Cal Newport sa už na mojom blogu objavil – raz so svojou fenomenálnou knihou Deep Work a druhý raz, keď som túto knihu zaradil do toho najlepšieho, čo som v roku 2016 čítal. Hoci kniha Tak dobrí, že vás neprehliadnu chronologicky predchádzala Hlbokej práci, do češtiny bola preložená až po nej. To sa však zmenilo a preto ti teraz prinášam jej recenziu.
Autor a prostredie v dvoch vetách
Cal je 36-ročný americký akademik zaoberajúci sa prácou znalostných pracovníkov a učí ich rozvíjať unikátne schopnosti, ktoré sú v modernej ekonomike čoraz nedostatkovejším tovarom. V knihe rozbíja na kusy teóriu „robte to, čo milujete“ a namiesto toho radí „naučte sa milovať to, čo robíte„.
Mnohé police knižníc a kníhkupectiev sa dnes prehýbajú pod náporom titulov motivačnej literatúry. Väčšina z nich hlása jednu z mnohých verzií jednoduchej myšlienky: „Rob to, čo máš rád“ (alebo čo miluješ, v čom sa vidíš, v čom vidíš zmysel života; doplň si, čo chceš).
Cal sám začal v období rozhodovania sa o svojej ďalšej kariérnej ceste skúmať ľudí, ktorí patria k tým najlepším vo svojom odbore. Stretával sa s nimi, rozprával sa s nimi a pýtal sa, ako sa dostali tam, kde sú dnes. Postupom času (a rozhovorov) sa mu v rozprávaniach jeho spoločníkov objavil rovnaký vzorec – tí ľudia postupom času začali milovať to, čo robili.
Prekvapený touto teóriou, ktorá šla proti všeobecnému presvedčeniu stoviek koučov a mentorov v oblasti osobnej a pracovnej produktivity, začal porovnávať životné príbehy ľudí, ktorí začali robiť to, čo milujú a tých, ktorí si po pár rokoch našli zmysel v práci, ktorú robili.
Jeho kniha obsahuje krátke životné príbehy z oboch strán barikády, podložené závermi z niekoľkých behaviorálnych výskumov a analýz. Cal postupom času prišiel na to, že ľudia, čo sa naučili milovať to, čo dlhodobo robili, boli po rovnakom čase oveľa úspešnejší, bohatší, naplnenejší a spokojnejší ako tí, ktorí sa vybrali cestou robenia toho, pre čo si predstavovali, že sa narodili.
Cal túto teóriu ďalej rozvinul a v knihe ponúka návod zložený z jednotlivých krokov pre ľudí, ktorí tej „kvetinkovej“ teórii nikdy príliš neverili a nechcú zahodiť roky budovania kariéry v oblasti, v ktorej sa práve nachádzajú. Autor ponúka aj rady pre tých, ktorí sa nachádzajú pred rozhodnutím, kde ďalej pracovať; tých, ktorí rozmýšľajú nad zmenou práce ale aj jednoduchý test pre tých, ktorí nevedia, či ich práca má z dlhodobého hľadiska zmysel (a teda dá sa milovať).
Krátke zhrnutie
Cal Newport na 232 stranách objasňuje, prečo podľa neho nie je z dlhodobého hľadiska rozumné nasledovať teóriu „rob to, čo máš rád„, ale „naučiť sa mať rád to, čo robíš„. V knihe uvádza rozhovory a príklady ľudí z oboch kategórií, ktoré dopĺňa o vlastný výskum a skúsenosti. Čitateľovi radí, ako v sebe vypestovať lásku ku svojej práci a ako z nej následne ťažiť.
Túto knihu si kúp, ak:
- máš záujem uspieť na súčasnom a budúcom pracovnom trhu,
- vždy si bol viac realistom ako optimistom,
- nachádzaš sa pred voľbou nového alebo zmenou súčasného zamestnania.
Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:
- si spokojný so stavom svojho života a nemáš prílišnú potrebu sa z dlhodobého hľadiska rozvíjať,
- sa už nachádzaš v štádu, kedy pravidelne chodíš do práce pozitívne naladený a tešíš sa na povinnosti, ktoré ťa tam čakajú.
Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (14,24€) alebo elektronickej (v čase písania článku so 43%-nou zľavou – 8,60€) podobe.