmus je vec skvelá, ale zároveň zradná. Človek sa rozhodne pre posilku, ale je prekvapený, že ho po čase bolia svaly, časovo mu to nevychádza či je tam oveľa viac ľudí, ako keď raz za mesiac cvičí doma.

Iný sa rozhodne pre vzťah a je prekvapený, že okrem motýlikov v bruchu rieši po čase aj odlišné názory či kritiku svojej osoby. Ďalší, naopak, ukončí po dlhodobom trápení svoj vzťah a okrem voľnosti a psychického uvoľnenia ho po pár týždňoch prekvapí večerná samota.

„Toto som predsa nechcel!“ Iste, ale doteraz si tento stav/pocit/bolesť nepoznal, lebo si sa v tej situácii neocitol. Prečo to však neočakávaš? Keby si sa chystal do Afriky, niečo by ti predsa napovedalo, že je tam teplo. Neprekvapilo by ťa to, až keď si tam.

Neznamená to však, že by sme sa teraz mali báť čokoľvek podnikať, či do všetkého sa vrhať s trpkosťou v ústach a len čakať na prvé zakopnutie.

Ryan Holiday (Prekážka je cesta) tak písal o Senecovi:

„Keby sa Seneca chcel vydať na cestu, najskôr by v duchu (alebo na papieri) premýšľal o všetkom, čo by mu mohlo skrížiť plány, a ako by tomu mohol predísť–napríklad príde búrka, kapitán ochorie, loď prepadnú piráti. ‚Tomu, kto má rozum, nehrozí nič neočakávané.‘ Stoici dali tomuto postoju čarovné meno–nazvali ho umením zmierenia sa (negatívna vizualizácia, pozn.). Nezabúdajte, že to neznamená vzdať sa. Zmierenie sa totiž nesúvisí s akciou, ale so všetkými situáciami, v ktorých jednoducho nemáte čo urobiť. Je oveľa jednoduchšie hovoriť o tom, ako by sa veci mali mať, ale prijať ich také, aké sú, chce istú dávku húževnatosti, pokory a ochoty.“

Preto pri každom kameni na ceste alebo prekážke – malej či veľkej – nezabúdaj, že: a) si dosť silný a odolný, aby si zvládol čokoľvek, b) s mnohými situáciami nemôžeš nič urobiť, c) v živote máš dostatok priestoru aj času, preto akékoľvek prešľapy budú napokon zanedbateľné, ak vytrváš a dostaneš sa do cieľa.

Hor sa do roku 2021!

 

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať: