Kategórie
cestovanie

Cestovatelia


Nedá sa mi nepozastaviť nad typmi ľudí, ktorých stretávate počas ciest ázijskými krajinami. Myslím teraz samozrejme neázijcov. Najpočetnejšou skupinou (hovoríme tu o desiatkach jedincov) boli mladí, asi osemnásť až dvadsaťroční Nemci. V drvivej väčšine prípadov cestovali sami alebo sa na cestách skupinkovali so sebe podobnými. Keď sme sa do takejto partie dostali a čo-to zažili (alebo vypili), začali sme sa ich pýtať, akým štýlom vlastne cestujú. Odpovede boli až bolestivo rovnaké:

– „Skončil som strednú školu, na pol roka som šiel brigádovať do továrne… Mimochodom, bola to strašne monotónna práca, osem hodín stále to isté. Fuj. A potom som sa za našetrené peniaze vybral sem.“
– A koľko tu už si?
– „Asi polroka.“

Áno, počítate správne. Násťročný človek ide na šesť mesiacov na brigádu a z ušetrených peňazí voľne cestuje po ázijských krajinách. Môžem vám zodpovedne povedať, na základe mojich skúseností, aj keď sa človek obmedzuje, takýto šesťmesačný výlet ho nemôže stáť menej ako päť-šesť tisíc eur.

Druhá skupina. Na hlavných turistických pamiatkach sme si začali všímať zvýšenú koncetráciu starších ľudí. Nie, že by cestovať sa dalo len do určitého veku, ale títo ľudia mali minimálne šesťdesiat rokov. Raz (keď súputníka pustili do chrámu a mňa nie), som si sadol k dvom postarším dámam a pustil sa s nimi do rozhovoru. Odkiaľ ste, prečo ste tu, čo ste už videli…

– „Mám šesťdesiatdva rokov a žijem v Británii. Pred pár rokmi mi zomrel manžel. Doma ma sedieť jednoducho nebavilo, tak vždy pol roka šetrím a na pol roka vypadnem z Európy a cestujem, inak by som sa asi zbláznila.“
– A čo robíte, že sa vám podarí našetriť peniaze?
– „Jak, že čo? Nič. Normálne z dôchodku!“

A mohol by som pokračovať. Či už si zoberiete nemecké „eštedieťa“ alebo britskú dôchodkyňu, nemusím ani ďalej písať, aby ste si utvorili obraz, že systém v ich krajine je nastavený tak, aby si mohli dovoliť žiť život, ako sa im páči. A nezáleží na tom, či sú mladí alebo starí. Určite, nebývajú v drahých hoteloch a nestravujú sa v reštauráciách. Ale aj tak idú. Lebo môžu.

Nechápte ma zle. Nechcem nadávať na náš sociálny systém či ekonomickú situáciu. V skutočnosti, týždeň na cestách v Ázii (so všetkým, od A po Z) stojí menej ako týždeň v Chorvátsku. Lenže musíte kúpiť letenku. A keď už idete tak ďaleko, oplatí sa tam byť čím dlhšie. A pri štyroch až šiestich týždňoch toto číslo narastá do tisícov, čo je pre Slováka hrozicá cifra za dovolenku. Hoci logicky, ak si to premietnete len na týždenné náklady, cestovanie do exotických krajín je o tretinu až polovicu lacnejšie ako cestovanie po Európe.

Celkový prehľad nákladov na cestovanie po ázijských krajinách nájdete na samom konci juhoázisjkých zápiskov.

Zdieľať: