Kategórie
beletria recenzie kní­h

Fredrick Backman – Medveďovce

dĺžka článku: 4 minúty

Medveďovce. Malé mestečko v krajine, ktoré pozná len zimu, tmu a nezamestnanosť. Medveďovce sú dosť veľké na to, aby mali vlastný hokejový tím, ale dosť malé na to, aby každý každého poznal. Voľakedy mali Medvede druhý najlepší tím v krajine, no odvtedy to ide s nimi dole vodou. Fabrika prepúšťa, obchody zatvárajú a všetci obyvatelia upierajú nádej už len k jedinému: juniorskému tímu. Pre mnohé deti je hokej zábava. Pre tie v Medveďovciach znamená prežiť, alebo padnúť.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Fredrick Backman je 37 ročný švédsky bloger a spisovateľ. Medveďovce sú príbehom juniorského hokejového tímu, ktorého úspech alebo neúspech je silno zviazaný s budúcnosťou mestečka – čo je dôvod, pre ktorý sa v mnohých prípadoch privierajú oči.

Medveďovce sú mesto ako žiadne iné. Boli založené pred sedemdesiatimi rokmi kvôli veľkej fabrike – uprostred divokého lesa, v kraji celoročnej zimy. Robotníci, pracujúci dvanásť hodín denne, šesť dní v týždni, si po pár rokoch založili hokejový tím, aby sa mali každý týždeň na čo tešiť. Okolo fabriky a štadiónu sa postupne rozrástlo mestečko – potraviny, zopár obchodíkov, krčma. Všetci jeho obyvatelia pravidelne každý týždeň zaplňovali tribúny štadióna a povzbudzovali Medvede z Medveďoviec. Hokej sa tam stal modlou, hokej sa stal náboženstvom. Lebo nič iné ako hokej nebolo.

Postupom času sa tím Medveďoviec dostal do národného finále. Tam však Medvede prehrali. Peter Andersson, najlepší hráč tímu, odišiel hrať do NHL a odvtedy to išlo s hokejom aj mestom dolu vodou. Peter sa po rokoch vrátil do rodného mesta, kde má ako športový riaditeľ klubu vybudovať jeho zašlú slávu a urobiť zo sľubných juniorov majstrov krajiny. Fabrika prepúšťa, obchody sa zatvárajú, z pracujúcich sa stávajú opilci. Všetci vedia, že je to posledná šanca Medveďoviec. A mnohí sú za ňu ochotní urobiť čokoľvek.

Medveďovce sú nádherným príbehom o láske k športu, ktorá dokáže opantať mladého človeka, vymazať všetky ostatné koníčky či záujmy len v prospech toho jediného, zaplniť mu hlavu aj srdce. Láska, ktorá dokáže zmeniť rozvrh celej rodine športovca. Láska, ktorá na okamihy zápasov spája zaprisahaných nepriateľov, ale ktorá po zápase vie vyvolať väčšiu nevraživosť ako láska „obyčajná“. Láska, ktorá dokáže zomknúť celé mesto, či už za ušľachtilý, alebo zákerný cieľ.

„Kultúra značí rovnakým dielom to, čo vzbudzujeme, a to, čo dopustíme.“

Medveďovce sú nádherným príbehom o vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Niektorý rodič hokej miluje, iný nenávidí, niekto riadi klub, niekto upratuje tribúny a niekto s hokejom nemá nič spoločné. Rovnako aj ich deti, niekto je hviezdou tímu, iný je len v tretej päťke, ďalší hokej nenávidí a niekto je len v dorasteneckom družstve. Medveďovce sú príbehom týchto zmiešaných dvojíc, krásnym vykreslením rôznych typov a charakterov detí a dospelých. Celou knihou sa nesie posolstvo vzťahu rodiča k dieťaťu počas jeho dospievania a v niektorých kapitolách rezonuje tak silno, že aj hokej ustúpi do pozadia. Dieťa predsa miluje rodič rovnako, či je násilník, alebo obeť.

„Mira sa ponáhľala dolu schodmi, skôr než dievčatá povedia o chlapcoch niečo, čo by si mama musela zmývať z mysle mydlom, vodou a poriadnym množstvom rizlingu.“

Medveďovce sú nádherným príbehom o malom meste. Mestečku, ktoré sa samo ďalej delí na menšie časti, v ktorých ľudia žijú a ktoré ich definujú. V malom meste má každý obyvateľ svoje záujmy a svoj kúsok ľadu, ktorý bráni o to zúrivejšie, lebo vie, že ak ho stratí, nebude mať kam ísť.

„Nenávisť vie byť hlboko stimulujúca. Svet je odrazu pochopiteľnejší a menej desivý, ako ho rozdelíme na priateľov a nepriateľov, na nás a tých druhých, na dobrých a zlých.
Najjednoduchší spôsob, ako zjednotiť skupinu, nie je láska, lebo tá je zložitá a kladie požiadavky. Zato nenávisť je jednoduchá.
Pri konflikte si preto už na začiatku vyberáme jednu stranu, lebo to je ľahšie, než sa ustavične zapodievať dvoma názormi. Potom hľadáme fakty, ktoré potvrdzujú, čo si chceme myslieť, čo je krajšie a umožní náľmu životu plynúť ako doteraz.“

A Medveďovce sú nádherným príbehom o ľudskej spoločnosti, jej jednotlivých členoch a ich vzájomných vzťahoch, ktorým kraľuje motto: „Najprv klub, potom ego.“  Tieto princípy a najmä ľudia, ktorí ich chcú dodržiavať, sú vystavení kritickým situáciám. Všetci sa pozerajú, no nikto nevidí. Všetci počujú, no nikto nič nepočul. Všetci vedia, ale nikto nič nepovie.

„Hovorí sa, že deti sa nedržia toho, čo ich dospelí učia, ale toho, ako sa dospelí správajú.“

Medveďovce sú nádherným príbehom o nás všetkých. Či už máme radi šport alebo nie, či vychovávame potomka alebo deti mať nechceme, či žijeme vo veľkom meste alebo na vidieku. Medveďovce a ich hokejový tím sú v každom z nás.

Krátke zhrnutie:
V Medveďovciach sa na 440 stranách odohráva príbeh juniorského tímu z malého mestečka vo vyraďovacej fáze národnej ligy. Dôležitosť tejto situácie si uvedomujú nielen hráči, tréneri, predstavenstvo či sponzori tímu, ale aj všetci rodičia a obyvatelia malého mestečka. Nič nesmie narušiť túto historickú šancu, ktorá môže do mesta opätovne priniesť oživenie, diaľnicu, hokejové gymnázium a nové obchodné centrum. Nič, ani len trestný čin.

Knihu si určite kúp, ak:

  • chodíš alebo si chodil na tímový šport a miluješ atmosféru šatne a kolektívu,
  • si rodič, ktorého dieťa raz dosiahne pubertu a ty sa toho desíš,
  • ťa zaujíma, prečo pre víťazstvo zla jednoducho stačí, aby dobrí ľudia nič neurobili.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • ti šport nikdy nič nevravel,
  • nemáš rád temnejšie témy a temné pozadia príbehov.

Medveďovce vyšli iba tento týždeň, kúpiť si ich môžeš v tvrdom obale (11,92€) alebo ako e-knihu (10,40€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: