dĺžka článku: 3 minúty
„Som turista, cestovateľ, dobrodruh, all-inclusive terorista, zákazník sex biznisu, zlodej oxidu uhličitého. Patrím k 2,5 percentám svetovej populácie, ktorá na dovolenku cestuje do zahraničia. Cestujem, kam sa mi zachce.“
– recenzia v švédskom Aftonbladet
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Jennie Dielemans je 46 ročná švédska autorka a žurnalistka. Vitajte v raji je jej treťou knihou, v ktorej pomenúva problémy a neudržateľnosť súčasného modelu dovolenkovania, aký sme spolu s turistickým priemyslom vytvorili.
Vitajte v raji sa odlišuje od ďalších „absyntoviek“ hneď na niekoľkých úrovniach. Autorka je Švédka a teda nepatrí priamo k pevnému základu reportážnej žurnalistiky, ktorý tvorí poľská špička. Edícia Prekliati reportéri sa postupne rozrastajú od poľských legiend geograficky smerom na sever a na východ, čím nám odhaľuje aj iné školy žurnalistiky.
Kniha nie je ani tou typickou reportážou, ako ponúka Martin Pollack v Americkom cisárovi či Ryszard Kapuściński v Ebene. Vitajte v raji preberá mnohé prvky z cestopisného a rozhovorového žánru, čo je však, vzhľadom na tému, aj potrebné.
Dielemans si berie na mušku v súčasnosti dva najrozšírenejšie spôsoby cestovania – all-inclusive zájazdy a backpacking. Na svojich cestách Španielskom, Mexikom či Dominikánskou republikou porovnáva krajinu, ľudí a spôsob ich života pred tým a po tom, čo pobrežia ovládli hotelové komplexy. Súkromné pláže, na ktoré nemajú miestni obyvatelia prístup, hoci patria ich krajine, znečisťovanie zdrojov pitnej vody a ničenie koralových útesov vypúšťaním odpadov do mora, využívanie negramotnosti domorodého obyvateľstva a skupovanie pozemkov, model all-inclusive ničiaci malých podnikateľov a prevádzkovateľov v širokom okolí hotela… zoznam je nekonečný, no vzorec stále rovnaký. Pobrežie ovládnu investori, počas pár dekád ho zdevastujú, drvivú väčšinu ziskov odvedú z dovolenkovej destinácie do západných krajín a následne sa presunú do ďalšieho „nedotknutého raja“.
Autorka počas svojich ciest navštívila aj Thajsko či Vietnam, kde sa zamerala na „batôžkárov“, alebo backpackerov. Nazerá na ich cestovateľský štýl, ktorý je síce šetrnejší k životnému prostrediu, ale oveľa viac útrpný pre miestnych obyvateľov. Tí sú často nútení prijímať už od útleho veku prácu robotníkov na stavbách, na ktorých často panujú otrocké podmienky, ponúkať sexuálne služby či hrať divadlo v „domorodej“ dedinke.
Iste, všetci sme si v každej dovolenkovej destinácii museli všimnúť, že miestni sa nemajú tak dobre, ako my. Ale niekde v pozadí sa nám vytvárali argumenty, že my si za to platíme a keby nebolo nás, nemali by ani tú prácu. Jennie túto problematiku ale osvetľuje z iného pohľadu. Jednak z pohľadu miestnych obyvateľov a ich údelu, ktorý musia podstupovať, aby sme si my dovolenku užili. Ale aj z pohľadu peňažných tokov, ktoré masívne prúdia do týchto krajín, miestnym ostanú len omrvinky a ďalej odtečú mimo krajinu.
Načasovanie záveru knihy je skvelé, nakoľko ak sa aj veľa ľudí v týchto cestovateľských modeloch nenájde, prichádza kapitola týkajúca sa všetkých. Každý turista predsa cestuje a každý musí niekde bývať. Už len tieto dva aspekty cestovania vytvárajú v cieľových destináciách veľkú lavínu negatívnych dôsledkov, ktoré turizmus spôsobuje.
Hoci mnoho z uvedených formulácií znie ako klišé, Dielemans na mnohých miestach v knihe tne do živého práve tým, že sa rozpráva s reálnymi ľuďmi, vidí ich životné podmienky a počúva ich ľudské príbehy. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že táto téma má v sebe oveľa väčší a údernejší potenciál, než aký z nej autorka dokázala vyťažiť. V každom prípade ide aj tak o skvelé dielo, ktoré by mali prikladať ku každému bedekru.
Krátke zhrnutie:
Vitajte v raji sa so svojimi 224 stranami radí k tým kratším knihám. Nie je textovo ani tematicky tak náročná ako diela poľskej žurnalistickej školy, avšak vie sa dotknúť oveľa väčšieho množstva ľudí, nakoľko každý z nás už niekedy bol na dovolenke.
Kúp si knihu, ak:
- si niekedy cestoval, chystáš sa cestovať a nemyslel si si, že tvoja dovolenka môže mať aj negatívne stránky,
- rád by si cestoval s čo najmenšími dopadmi na životné prostredie a obyvateľstvo cieľovej destinácie,
- chceš mať prehľad o fungovaní sveta, v ktorom žiješ.
Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:
- nedovolenkuješ ďalej ako v okolitých krajinách,
- máš pocit, že dovolenka je tvoje sväté právo a nikto ti doň nemá čo hovoriť.
Vitajte v raji je v súčasnosti dostupný ako paperback (11,39€) alebo e-kniha (8,50€).
Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!