Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

David Wong – John na konci umře

dĺžka článku: 4 minúty

Kniha John na konci umře bola prvou knihou v mojom živote, ktorú som si kúpil len podľa obalu. Niečo mi hovorilo, že ak má niekto také „gule“, že prezradí záver knihy hneď v jej názve, musí si byť setsakramentsky istý svojím umením. Spočiatku som si myslel, že ide len o prilákanie čitateľa a postava s menom John v knihe ani nie je. Mýlil som sa. John je jednou z hlavných postáv. Druhou je David. David Wong.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
David Wong, vlastným menom Jason Pergin, je americký spisovateľ a „šéfredaktor“ humoristickej stránky cracked.com. Knihu John na konci umrie napísal ako poviedku a poslal kamarátom, neskôr ju na naliehanie dopísal celú a zavesil zadarmo na internet.

Ako si už mohol postrehnúť, John na konci umrie nie je obyčajná kniha. Záver prezrádza hneď v názve a autor sa dlho bránil jej oficiálnemu vydaniu. Šírila sa najmä internetom a Jason neveril, že by mohla mať úspech. Slovo dalo slovu, PDFko šlo z mailu na mail, ľudia si tlačili stovky strán na domácich tlačiarňach a Jason dostával stále viac žiadostí od neznámych ľudí, že si chcú knihu kúpiť. Tak ju jednoducho vydal.

Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že druhá hlavná postava knihy sa volá rovnako ako autor. Je to ďalší z vtipov Jason-a Purgin-a, ktorý seba ani svoje dielo nikdy nebral tak úplne vážne a v tomto duchu sa postavil ku každému jeho aspektu.

A tam „nenormálnosť“ knihy nekončí. Príbeh je šialenou jazdou horskou dráhou, ktorá neustále a nečakane prechádza z krajiny humoru do krajiny hororu a niekde ani nejde rozlíšiť, kde sa práve nachádzaš. Surrealistické príšery a situácie, v ktorých sa jeden hlavný hrdina snaží zachovať racionálne, zatiaľ čo druhý je takmer stále pod vplyvom alkoholu či ľahkých drog. Príbeh je tak z pohľadu čitateľa absolútne nepredikovateľný a snažiť sa akokoľvek komentovať konanie postáv prestaneš už po tretej scéne.

Ide tak o osviežujúci závan v plejáde kníh, ktoré chcú byť buď strašidelné, alebo vtipné. John na konci umrie chcela byť jedno aj druhé. Tak tým aj je. Žánrovo ťažko zaraditeľná (predsa len, zábavný horor?) tak stále núti čitateľa pokračovať v čítaní, ktorý netuší, čo ho čaká na ďalšej strane.

Ostáva tak priestor len na smiech. A toho som si užil veľa. Práve kombinácia surrealizmu, šialenosti, omamných látok a skratového konania postáv vytvára skoro stále nečakané zvraty a spontánne repliky dvojice John a David ma nútili k úsmevu, často až k srdečnému smiechu.

Hotový tvor vypadal, jaky by byl složen z náhradních dílů různých živočichů. Na zadku se mu kroutil škorpioní ocas. Pohyboval se na sedmi nohách – ano, přesne tak, na sedmi -, na jejichž koncích se podivně vyjímaly již zmíněné drobné růžové dětské ručky.

Hlava měla tvar obráceného srdce a nad černým zahnutým zobanem, za který by se nemusel stydět ani papoušek, se klenul oblouk nesourodě působících očí. Na hlavě příšeře rostla – a vážne si nedělám legraci – čupřina pečlivé učesaných světlých vlasů. Ve skutešnosti, přísahám na matčin hrob, to byla paruka, kterou na místě držela guma protáhnutá pod bradou.

A v záplave takýchto príšer, ktoré trhajú ľudí na kusy, pobehuje John, mláti ich skladacou stoličkou a vykrikuje pri tom hlášky z filmov ako Terminátor. Niekto by pri tom asi znechutene zavrel knihu a už ju neotvoril. Ja som sa ale srdečne zabával.

A skutočne John na konci umrie? Nuž, budeš sa musieť presvedčiť sám.

Krátke zhrnutie:
John na konci umrie ťa na svojich 536 stranách prevedie vtipným a súčasne desivým príbehom zabiehajúcim ďaleko za hranice zdravého rozumu. Kniha patrí k oddychovej literatúre, avšak nie k tej lacnej. Ide o príjemný závan do knižnej žánrovej uhladenosti, plný nečakaných zvratov a konaní postáv, ktoré ťa nútia k úsmevu, ak nie vyložene k smiechu.

Kúp si knihu, ak:

  • máš rád hororový žáner avšak dlho si nečítal „niečo odlišné“,
  • vieš sa povzniesť nad surreality príbehu a rád sa nad nimi zasmeješ,
  • nepotrebuješ pri ďašej knihe priveľa rozmýšľať a chceš si ju len užiť.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád „príbehový poriadok“ a klasickú dejovú linku,
  • nie si fanúšikom hororu a nadprirodzena,
  • nelogické konanie postáv ťa vyslovene vyrušuje či znechucuje.

John na konci umře je v súčasnosti dostupný iba vo tvrdom obale (17,20€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: