Kategórie
názory recenzie kní­h

Najlepšie knihy roku 2018

Tak ako pred rokom či pred dvoma, aj tentoraz som sa ohliadol za uplynulými dvanástimi mesiacmi. Cez ruky mi prešlo 23 kníh a musel som sa poriadne zamyslieť, ktoré z nich boli tie najlepšie. Všetky tituly boli mimoriadne silné a vybrať len päť z nich bol seriózny problém.

Dopredu však upozorňujem, že nie všetky z uvedených kníh (a možno ani jedna) mali v kolónke rok prvého vydania číslo 2018. Knihy si nevyberám podľa noviniek na trhu, ale podľa toho, čo ma zaujíma či čo mi bolo odporučené.

Uvedené tituly tiež nie sú zoradené od najlepšieho po najhorší. Nakoľko sa medzi nimi nachádza kniha o zvyšovaní osobnej produktivity, faktografia, reportáž či populárna vedecká publikácia, niečo podobné by ani nebolo možné. Neexistovalo by kritérium, podľa ktorého by som ich vedel objektívne zoradiť. V každom prípade, ak rozmýšľaš nad tým, čo si najbližšie prečítať, neurobíš chybu, ak si vyberieš ktorúkoľvek z nich.

David Allen – Mať všetko hotové (Getting Things Done)

David Allen je asi najznámejšia svetová postava, čo sa zvyšovania osobnej produktivity týka. Jeho systém GTD je vo svete pravdepodobne najrozšírenejším spôsobom štruktúrovanej organizácie práce a úloh. V roku 2015 vydal revidovanú a rozšírenú edíciu svojej pôvodnej teórie zo začiatku tisícročia. V nej svoju teóriu upravuje o ďalších 15 rokov používania nielen v osobnom či pracovnom živote, ale aj na základe skúseností zo stoviek seminárov či priameho koučovania ľudí z biznis sféry. Táto verzia taktiež zohľadňuje nástup inteligentných zariadení a digitalizáciu mnohých aspektov pracovných činností. Systém GTD som minulý rok zaradil do môjho osobného aj pracovného portfólia a môžem úprimne povedať, že išlo o najrozsiahlejšie zlepšenie produktivity a organizácie úloh od začiatku mojej pracovnej kariéry.

Åsne Seierstad – Jeden z nás: Príbeh o Nórsku

Príbeh o Nórsku je príbehom o Andersovi Breivikovi. Človeku, ktorý v roku 2011 zabil v Osle a na ostrove Utøya 76 ľudí. Táto kniha na malom počte strán objasňuje veľkú udalosť. Vnáša svetlo tam, kde naše vedomosti nenazreli alebo tápajú v tme. Hovorí nielen o živote a činoch vraha, jeho obetí, ale aj celej nórskej spoločnosti pred, počas a po tejto tragickej udalosti. Poskytuje hneď na niekoľkých úrovniach prierezový pohľad na modernú ľudskú spoločnosť a udalosti v nej, ako aj význam jednotlivca. Ide o zlatý kúsok na poli reportážnej žurnalistiky. Moja recenzia tu.

Matthew Walker – Prečo spíme

Matthew Walker je spánkový vedec, ktorý vo svojej knihe odkrýva všetky známe a neznáme zákutia spánku. Taktiež vysvetľuje činnosť ľudského mozgu a jeho fungovanie so spánkovým dostatkom alebo nedostatkom. Hovorí takmer o všetkom, čo akokoľvek vplýva na kvalitu a kvantitu spánku (alkohol, kofeín, teplota v miestnosti, sprchovanie, fyzická aktivita, zamestnanie, denný režim atď.). Následne opisuje, ako nás nedostatok spánku ovplyvňuje z krátkodobého hľadiska (strata pozornosti, zvýšené riziko infarktu či dopravnej nehody, náladovosť, vyššia konzumácia jedla…) a z dlhodobého hľadiska (nárast pravdepodobnosti výskytu všetkých civilizačných chorôb o desiatky percent). Ide o jednu z najlepších faktografických kníh, ktorá sa mi za posledné 2-3 roky dostala do rúk a rozhodne obsahuje najviac užitočných informácií pre každodenný život (nielen) o spánku. Moja recenzia tu.

Hans Rosling – Faktomluva

Sme obyčajní ľudia. Pri absencii dát (a niekedy aj vtedy, keď ich máme k dispozícii) sa rozhodujeme podľa svojich inštinktov. Ktoré, ako autor vo svojej knihe prezentuje, sú všetko, len nie spoľahlivé. Faktomluva ti však povie, ako fungujú, na čo si musíš dať pozor a ako sa mylným úsudkom v budúcnosti vyvarovať. Hans Rosling so svojim tímom v knihe odhaľuje fungovanie nášho mozgu a inštinktov v každodenných situáciách. V situáciách, kedy by sme sa mali viac spoliehať na dáta a analytické myslenie než na náš úsudok. Či už pri čítaní správ podávaných médiami, odpovedaní na neodolateľné ponuky, potrebu sa rýchlo (a správne) rozhodnúť alebo už len pri všeobecnej argumentácii. Moja recenzia tu.

Mark Manson – Jemné umenie, ako mať veci v p**i

Mark Manson sa musel stať samo-vydavateľom, aby si vydal dve knihy, ktoré iní vydať nechceli. Možno to urobil vďaka tomu, lebo mal v p**i. Jeho Jemné umenie, ako mať veci v p**i je dielom z kategórie motivačných, avšak popiera a totálne sa vysmieva zaužívaným konceptom v tejto oblasti a stavia na zdravom úsudku a rozume, ktorý podľa neho prekoná aj tých najväčších koučov a mentorov. Vo svojej knihe ti povie, ako mať život dostatočne v paži na to, aby ťa neotravoval a ty si ho žil tak, ako chceš ty a nie tak, ako to chce život a ľudia okolo teba.

Pre zjednodušenie ti rovno ponúkam linky na kúpu uvedených kníh 🙂

David Allen – Mať všetko hotové (Getting Things Done)
tlačená (17,30€) alebo elektronická verzia (9,95€)

Åsne Seierstad – Jeden z nás: Príbeh o Nórsku
tlačená (13,33€) alebo elektronická verzia (10,95€)

Matthew Walker – Prečo spíme
tlačená (13,31€) alebo elektronická verzia (9,95€)

Hans Rosling – Faktomluva
tlačená (13,22€) alebo elektronická verzia (10,88€)

Mark Manson – Jemné umenie, ako mať veci v p**i
tlačená (8,92€) alebo elektronická verzia (6,95€)

Zdieľať: