Kategórie
beletria recenzie kní­h

Jozef Karika – Trhlina

dĺžka článku: 4 minúty

Slovenský knižný horor. Keď som prečítal toto slovné spojenie, dve z troch slov mi jednoducho nepasovali k tomu tretiemu. Dovtedy som v živote prečítal iba jediný knižný horor; Geraldovu hru od Stephena Kinga. Jediný preto, že tento žáner je málo rozšírený a napísať skutočne dobrý horor je skutočné umenie. Navyše sa jednalo o slovenského autora, takže očakávaní bolo veľa.  

Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu). 

Autor a prostredie v dvoch vetách:

Jozef Karika je 37 ročný slovenský autor, ktorý sa preslávil najmä dielami z mafiánskeho prostredia (za svoju knihu V tieni mafie získal ocenenie literárneho fondu). Trhlina nevznikla ako štandardné knižné dielo, jedná sa o prepis a beletrizáciu série rozhovorov s istým Žilinčanom, ktorý mu opísal znepokojivú časť svojho životného príbehu po tom, čo našiel zložku o mentálne chorom pacientovi.

Karika na začiatku objasňuje, že po dopísaní jeho diela Strach sa mu emailom ozval jeden čitateľ, ktorý prežil veľmi podobne sériu príhod, aká je načrtnutá v Strachu, i keď nie až tak nadprirodzeného charakteru. Karika sa s ním napokon stretol a po niekoľkých mesiacoch držal v ruke audiozáznamy zo všetkých ich spoločných rozhovorov. Ďalej prehlásil, že sa snažil čo najvernejšie dodržať rozprávanie jeho partnera a beletrizáciu použil len tam, kde si to žiadala dejová linka príbehu. Štýl písania Trhliny sa tak diametrálne odlišuje od akejkoľvek inej knihy, ktorú som doteraz čítal. Čítate spoveď človeka, skoro až monológ, v ktorom sa hlavný hrdina nutne potrebuje vyrozprávať zo série znepokojivých udalostí, ktoré prežil a ktoré ho nadosmrti poznačili. Aby sa mu uľavilo. A aby si ostatní dávali pozor.

Nedočkáte sa teda kvetnatých opisov, filozofických úvah či premysleného prevracania zápletky. Čítate vyznanie priemerne žijúceho Slováka so zodpovedajúcim vyjadrovaním. Musím ale povedať, že práve tento aspekt dodáva príbehu na autenticite. Rozprávač sa nesnaží ohromiť alebo presvedčiť, dokonca vás ani nenúti, aby ste mu uverili. Povie vám svoj príbeh a je len na vás, čo si z neho zoberiete. Knihu som preto prečítal za niekoľko hodín, prakticky som sa od nej nedokázal odtrhnúť, až kým som nezistil, ako rozprávanie skončí.

Ďalším veľkým plusom je, že celý dej sa odohráva na Slovensku, v súčasnej Žiline a v okolí Nitry. K týmto príbehom sa väčšinou staviam rezervovane, nakoľko obrazotvornosť sa mi osobne v hlave lepšie rodí „ďaleko v Amerike“ než v Žiline, ktorú navyše dobre poznám. Avšak (a možno práve preto) vďaka jednoduchosti rozprávania mi to prišlo uveriteľné. Dokonca do takej miery, že vážne zvažujem, či niekedy v živote vôbec dané lokality navštívim. Je to iracionálne, viem, ale tak na mňa kniha zapôsobila. Znepokojivý je aj fakt, že skutočnosti popisované v texte sú doložené odkazmi na reálne udalosti (a tie sú doložené existujúccimi článkami a videami).

Poslednou zástavkou je hororová atmosféra. Tá je v prvej polovici mierna, čitateľa šteklí niekoľkými náznakmi a spolieha sa viac na jeho vlastnú fantáziu, no v druhej polovici sa rozbehne naplno a graduje vo famóznom finále. Mal som to „šťastie“, že som ju čítal vonku, kde každé zašumenie lístia či zavŕzganie dreva posunulo zážitok z čítania na ešte znepokojivejšiu úroveň. Ironicky teda odporúčam čítať v zime a pred spaním. Ak sa mám vyjadriť k samotnej podstate hororovej stránky deja a aby som zároveň veľa neprezradil, zhrnul by som to nasledovne: nepripadala mi nereálna.

Krátke zhrnutie:
Kniha na 368 stranách ponúka hororový zážitok zo slovenského prostredia. Text reflektuje štýl rozprávania a vyjadrovania bežného Slováka, hovorí o miestach, na ktorých čitateľ pravdepodobne bol alebo na ktoré nemá problém kedykoľvek zájsť. A samotná podstata ponúkaného desu nie je neuveriteľná. Tieto tri aspekty aspoň pre mňa vytvorili takmer ideálny súlad a zatiaľ považujem túto knihu za prekvapenie uplynulého roka.

Rozhodne si knihu kúp, ak:

  • máš rád horory a mystery,
  • ešte si nečítal alebo máš rád príbehy zo slovenského prostredia,
  • si rád prečítaš neštandardne napísanú knihu (bez kvetnatých opisov a s neprešpekulovanou zápletkou).

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád horory a strach všeobecne,
  • si skôr zameraný na klasický literárny žáner.

Nájdeš ju napríklad v Martinuse vo fyzickej podobe (10,97€) alebo ako e-knihu (9,00€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: