Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Závislosť na pohodlí

dĺžka článku: 3 min

Závislosť je v spoločnosti oveľa väčším problémom, ako sa ukazuje.

Možno si na tomto mieste povieš, že tento text sa ťa veľmi týkať nebude. Ale závislosť je prítomná v každej osobe v rôznych formách, len zvyčajne ju voláme nejak inak. Odpútajme sa na chvíľu od vecí, ktoré nám ako prvé napadnú pri slove závislosť – alkohol, drogy, stávkovanie, videohry – a skúsme sa pozrieť na to slovo samostatne. Nemusíme byť vyštudovaní psychológovia, aby sme priznali, že etymológia sa nezužuje len na psychotropné látky, ale na stav mysle. Čo keby sme sa teda pozreli na závislosť z opačnej strany? Ako na hocičo, čo ničí sny a láme ľudí? Môžeme tak odrazu zistiť, že najbežnejšou závislosťou na svete je potreba mať pohodlie.

Zamyslime sa tu na chvíľu. Prenesme sa do našej mladosti. Do čias, kedy sme si predstavovali, že sa staneme smetiarmi, vojakmi, astronautmi. Do tínedžerských rokov, kedy sme si sľúbili byť špičkovými športovcami, vychýrenými kráľmi klubov alebo tými, kto prvý pozve von najkrajšie dievča/chlapca zo školy. Na časy vysokej školy, kde sme sa chceli stať odborníkmi v nejakej oblasti, precestovať svet, napísať knihu, naučiť sa ďalší cudzí jazyk. Alebo hoci aj do každodenného života v práci, kedy naše sny nadobúdajú jednoduchší charakter – zabehnúť maratón, vyliezť na Gerlach, konečne začať bicyklovať, navštíviť New York, nájsť si čas na knihy a podobne.

Koľko jedincov si však môže bez trpkosti povedať, že sa im niečo z toho podarilo? Čo teda je najčastejšou príčinou tých vecí, ktoré sa nepodarili? Pokojne ostaňme v reáliách dospelého pracovného života (aby sme sa nemuseli vyhovárať na pochabosť detskej mysle) – človek má v dospelosti vyvinutý rozum, má prostriedky, má zázemie, vie presne, čo ho uskutočnenie sna bude stáť peňazí a času (málo) a ako asi bude chutiť výsledok (veľmi). Nehovoríme pri tom ani o obrovských nákladoch. Smutne a paradoxne, čím sme starší a majetnejší, tým sú naše sny jednoduchšie. Veď koľko by bolo treba obetovať výstupu na Gerlach? Víkend. New York? Predĺžený víkend a pár sto EUR. Maratón? Dobré tenisky a niekoľko desiatok hodín v rozmedzí pol roka. Knihy? Len pol hodina denne stačí, ak chce človek prečítať 20 až 25 kníh ročne.

A napriek tomu sme závislí. Závislí na vlastnom pohodlí.

„Každý deň, keď povieme ‚nie‘ svojmu snu, pravdepodobne ho posúvame o 6 mesiacov, možno o rok dozadu. Ten jeden deň, keď sa nám nechcelo vstať, odsúva naše sny na ktovie ako dlho.“ 
– Eric Thomas

„Nedovoľte svojim pocitom, aby vás ovládali. Sme emocionálne stvorenia, ale musíte sa naučiť ovládať svoje emócie! Keď sa nenaučíte ovládať a skrotiť svoje emócie, oni vás budú využívať! Vy to (váš sen, pozn.) chcete! Takže si to všetci pôjdete vziať. Nebude to jednoduché. Keď sa chcete zmeniť, nie je to ľahké. Keby to bolo tak ľahké, dokázal by to každý. Ale keď to myslíte naozaj vážne, pôjdete za tým. Ja to tu mám pod kontrolou! Nenechám sa zraziť na kolená, nenechám sa zničiť! Idem do toho! A budem vďaka tomu silnejší a lepší.
Musíte urobiť vyhlásenie! Toto je to, za čím si stojím! Stojíte si za svojím snom, stojíte za pokojom vašej mysle, stojíte si za svojim zdravím. Vezmite plnú zodpovednosť za svoj život! Uvedomte si, kde ste, a preberte zodpovednosť za to, kam sa chcete dostať. Môžete sa rozhodnúť, že budete žiť každý deň, ako by bol vašim posledným. Žiť svoj život s vášňou! S poriadnym úsilím  Rozhodnite sa, že sa prinútite. Posledná kapitola vášho života ešte nebola napísaná, a nezáleží na tom, čo sa stalo včera. Nezáleží na tom, čo sa vám stalo. Záleží na tom, čo s tým urobíte.“

To sú slová Les-a Browna, odporúčam si ich však vypočuť v originály, pretože jeho tón a zápal ťa takmer prinútia okamžite vstať zo stoličky a ísť si plniť svoj sen.

 

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať: