Kategórie
cestopis faktografia recenzie kní­h

Wojciech Jagielski – Noční pútnici

dĺžka článku: 3 minúty

Zatiaľ každá kniha z edície „Prekliati reportéri“ vydavateľstva Absynt, ktorú som doteraz čítal, mi odhalila výnimočnú tému v podaní ešte výnimočnejšieho autora. Medzi nimi vynikal najmä Ryzsard Kapuścińsky, o ktorom som tu písal nie raz, ale rovno dvakrát. Wojciecha Jagielskeho mnohí prirovnávajú práve k Ryzsardovi (ktorý bol jeho priateľom a mentorom), avšak s vlastným, odlišným štýlom. Rozhodol som sa ho teda „vyskúšať“.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Wojciech Jagielski je takmer šesťdesiatročný poľský žurnalista a korešpondent, ktorý svojimi cestopisnými reportážami s najproblémovejších oblastí sveta prispieval do poľskej Gazety, britského BBC a francúzskeho Le Monde. Noční pútnici je reportáž o dlhoročnom vojenskom boji o moc v africkej Ugande, ale najmä o jeho hlavných hrdinoch – malých deťoch, ktoré v čele partizánskych armád vyvražďujú svoje rodiny a príbuzných alebo každú noc odchádzajú nocovať do väčších miest ako jediným spôsobom ochrany pred únosom.

Od Nočných pútnikov som sprvoti očakával príbeh podobný Kapuścińskeho Ebenu. Mohol som však len hádať, nakoľko nerád dopredu čítam text na obálke knihy, opis vydavateľstva či predajcu alebo recenzie (sledujem maximálne číselné hodnotenia). No po prečítaní môžem povedať, že Noční pútnici sú Ebenu podobní no diametrálne odlišní zároveň.

S autorom sa ocitáme v Ugande. A tu by som s dôraznil slová „s autorom“. Wojciech píše príbeh zo svojho pohľadu, hlavnou dejovou líniou je jeho putovanie, objavovanie či rozhovory, popri ktorých odkrýva esenciu krajiny, jej ľudí a ich tradície, ale aj bezmocnosť spočívajúcu v ich polapení medzi niekoľkými bojujúcimi frakciami. A práve tu sa ukazuje jedna z osobitostí jeho štýlu. Ten je síce podobný Kapuścińskemu, ale čitateľa vťahuje do deja oveľa väčšmi ako Ryzsard, usádza ho priamo za reštauračný stôl spolu s autorom a na vedľajšie sedadlo autobusu, keď cestuje do iného mesta.

Wojciech opisuje dopad udalostí v Ugande posledných pár dekád na životy obyčajných ľudí a najmä tých najzraniteľnejších z nás – deti. Pamätáte si na video Kony 2012, ktoré zachvátilo internet? Práve Joseph Kony je jednou z „príčin“ Nočných pútnikov. Vodca partizánskeho odboja, ktorý unáša deti a robí z nich hlavné teleso svojej armády. Tých rodičov, ktorí ich nevydajú dobrovoľne, čaká absolútny trest. Uganďania sa tak so svojimi deťmi ocitajú v nepredstaviteľnej situácii. Ak nepomôžu partizánom, budú zabití a ich deti unesené. Ak partizánom pomôžu, o deti tak či tak prídu a navyše vláda a armáda im za pomoc nepriateľovi prestane poskytovať akúkoľvek pomoc či ochranu.

Wojciech sa počas svojho putovania Ugandou stretáva a rozpráva so širokým spektrom postáv tohto problému. Od bývalých partizánskych veliteľov až po niekoľko detí, ktorým sa podarilo utiecť z nedobrovoľnej vojenskej služby. Tým dotvára pestrú mozaiku celého problému a objasňuje tak jeho hĺbku a podstatu čitateľovi, ktorému sú africké reálie vzdialené. Veľakrát som si počas čítania kládol otázku, ako je možné, že ešte v súčasnosti môžu takýmto štýlom života žiť ľudia na našej planéte. Nielenže som sa znovu utvrdil v tom, že náš štýl života si treba vážiť a nepokladať nič z neho za samozrejmosť, ale začal som aj pravidelne priamo prispievať ľuďom žijúcim v Ugande.

Krátke zhrnutie:
Na 296 stranách menšieho formátu sa ocitnete priamo s autorom v Ugande. Autorove opisné majstrovstvo vás vsadí nielej do vzdialenej africkej krajiny, ale aj priamo do deja jej súčasných aj historických udalostí. Sledujete osudy a životné príbehy detí, ktoré trpia niekoľkoročným konfliktom v krajine a žiadne z ponúkaných východísk sa nejaví ako pozitívne.

Kúp si knihu, ak:

  • máš rád publicistickú žurnalistiku,
  • rád cestuješ alebo spoznávaš život v tretích krajinách,
  • chceš si utvoriť predstavu o svete, v ktorom žiješ a vážiť si spôsob života, ktorý vedieš.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • si citlivejšej povahy,
  • nemáš rád zákulisie vojenkých prevratov,
  • radšej čítaš príbehy „nezaložné na skutočných udalostiach“.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (13,29€) alebo elektronickej (9,95€) podobe.

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: