Kategórie
cestopis faktografia recenzie kní­h

Ryszard Kapuściński – Impérium

dĺžka článku: 4 minúty

Veľmi ma zaujala kniha Martina Pollacka o slovenských „utečencoch“, ktorú som tu spomínal minule. Nielen formátom, obalom, typografiou či samotným obsahom. Ale aj názvom knižnej edície vydavateľstva Absynt – Prekliati reportéri. Tak som si zo zvedavosti kúpil ďalšiu a tým som roztočil kolotoč, ktorý dodnes urobil už minimálne päť obrátok. Ale pekne poporiadku.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Ryzsard Kapuściński bol významný poľský reportér, novinár a publicista, ktorý, vďaka svojmu celoživotnému pôsobeniu na pozícii zahraničného korešpondenta v mnohých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, patrí medzi najprekladanejších poľských autorov a za čo obdržal viac ako 40 cien a vyznamenaní. Impérium je reportážou, svedectvom či cestopisom niekoľkonásobného a niekoľkoročného autorovho putovania Sovietskym zväzom a zaznamenávania videného, počutého a zažitého.

Ryzsard hneď v úvode oboznamuje čitateľa s významnou skutočnosťou:

Táto kniha nie je ani históriou Ruska a bývalého ZSSR, ani históriou zrodu a pádu komunizmu v tomto štáte, ani príručným kompendiom poznatkov o Impériu.

Je to osobná správa z ciest, ktoré som absolvoval po nesmiernych priestranstvách tejto krajiny (alebo skôr – tohto svetadielu), usilujúc sa dostať tam, kam mi dovolil čas, sily a možnosti. (R. Kapuściński – Impérium, 2016, Absynt, str. 10)

Čítate správne. Autor hneď na začiatku diela povedal, že v knihe nemáte čakať ucelený dej, vývoj postáv, pointu a vôbec záver ako taký. Takýto prístup mnohých prekvapí, nakoľko však ide o veľmi netradičný krok, zvedavosť ženie ďalej.

Ocitáte sa s autorom na prvej strane a zároveň v predvojnovom roku 1939 na hranici Sovietskeho zväzu. Postupom knihy (a času) precestujete s Ryzsardom celý tento svetadiel, ako sám hovorí. Cestujete lietadlom, vlakom, starou Ladou, Moskvičom, autobusom, ale aj pešo. V priebehu nasledujúcich rokov navštívite Moskvu, veľké mesta, ale aj zabudnuté dediny. Cestujete obrovským a nekonečným územím samotného Ruska, ale aj jeho jednotlivými „republikami“, či už veľkým Kazachstanom, alebo maličkým Náhorným Karabachom. Nechýba baňa na Sibíri, Transsibírska magistrála, tajga, opustené priemyselné mestá a nie tak dávno opustené gulagy.

Stretávate sa s predstaviteľmi inteligencie, všakovakými sprievodcami, umelcami, Ryzsardovými priateľmi, ale aj s obyčajnými ľuďmi a ich životnými údelmi. Každého trápi niečo iné a všetkých trápi to isté. Absurdnosť niektorých príbehov, ktoré počúvate v priebehu plynúceho textu postupne smeruje k jedinému koncu. Vaše putovanie končí v bode, kedy s Ryzsardom odídete (už) z Ruska, ktoré však nikdy nebude úplne tým „novým Ruskom“ (ako sa samo nazýva) rovnako, ako sa v tom slove nikdy nestratí pachuť Sovietskeho zväzu.

A keď píšem vy, myslím tým priamo vás. Ryzsardov štýl písania je niečo, s čím som sa ešte v žiadnej zo stoviek kníh, ktoré som dodnes prečítal, nestretol. Jeho opisy nie sú opismi v pravom zmysle slova, aké poznáme z iných diel, ale veľmi premysleným tancom metafor. A napriek tomu (alebo práve preto) si každú scénu, horizont či človeka viete predstaviť do posledného detailu. Do posledného lúča slnka, do poslednej nitky roztrhaného kabátu. Akoby ste tam skutočne priamo v danom riadku boli. Akoby ste sa pozerali očami niekoho iného. A videli.

Popri tejto skutočnosti sa v knihe stretávate s nespočetným množstvom ľudí a zážitkov, kedy si musíte často pripomínať, že tí ľudia skutočne takto žili a existovali a nebolo to ani sto rokov dozadu. Pre staršie ročníky budú mať tieto príbehy o to silnejší náboj, ale aj tí mladší budú postavení pred obrazy, s ktorými nie je jednoduché sa vysporiadať iba otočením stránky. V mnohých knihách čítame o fikcii. V Ryszardovej o skutočnosti.

Krátke zhrnutie:
Na 318 stranách menšieho formátu sa nachádzajú zážitky a stretnutia z autorovho putovania Sovietskym zväzom. Spoznávame túto drsnú krajinu od najťažších rokov, ktoré tento kolos formovali, až po jej premenu na nové Rusko. Tento stav vecí sledujeme autorovými očami, ktoré pozorujú jednotlivé udalosti a príbehy ľudí pohľadom Európana.

Spôsob vykreslenia jednotlivých udalostí, putovaní a ľudských osudov je fenomenálny. Čítame o krajine, ktorá bola pre mnohých, ale aj pre svojich obyvateľov, strašiakom niekoľko storočí. A tento stav sa dodnes veľmi nezmenil. Pripomína nám samotným, kde a v akej dobe žijeme a že sme ľudskými bytosťami. Táto posledná veta by mohla slúžiť ako nevyslovený odkaz tejto knihy.

Kúp si knihu, ak:

  • máš rád publicistickú žurnalistiku a/alebo cestopisy,
  • máš rád text poviedkového charakteru,
  • chceš si utvoriť predstavu o svete, v ktorom žiješ.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád jasnú dejovú líniu a vývoj postáv,
  • radšej čítaš príbehy „nezaložné na skutočných udalostiach“.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (12,54€) alebo elektronickej (9,20€) podobe.

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: