Kategórie
faktografia produktivita recenzie kní­h

Cal Newport – Digitálny minimalizmus

dĺžka článku: 3 minúty

„Nie je prehnané povedať, že i-generácia stojí na pokraji najhoršej krízy duševného zdravia za posledné desaťročia. Väčšinu týchto porúch možno spájať s ich telefónmi.“

– Jean Twengová

Autor a prostredie v dvoch vetách
Cal je 37-ročný americký akademik zaoberajúci sa prácou znalostných pracovníkov, ktorých učí rozvíjať ich unikátne schopnosti, ktoré sú v modernej ekonomike čoraz nedostatkovejším tovarom. V Digitálnom minimalizme rozširuje svoj zásah aj na (a najmä) bežných užívateľov digitálnych zariadení, ktorým nehovorí, prečo sú digitálne nástroje zlé, ale o čo vďaka nim prichádzajú a ako ich využívať vo svoj prospech.

 

Cal Newport bol doteraz známy svojim rigidným zameraním na znalostných pracovníkov a ľudí, ktorí chcú byť výborní v tom, čo robia. Jeho knihy Tak dobrí, že vás neprehliadnu (moja recenzia) a Hlboká práca (moja recenzia) do veľkej miery oslovili aj mňa. Preto bol pre mňa Digitálny minimalizmus povinnou jazdou. Ktorú však neľutujem. A odporúčam každému.

Cal začal prácu na svojej knihe (ak nerátame tematicky súvisiace úryvky v jeho predchádzajúcich knihách) experimentom, na ktorý vyzval čitateľov svojho blogu v januári 2018. Vyzval ľudí, aby sa k nemu pripojili po dobu jedného mesiaca v januárovej očiste od digitálnych nástrojov. Očakával 50-60 odvážlivcov, no úspešne ju absolvovalo vyše 1800 jedincov, medzi ktorými som mal tú česť byť aj ja. Následne zozbieral ich dojmy a skúsenosti, porozprával sa s niekoľkými odborníkmi a vzniklo dielo Digitálneho minimalizmu.

Digitálny minimalizmus vo svojej podstate nehlása, že digitálne technológie sú zlé. Práve naopak. Za negatívny jav ale považuje skutočnosť, že ich okamžitá dostupnosť si na nás vyberá inú daň. Veľké spoločnosti zamestnávajú expertov v oblastiach psychológie, návykového správania a kognitívnych vied, čím vytvorili tzv. ekonomiku pozornosti. Tá má za cieľ udržať spotrebiteľa pri produkte čo najdlhšie s cieľom získať o ňom čo najviac dát alebo mu ponúknuť čo najviac produktov. V priebehu rokov to zafungovalo a dnes priemerný užívateľ Facebooku strávi len v produktoch tejto spoločnosti (Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram) priemerne 50 minút denne. To je vyše 300 hodín čistého času ročne. Rovnaký užívateľ denne kompulzívne nahliadne do telefónu 70x a používa ho približne 3,5 hodiny denne.

Tu je nutné si uvedomiť, že sociálne siete nie sú len Facebook a Twitter. Je to široké portfólio produktov a služieb, ktoré sa často vedené pod inou, často lepšie znejúcou, hlavičkou. Je to aj Instagram, Pinterest, Snapchat, TikTok, Tinder, WhatsApp, Viber, Messenger, iMessage a podobne. A je dokázané, že pri používaní (alebo abstinencii od) týchto produktov sa v mozgu objavujú rovnaké chemické reakcie, ako pri drogovej závislosti. Cal Newport vysvetľuje, ako tieto aplikácie a ekonómia pozornosti (proti nám) funguje, a najmä čo robiť, ak chceme svoj čas získať naspäť pre seba.

V knihe tak nájdeš mnoho užitočných rád. Od návodu na mesačnú pauzu od digitálnych technológií, postupu, ako vyhodnotiť jej výsledky a dopady, čo robiť, keď máš nutkanie siahnuť po telefóne aj čo robiť s voľným časom, ktorého budeš mať odrazu desiatky hodín mesačne. Taktiež množstvo praktických návodov, ako postupne svoj čas online minimalizovať a ako naďalej používať sociálne siete tak, aby sme z nich vyťažili to dobré (na čo boli pôvodne určené) a obmedzili to zlé, čo spôsobujú, na minimum. Kniha je vhodná pre každého, kto si teraz otvorí svoje štatistiky používania telefónu a kto na ňom trávi viac ako hodinu a pol denne alebo ho skontroluje viac než 20x denne.

Krátke zhrnutie
Cal Newport vo svojej najnovšej knihe odhaľuje prepojenie medzi detailne vykonštruovanými produktami ekonómie pozornosti a našou kognitívnou výbavou, ktorá im nie je ani zďaleka prispôsobená a teda ani pripravená efektívne čeliť. V knihe okrem hlbšieho pochopenia týchto súvislostí poskytuje návody a rady, ako minimalizovať čas strávený s digitálnymi nástrojmi na minimum, pri ktorom ale stále sme schopní využiť ich benefity a jeho zvyšok venovať sebe, svojmu blízkemu okoliu či aktivitám, ktoré nás napĺňajú.

Túto knihu si kúp, ak:

  • používaš sociálne siete viac ako 30 minút denne,
  • si si už párkrát pre seba povedal, že by bolo dobré mať nejaký čas navyše,
  • chceš čítať viac kníh, venovať sa starým alebo začať s novým koníčkom,
  • máš pocit, že medziľudská komunikácia už nie je to, čo bývala.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (11,99€) alebo elektronickej (v čase písania recenzie so 40%-nou zľavou – 7,20€) podobe.

Zdieľať: