Kategórie
Ázia cestovanie

Koľko stojí taký „špás“?

Spomedzi všetkých zvedavých otázok, ktoré mi ľudia v súvislosti s mojimi cestami položili, toto bola asi tá najčastejšia. Ale oprávnene. Predsa len tu nehovoríme o týždňovej dovolenke v Chorvátsku. Veľa ľuďom by sa mohlo zdať, že práve Chorvátsko je bezpochyby lacnejší variant, ale poďme na to postupne.

Letenka

V 90% prípadov bude najdrahšou položkou vášho výletu. Túto kategóriu si však z viacerých dôvodov schválne nechám na koniec.

Ubytovanie

V Ázii je skutočne fenomenálna záležitosť. Keďže celý región je charakteristický najmä batôžkármi a náklady na akékoľvek služby sú tam smiešne, väčšina hostelov presahuje kvalitou trojhviezdičkové hotely. V Číne a Kambodži dáte za noc/osobu cca. 3-4 €. Thajsko a Vietnam sa hýbu okolo 5-6 €, Malajzia 8-10 €, Singapur a Južná Kórea 12-20 €. Len pre zaujímavosť, v Japonsku začínajú tie najúbohejšie hosteli (žinienka na zemi v miestnosti pre dvesto ľudí) na úrovni 30 EUR.

Tento hostel bol v roku 2011 vyhlásený za jeden z top 10 najkrajších hostelov na svete.
Izby boli nádherne dizajnové a kreatívne prepojené s kúpeľňou. Cena za noc: 3 eurá

Jedlo

Tu tiež nie je o čom. Street food sa pohybuje na úrovni 1-2 € za bohatú porciu, často vrátane nápoja. A je fenomenálny, dokonca oveľa lepší ako naše „čínske“ fast foody. V samotných fast foodoch (ako známych značiek tak aj tých ázijských) zvládnete za 3-4 eurá jedno celé menu. A keď chcete ísť napríklad v Pekingu na pekinskú kačicu do krásnej reštaurácie, zaplatíte za bohatú večeru asi tridsať eur. Za oboch. Predavači ovocia a rôznych slaných či slaných pochutín a koláčov si pýtajú cca. 30-50 centov za sáčok / paličku / kúsok.

Ak si ale objednáte „západné“ jedlo, akým je pizza, hamburger, špagety, verte, že sa začnete hýbať v sumách podobným tým našim. Tam to je exkluzivita. Na druhej strane, pri všetkých tých klíčkoch a polievkach niekedy jednoducho neodoláte / nevydržíte a s radosťou zakusnete do niečoho západného. Porovnateľnej kvality takéto pokrmu sa ale dočkáte málokedy.

Transport

Ázia je špecifická najmä svojou rozlohou, preto si dobre premyslite, či budete chcieť ušetriť pár dolárov na ceste, ktorá trvá okolo desiatich hodín a často po nekvalitných komunikáciách. Ja osobne sa najradšej prepravujem nočnými autobusmi. Ušetríte tak za nocľah a nemíňate drahocenný čas, ktorý máte cez deň. Ten radšej strávim spoznávaním destinácie, do ktorej som pricestoval.
Taktiež sa mi zdá logickejšie minúť 100€ za lokálnu letenku ako 15€ za tridsaťdvahodinú plavbu loďou či 30€ za šestnásť hodín v autobuse. Do týchto končín sa nedostanete častokrát a aj ten krátky čas by ste mali využiť čo najlepšie. A konkrétne príklady? Poďme na to:

 • mestská hromadná doprava: maximálne 10 centov,
 • lístok na metro: jednorazová okolo 10-20 centov, v bohatších krajinách do 1,5€,
 • vlakom 1200km / 16 hodín kvalitou na úrovni nášho rýchlika: 12 – 18 eur sedenie, 18 – 25 lôžko. Dvojnásobné sadzby za prvú triedu. V Ázii je tento rozdiel označovaný ako hard (obyčajný) a soft (1. trieda) seat/bed.
 • pohodlný diaľkový autobus 300km / 6 hodín: 12 eur,
 • minivan (tých istých) 300km /  4,5 hodiny: 18 eur,
 • rybárska loď 3 hodiny: 6 eur,
 • turistická loď / trajekt (tá istá trasa) 2 hodiny: 10-13 eur,
 • rýchloloď / katamarán (tá istá trasa) 40 minút: 25-35 eur,
 • lokálna letenka: 30 eur bez batožiny / 50 s batožinou,
 • cezhraničná letenka s batožinou: 100 eur.

Cestovať stopom v Ázii je rozhodne možné, ale veľmi ojedinelé, vzhľadom na:

 • lacnú prepravu akéhokoľvek druhu,
 • to, že množstvo domácich sa prepravuje motorkami,
 • nekvalitné autá či problém s cestnou komunikáciou.

Taxíky sú veľmi špecifickou kategóriou dopravy. Je to jedna z príležitostí, kde sa turistov snažia čo najviac ošklbať. Veľa taxikárov nedonútite ani zapnúť taxameter a radšej vás neodvezú vôbec. Preto si cenu vždy treba dohodnúť (rozumej krvopotne zjednať) pred samotným nastúpením. Keby som to mal porovnať s cenami za taxislužby v Bratislave, za rovnakú dĺžku/trvanie jazdy dáte asi 30% z našej ceny (ak sa samozrejme normálne dohodnete). Čo je tak 2-3 eurá. A čo je hlavné, taxíky normálne zastavujete kývnutím (bez cenového rozdielu). Potom sa ale spriatelíte s miestnym, s ktorým keď cestujete, zaplatíte v prepočte tridsať centov. V Ázii existujú taktiež skúter taxi. Sadnete si za šoféra a ten vás zvezie. Viac ako 2-3€ ale nezaplatíte.

Tuk-tuk je samostatná kategória. Ide o starú motorku, ku ktorej je pristavaná malá kabína pre 4-6 ľudí. Ide o super lacnú verziu taxi dopravy, najmä vo väčších mestách. S vodičmi treba krvopotne zjednávať, pretože nemajú problém nadsadiť cenu aj desaťnásobne. Pokojne začnite na dvoch dolároch a choďte maximálne na 3-4. Päť ak idete naozaj ďaleko.

Vstupné

Ázia je, čo sa týka vstupného, veľmi vďačná destinácia. Drvivá väčšina chrámov nepožaduje žiaden príspevok, výnimku tvoria len najslávnejšie či najmasovejšie chrámy (obyčajne asi 2€, max. 4-5€). Do záhrad sa vstupné pohybuje tiež na úrovni dvoch eur. Múzeá okolo 3€, tie národného významu dokonca 10€. Vstupné do rôznych palácov a hrobiek by nemalo presiahnuť 4 eurá. Najznámejšie pamiatky ako čínsky múr či terakotová armáda si nevypýtajú viac ako 10-12€.

Zábavné a vodné parky fungujú spravidla na princípe celodenného lístku, vždy ale závisí od krajiny či veľkosti parku, všeobecne ide o cca. 10€ položku. Najvyššou sumou, čo som kedy zaplatil za nejaký vstup, bolo v prepočte 35€ za vstup na… čínsky kopec! Čína je totižto krajina zázrakov a vôbec nechápe koncept turistiky. Ak tam chcete vystúpiť na nejakú horu, rátajte so schodami. Schod od parkoviska v dedine až po samotný vrchol. Krásne vydláždené a vytesané do pár tisíc metrov nad morom. A to predsa niekto zaplatiť musí.

Požičiavanie/kúpa motorových prostriedkov a pohonné hmoty

Skútre na Koh Pha Ngan. Novučičké, 4e na deň.

Výbornou voľbou skoro v každej krajine je prenájom skútru. Vyrieši vám problém s MHD, metrom, taxíkmi, hľadaním a presunom na zastávky a podobne. Problémom ale je, že nie všetky krajiny sú zvoľné k prenajímaniu skútrov cudzincom. Ak však nájdete požičovňu (samozrejme nie showroom so sklenným výkladom), dokážete si po dohode požičať skúter na 24 hodín za 3-5€. Občas sa vás opýtajú, kde budete jazdiť, vždy odpovedzte: v meste. Ak máte totiž namierené na pláž či do hôr, môže sa stať, že neuspejete. S autom podobné skúsenosti nemám, jeho zohnanie je podstatne ťažšie (ak nie nemožné) ako prenajať si skúter a zahraničáka som na miestnom aute nikdy nevidel. Ak ale viete viac, podeľte sa o svojej skúsenosti v komentároch.

Ak sa chystáte do Vietnamu a chcete vidieť celé pobrežie, zvoľte prílet do Hanoja alebo Ho Či Minovho mesta, kde si motorku (v každom prípade berte vyššie kubatúry, aspoň 250tku) kúpite za cca. 300-800€ (záleží práve na kubatúre a roku výroby). Prejdete na nej celú krajinu a na opačnom konci ju predáte. Ak ste dobrý vo vyjednávaní, môže sa vám to podariť dokonca za rovnakú cenu. Prinajhoršom ale stratíte 100-150€.

Párty a alkohol

Ak ste takzvané „párty zviera“, určite vás zaujíma, koľko stojí také nočné hýrenie na Ďalekom východe. Skoro nič. So vstupným na diskotéku som sa nikdy nestretol, najmä z dôvodu, že západniari dodávajú miestnym klubom exkluzívny nádych, preto majitelia robia všetko preto, aby ich prilákali. Čo sa týka alkoholu, najmä značkového, ázijské kluby rozhodne netrpia chorobou tých bratislavských, takže za drink pokojne zaplatíte 2-4€, koktejl tak 5€. Ak sa rozhodnete pre miestny alkohol, ceny sú smiešne. Najmä na plážových párty letia takzvané „kýbliky“, čo je v podstate hračkársky kýblik, ako u nás majú deti na pieskovisku. V ňom je podľa vášho výberu namiešaných: pol litra nealka (coca-cola atď.), tri dcl tvrdého alkoholu a jeden-dva Redbully. Cena? Asi 8 eur. Ak však namiesto značkového alkoholu zvolíte domáci a vynecháte Redbull, takýto kýblik vás môže pokojne vyjsť len jeden dolár.

Dohromady?

Koľko ale stojí taký výlet od odletu po prílet? Samozrejme záleží od času. Uvediem teda cenu za týždeň. Za týždeň pobytu v Ázii (pokiaľ sa nebavíme o Južnej Kórey či Japonsku), od slušného ubytovania až po dobrú kávu, cez vstupy, premiestňovanie a sprepitné, skrátka za všetko dohromady zaplatíte cca. 300€ týždenne. A teraz si položte otázku. Koľko vás stojí týždeň v Chorvátsku?

A znova letenka

Jednoznačný recept ani ideálny čas na kúpu letenky neexistuje. Ja osobne kupujem letenku štyri až päť mesiacov vopred a používam na to všetky dostupné zdroje. Skyscannerpelikan.sk, Student AgencyAirixo. Pozerám všetky a porovnávam. Štandardne vás ale letenka skoro vždy vyjde na 600 – 800 eur. Ale. Existujú tri čarovné portály: cestujlevnevletenky a akcniletenky. Tieto ponúkajú jednorazové, často časovo veľmi obmedzené ponuky, ktoré sa hýbu na úrovni 50-75% štandartných cien. Vyhľadávajú chyby v systéme svetových aeroliniek, first a last minute alebo kombinujú rôzne letecké prístavy, či špeciálne promo akcie. V extrémnych prípadoch som u nich videl spiatočnú letenku okolo 200 eur. Ešte jedna malá rada. Ak cestujete ešte s niekým, nakúpte všetky letenky jednou platbou! Ceny sa totiž postupne zvyšujú naplnením vopred stanovených počtov sedadiel. Minulý rok som tak kúpil letenku za 600€ a kamarátovi o 20 minút už svietila cena 800€.

Prečo som si ale nechal túto položku na koniec? Po prvé, aby som vás neodradil hneď na úvod článku. Suma 600€ nie je málo. Ale čo je dôležitejšie, cenu letenky treba chápať v širšom kontexte. Väčšina ľudí totiž necestuje do Ázie na dva týždne. Hodnota letenky je teda tým lacnejšia, čím dlhšie tam ste. Ak napríklad zvolíte šesťtýždňový pobyt (ako ja naposledy), týždenné náklady vám vzrastú iba o 100€. Na 400€. A teraz zásadná otázka. Viete si predstaviť týždenný pobyt, s letenkou, ubytovaním, prepravou, dobrým jedlom a návštevou pamiatok v Taliansku či Francúzsku za 400€ na týždeň? Veľmi ťažko.

Cenová interpretácia výletu do Ázie sa teda dá formulovať dvoma spôsobmi. 1) za výlet do Ázie som zaplatil 2 400 eur. Alebo 2) v Ázii som bol za 400€ týždenne. A to ďalej záleží na krajine. Napríklad v Číne som bol tri týždne a dohromady som zaplatil… Hádajte? Sedemsto eur. Smiešne. A koľko stálo juhoázijské dobrodružtvo? Hľadajte na konci veľkého zhrnutia.

Zdieľať: