Kategórie
názory

To najlepšie, čo mi internet v roku 2015 priniesol

Aby sme si trochu oddýchli od cestovania, pripravil som pre vás trochu potravy pre vašu hlavu, osobnosť a svetonázor. Čo uznáte za vhodné, to tu môžete bez obáv vypustiť, nech sa to blázni a kŕmi. Informácií je nadostač pre všetkých a všetko.

Som veľkým fanúšikom čítačky článkov Pocket a za uplynulý rok som ju nakŕmil neuveriteľným množstvom správ, článkov, analýz, blogov, cestopisov, PDF-iek a videí. Keď som sa prednedávnom obzrel za rokom 2015 v mojej čítačke, našiel som tam 542 prečítaných položiek. Najkratšiu som zhltol za 3 minúty a tú najdlhšiu mi trvalo prečítať neuveriteľných 5 hodín a 13 minút (čistého času)! Najčastejším štítkom bol #elonmusk, najšialenejším #včelárstvo.

Z tohto vyše poltisíca článkov a príspevkov som si uložil 54 najvýnimočnejších kúskov. A z týchto 54 kúskov vám teraz ponúknem výber tých najlepších a najzaujímavejších, ktoré vás určite obohatia v mnohých smeroch. Takže poďme na to:

How we end up marrying the wrong people
Úvod roka odpálil veľmi silný článok o medziľudských vzťahoch. Prečo si dobrovoľne berieme a žijeme s nesprávnymi ľuďmi? Je to hlavne preto, že priveľmi veríme inštinktu, nie sme zvyknutí byť štastní, myslíme si, že sme výnimočný a byť single je prosto nuda.

Hra o prekladateľské tróny
Rozmýšľali ste niekedy nad titulkármi? Alebo titulky len automaticky stiahnete a vôbec vás nenapadne, že za nimi stojí človek a hodiny jeho roboty, ktoré častokrát nie sú odmenené. Toto je ich príbeh.

Autonomous cars will destroy millions of jobs and reshape the US economy by 2025
V máji prišla výborná minianalýza o obraze svete, v ktorom bude mať každé vozidlo autopilota. Milióny šoférov, kamionistov a taxikárov prídu o prácu, následne budú rozmetané všetky podobné odvetvia a petrochemický priemysel padne. Autor to odhadoval do roku 2025. Lenže vozidlá Tesly to dokážu už dnes…

Elon Musk: The World’s Raddest Man
Blog Wait But Why milujem odjakživa. Doslova. Tento rok sa jeho autorovi, Timovi Urbanovi, ozval sám Elon Musk a ponúkol mu sériu rozhovorov a pohľadov do zákulisia jeho spoločností a nechal mu voľnú ruku, nech si potom napíše, čo chce. Výsledky sú fantastické. Či už písal o tom, ako elektrické autá zmenia svet, ako a prečo SpaceX a ľudstvo kolonizuje Mars a to ešte za našich životov či skutočnosť, že Elon vôbec nie je výnimočný človek, to len my ostatní sme pozadu.

The problem isn’t that life is unfair — it’s that you don’t know the rules
Tento článok som mal osobne veľký problém prehryznúť a určite ten istý problém bude mať väčšina z vás. Ak občas máte pocit, že život je nefér, že povýšený ste mali byť Vy a nie Váš lenivý kolega, že tá pekná baba má chcieť Vás a nie toho arogantného chmuľa, bude to pre Vás ťažké čítanie. Neovládate totiž pravidlá života.

The AI Revolution: The Road to Superintelligence
Ak neveríte predchádzajúcim článkom o autopilotoch v každom aute alebo že sa ešte dožijete kolonizácie Marsu, článok o umelej inteligencii je presne pre vás. V úvode totiž vysvetľuje, prečo ako ľudia nie sme schopní pochopiť, že počas našich životov budeme svedkami mnohých sci-fi technologických prevratov. Aj umelej inteligencie. Do tridsať rokov je totiž tu.

There will be 1 biliion digital nomads by 2015
Amatérska, no veľmi pôsobivá analýza súčasných zamestnaneckých a urbanistických trendov, ktorá predpovedá, ako bude bývanie a práca vyzerať o 20 rokov. Budeme mať 6G internet, menej ako 40% párov bude zosobášených, viac ako polovica obyvateľov bude bývať v nájmoch (lebo to bude výhodnejšie), letenky budú stáť už len pár desiatok dolárov a kontinentálne lety budú trvať maximálne hodinu.

The Procrastination Matrix
Prečo dôležité veci odkladáme na poslednú chvíľu? Prečo roky uvažujeme o zmene zamestnania, rozvode či vycestovaní do ďalekej krajiny, no neodhodláme sa k tomu? Odpoveď je veľmi jednoduchá.

When I’m Gone
Autorovi tohto článku zomrel otec, keď mal osem rokov. Po jeho smrti mu ošetrujúca sestrička dala škatuľu od topánok, v ktorej bolo množstvo obálok. Na prvej z nich bolo napísane: „Keď tu nebudem“. A nasledovali ďalšie. „Keď dostaneš prvý bozk“, „Keď sa strašne pohádaš s matkou“, „Keď prídeš o panictvo“… Jeden z najdojímavejších ľudských príbehov, aké som kedy čítal.

Bolo ťažké spomedzi toľkých excelentných kúskov vybrať len týchto pár, no o to viac si za nimi stojím. A čo vy? Máte svoje vlastné top články? Hoďte ich do komentárov. Veľmi rád sa do nich pustím.

Zdieľať: