Kategórie
faktografia produktivita recenzie kní­h

Cal Newport – Deep work

dĺžka článku: 6 minút

Predstavím vám knihu, ktorú považujem za ten najlepší kúsok, ktorý sa mi v roku 2016 objavil v rukách. Hluboká práce, s podtitulom Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě od Cal Newport-a. Toto dielo patrí do situačnej literatúry (tento pojem som si vymyslel sám, nakoľko sa nejedná o beletriu a taktiež to nie je motivačný kúsok), pretože popisuje reálnu situáciu v dnešnom svete. A ide skutočne o „majstrštuk“. 

 

Autor a prostredie v dvoch vetách
Cal je 34-ročný americký akademik, no prívlastok „chlapík“ (aj s potľapkaním po pleci) by mu sedel viac, pretože sa nielenže nebál pomenovať veľmi znepokojujúci jav v dnešnej spoločnosti, ale dať aj návod, ako „sa opraviť“. V knihe rozoberá problematiku ľudskej pozornosti a sústredenosti, rozbité dnešným štýlom života na kúsky, a vplyv tejto skutočnosti na pracovný výkon jednotlivca.

 
 
 

Nuda! poviete si. Plne rozumiem, to isté som si povedal aj ja. Dajte mi však 4 odseky na to, aby som vám vysvetlil, prečo je to, naopak, strhujúce čítanie. Najprv však malá anketa:

  • chodia vám maily, ktoré menia vašu prácu na prerušovanú činnosť (podobne ako reklama v TV)?
  • vyžaduje sa od vás, aby ste na tieto maily odpovedali ešte v ten deň, alebo dokonca do hodiny?
  • máte telefón alebo linku, ktorú by ste sa nemali odvážiť nezdvihnúť, keď zazvoní?
  • máte pocit, že nestíhate pridelenú robotu?
  • ste v robote nebodaj aj po piatej, alebo dokonca robíte či rozmýšľate o práci ešte aj cez víkend?

Ak ste na viacero otázok odpovedali áno, ste nádejný adept na Deep Work.

Deep Work (alebo hlboká práca) je koncept pomenovaný Cal Newport-om. V jednoduchosti hovorí, že čím viac sa ponoríme do práce, tým viac toho urobíme. Logické. Avšak v dnešnom svete múdrych technológii a obrovskej plochy pokrytej internetovým signálom môže byť ponor do práce, ešte k tomu hlboký, značne problematický. Aj keby ste vedome rozhodli odteraz toho čo najviac urobiť, intenzitu prichádzajúcich mailov, notifikácií, otázok kolegov či šéfa a klopaní na dvere to nezastaví ani nespomalí. 

Cal na to ale ide inak, ako by ste čakali. Prvá polovica knihy vám najprv objasní podstatu sústredenia a pozornosti, ich fungovania a neurónových spojov vo vašej hlave. Tiež vám povie, čo tieto spoje narúša a čo, naopak, posilňuje. Prvých osemdesiat strán napokon nepripomína faktografiu, ale príjemné počúvanie známeho, ktorý na niečo prišiel. Druhá polovica knihy ďalej nabáda a radí, ako postupne a pomaly zaviesť hlbokú prácu do vášho života.

Vynikajúce na tom je, že žiadna z daných rád nie je vágna alebo všeobecná, ale zatína priamo do živého. Cal totiž predpokladá, že ak uznáte jeho argumenty z prvej polovice knihy a rozhodnete sa pre efektívnejšie využitie vášho produktívneho času, nemusí už na vás „ísť opatrne“. Ďalšou skvelou vecou je, že kniha ponúka riešenie (a častokrát nielen jedno) na každý problém, ktorý človeka v súvislosti s problémom úplne sa ponoriť do práce napadne. Či už musíte dvíhať klientom alebo šéfovi okamžite telefón, odpovedať na maily v krátkom čase, byť „na príjme“ aj po pracovnej dobe, pracujete v open space, vo vašej blízkosti vyzváňajú iné telefóny a rozprávajú iní kolegovia, máte v okolí rušivé vizuálne aspekty, potrebujete byť neustále online… Zoznam ide ďalej. A na všetko existuje odpoveď. Ani ja som neveril.

A čo je hlavné, uvedený koncept sa dá použiť pre všetkých. Či už ste amatérsky spisovateľ a nemáte kedy písať alebo projektový manažér, ktorý rieši všetko za pochodu. Môžete si akokoľvek povedať, že toto by sa vo vašej práci nedalo použiť, Cal vás vyvedie z omylu. Alebo ak si myslíte, že by nedvíhanie telefónu či neodpovedanie na maily neakceptoval váš nadriadený, v knihe dokonca nájdete dve vety, po ktorých vám zamestnávateľ nepovie na váš nápad nie. Nemá význam tu uvádzať konkrétne príklady, nakoľko by boli vytrhnuté z celkového kontextu. A práve ten je dôležitý. V súčasnom svete, v ktorom schopnosť zanechať po sebe reálnu a dobre urobenú prácu nahrádza dôležitosť „byť neustále dostupný“ je práve hlboká práca tým, čo vám poskytne výhodu nad všetkými vo vašom okolí. Dokážete urobiť oveľa viac, ako vaši konkurenti/spolupracovníci a za kratší čas. A vzhľadom na súčasnosť to vyzerá tak, že práve táto vlastnosť bude v nadchádzajúcich rokoch predstavovať kľúčovú výhodu zamestnanca v modernej ekonomike.

Krátke zhrnutie
Kniha má 211 strán, rozdelených na dve časti: 1) prečo je hlboká práca dôležitá a 2) ako ju postupne zaviesť do svojho života. Každý záver je podložený niekoľkými príkladmi z reálneho sveta a/alebo vedeckými štúdiami. Ponúka konkrétne odpovede na konkrétne otázky „ako sa to dá urobiť“ a neguje každý argument „ako sa to nedá“. Ponúka 4 modely hlbokej práce, z ktorých je minimálne jeden uplatniteľný pre každého človeka bez ohľadu na jeho pracovný rozvrh, povahu, osobnosť, typ zamestnania, kancelárske, bytové či vzťahové pomery v rodine alebo na pracovisku.  Osobná skúsenosť
Koncept deep work aplikujem v mojom živote (ako v práci, tak pri mojom tvorivom písaní), už dva mesiace. V „štádiu“ hlbokej práce dokážem vyprodukovať o 50 až 100% viac obsahu za rovnaký čas, ako kedykoľvek predtým. A to sa ešte považujem za začiatočníka, ktorý sa stále učí dodržiavať všetky pravidlá uvedené v knihe. 

Kúp si knihu, ak:

  • máš záujem uspieť na súčasnom a budúcom pracovnom trhu,
  • chceš urobiť minimálne o 50% viac v každej kreatívnej oblasti pri nezmenenom čase,
  • máš pocit, že v práci „stále robíš, ale nič neurobíš“.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nepotrebuješ zvýšiť osobnú produktivitu (či už pracovnú alebo mimopracovnú),
  • máš dostatočnú mentálnu pohodu a užívaš si svoj voľný čas zmysluplne.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (13,35€), elektronickej (7,95€) alebo audio (10,82€) podobe.

Zdieľať: