Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Teória covidity

dĺžka článku: 3 min

Nikdy som neskúmal Einsteinom ponúknuté vysvetlenie teórie relativity. Bál som sa, že akonáhle by som sa vydal na cestu jej pochopenia (alebo aspoň pokúsenia sa), narazil by som na vlastné hranice kognitívnej obmedzenosti.

Avšak, ako mnohé iné veci v živote, uplynulé mesiace som teóriu relativity pochopil aspoň na reálnych príkladoch. Fyzik by povedal, že hmota telesa násobená rýchlosťou svetla (na druhú) sa rovná kinetickej energii tohto telesa. Laik to pochopí tak, že relatívne je takmer všetko.

Čiže napríklad keď sa nám toto teleso (v niektorých prípadoch rozumej aj telo alebo teľa) rýchlosťou svetla presunie v piatok z Bratislavy do Tatier a v nedeľu je už späť, dá sa to považovať ešte za výlet do prírody v rámci kraja.

Iné telá, pokiaľ pri vchode fitness centra majú namiesto prístupových kariet s čipom jeden z 500 novo vytvorených kópií majiteľovho kľúču, si tiež relatívne dobre vedia zacvičiť.

Mnohí ľudia v sebe taktiež našli neuveriteľné rezervy kinetickej energie, aby chodili aspoň raz za mesiac ošetriť svojich rodičov či svokrovcov vzdialených polovicu republiky od miesta bydliska. A aby ošetrenie bolo plnohodnotné, berú zo sebou aj manželku a obe deti na predĺžený víkend.

Fakturačné systémy Zásielkovne sa tiež museli prispôsobiť interstelárnemu cestovaniu, nakoľko mnoho fakturačných adries je vzdialených od tých výdajných stovky kilometrov.

Mnoho jedincov v sebe počas tejto doby objavilo neuveriteľný podnikateľský potenciál. Možných klientov a biznis príležitostí vidia neúrekom, navyše sú často roztrúsené po rôznych krajoch a pracovné stretnutia sa presunuli zo zasadačiek do lesov a z dní pracovných na víkendové. Mnohí Slováci tvrdo makajú sedem dní v týždni. Taktiež sa formálne oblečenie zmenilo na športové.

Vidiek sa takisto stal svedkom nevídaného altruistického záujmu. Veľa ľudí sa rozhodlo podporiť tú či onú obec svojou loajalitou v podobe prechodného pobytu. S daňami to už asi bude horšie.

Veľkosť domácnosti sa od predvojnového obdobia prakticky vôbec nezmenila. Stále sme (aspoň podľa stretávania sa len v rámci jednej domácnosti) svedkami niekoľkých generácií žijúcich pod jednou strechou. Asi prišlo taktiež k mnohým adopciám, pretože súčasťou týchto rodín sa stali aj ľudia iných priezvisk.

Miery vzdialenosti zažívajú revolúciu. Tá legendárna železná metrová tyčka, ktorá je vystavená v nejakom parížskom múzeu, musela preraziť obe jeho steny a spojiť parížske predmestia novým mostom. Kilometer od bydliska totiž po novom zahŕňa najbližší park, jazero, zmrzlinu, bežeckú dráhu a ďalší park. Taktiež vnútorné rozmery najbližších potravín enormne narástli oproti tomu, na čo sme boli zvyknutí. Dokonca sa aj premiestnili. Tá malá večierka, ktorú mal niekto vo vchode, odrazu vyzerá omnoho väčšie. A volá sa Billa. Na Bajkalskej. Alebo Tesco na Zlatých pieskoch.

Nekontroloval som to ešte, ale v novele Zákonníka práce pojem tzv. home office získal niekoľko synoným, ako napríklad cottage office, vacation house office, girlfriends apartment office a podobne. V niektorých prípadoch nemusí byť slovo office ani súčasťou tohto pojmu. Firmy ani len netušia, aké benefity ponúkajú.

Reštaurácia, pokiaľ sa do nej človek telefonicky dopredu nahlási, s presným počtom ľudí, obsahom menu a presným časom príchodu a v danom čase prejde cez magické dvere, ktoré sa v sekunde odomknú a zamknú, po splnení týchto podmienok spadá do kategórie výdajného okienka.

Príroda sa taktiež spočiatku čudovala, čo všetko odrazu do nej patrí. Nikdy by si nebola pomyslela, že vnútroblok medzi bytovkami či ihrisko s preliezkami je jej súčasťou.

V príkladoch by som mohol ešte pokračovať, ale už mám celkom relatívny pocit, že tomu rozumiem.

Jediné, na čo sa ešte ako-tak dalo spoľahnúť, bola nemennosť času. Ale ešte aj ten sa tento víkend zmenil.

 

(Samozrejme aj ja som spadol do jednej z pascí relativity. Preto ber tento text tak, ako je napísaný. S relatívnym humorom.)

 

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať: