Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Urobiť človeka menej horším?

dĺžka článku: 2 minúty

Pred pár týždňami som čítal na prvý pohľad cynické prehlásenie:

Nakoniec som sa zmierila s tým, že ľudí jednoducho nedokážem urobiť lepšími. Môžem ich ale urobiť menej horšími.

Táto veta sa mi opakovane vracala do hlavy, až som nad ňou začal podrobnejšie rozmýšľať. Patrím totiž k tým beznádejným prípadom, ktoré chcú veriť, že väčšina ľudí je vo svojej podstate skôr dobrá než zlá. Premietal som touto optikou niektoré situácie z minulosti a uvažoval aj nad poslednými činmi, ktoré som urobil pre iných. Nezáležalo pri tom na tom, či o mojich aktivitách dotyčný vedel alebo nie, ale na tom, či sa po nich nejak zmenil. Nemusel k lepšiemu, ale aspoň k menej horšiemu.

 

A v skutočnosti, je to tak! Mnoho vecí, ktoré som pre iných vykonal pre to, aby sa stali lepšími, mi nevyšlo, pretože moji blízki/spolupracovníci/kamaráti sa lepšími nestali. Tak som sa na to pozeral voľakedy a cez túto optiku ma každý pokus urobiť iným dobre frustroval, lebo som takmer nikdy nevidel plody svojho snaženia. Okrem hlúpeho pocitu vlastného zlyhania som tak mal navyše aj pocit, že nech sa snažím akokoľvek, svet lepším jednoducho nespravím. Ale keď sa na moje konanie spätne pozriem a na druhú stranu rovnice namiesto LEPŠÍ dosadím MENEJ HORŠÍ, výsledok je iný. Ľudia v mojom okolí možno nezačali niektoré veci robiť dobre, správne či bez chyby. Ale určite v mnohých prípadoch už nerobia toľko chýb ako voľakedy.

Nechcem tým teraz povedať, že všetci v mojom okolí sú neschopní a len ja viem, čo sa má ako robiť. Hovorím o drobnostiach, ktoré síce nezmenia svet, ale dotyčnému môžu ušetriť mnoho problémov. Napríklad chcel som konkrétnu osobu naučiť, aby si zálohovala všetky svoje dáta, lebo raz o nich príde (všetci vieme, že dáta sa delia len na dve skupiny: zálohované a ešte nestratené). Dotyčný si ma síce vypočul, ale teraz si zálohuje iba fotky. Neúspech? Voľakedy som sa na to tak pozeral. Ale ak by mu dnes niekto ukradol telefón, tie fotky si nájde. Nie je to ideálne riešenie, ale rozhodne krok správnym smerom.

Možno aj rada pre ostatn ých: nie každý máme silu a možnosti urobiť svet lepším. Ale mnohí z nás ho dokážu urobiť menej horším.

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš každú nedeľu priamo do svojej schránky.

Zdieľať: