Kategórie
beletria recenzie kní­h

Stieg Larsson – Milénium

dĺžka článku: 3 minúty

Nemám rád detektívky. Nečítam ich. Majú vždy jasný koniec a to nemám rád. Ale raz som dostal k sviatku audioknihu. Audioknihu som dovtedy ešte nikdy nepočúval (a práve od toho momentu začal počúvať pravidelne). Tak, že prečo nie. A urobil som dobre. 

Mimochodom, audioknihy som dlho nepovažoval za plnohodnotnú alternatívu ku knihám, ale neskôr som narazil na tento článok (v angličtine), ktorý zhŕňa výsledky niekoľkých štúdií. A tie dokazujú, že zážitok a mozgové vnímanie audioknihy je takmer totožné ako pri klasickom čítaní. Takže nebojte sa, o podvádzanie sa nejedná. 


Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu). 

Autor a prostredie v dvoch vetách
Stieg Larsson bol švédsky spisovateľ a žurnalista, ktorého najslávnejšia trilógia bola vydaná po jeho smrti (diela písal sám po večeroch pre vlastné potešenie a neplánoval ich vydať). Príbeh sa vyvíja okolo švédskeho investigatívneho žurnalistu a extrémne asociálnej mladej ženy zbavenej svojprávnosti, ktorých nečakané vyšetrovanie spojí dohromady (tých, ktorí to čítali, vyzývam zhrnúť prostredie troch kníh do jedinej vety v komentároch).

 

Dej začína postupne, ale má svieže tempo. „Krivka napätia“ prvej knihy síce vzdialene kopíruje bežné detektívne príbehy, ale na pozadí je cítiť, že autor pri písaní myslel na dlhú (skutočne dlhú) líniu príbehu. Trilógia sa teda skladá z diel:

  • Muži, ktorí nenávidia ženy (dvakrát sfilmované),
  • Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a
  • Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (u nás známe aj ako „Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda“).

Každý diel je do plnej miery samostatným celkom. Nemusíte sa teda obávať, že musíte prečítať všetky knihy, aby ste dosiahli plnohodnotný zážitok. V každej časti spoznáte postavy a zápletku, nasledované gradáciou a dramatickým rozuzlením. Ďalšia kniha pokračuje ďalej, no má vlastný ťažiskový príbeh. Trilógia však dohromady utvára veľkú životnú kapitolu dvoch hlavných postáv.

Príbeh sa odohráva vo Švédsku a prevažne v Štokholme, kde sám autor žil. Zoznamujeme sa s Mikaelom Blomkvistom a Lisbeth Salander(ovou). Mikael dostane lukratívnu ponuku na spísanie rodinnej kroniky prominentného priemyselníka, v ktorej postupne objavuje isté nezrovnalosti. Pôvodne nudná práca sa tak postupne mení… Tu naschvál nepoviem viac, nakoľko sa to bez minimálneho odhalenia príbehu nedá. Ale obraz ste si utvorili.

Krátke zhrnutie
Knihy majú 424, 472 a 510 strán a spĺňajú všetky predpoklady pre označenie „severská krimi“. S postavami sa nielen dobre stotožňuje, ale viete si k nim nadviazať emociálne puto (či už pozitívne, alebo negatívne). Každý diel predstavuje samostatný príbeh a jeho kvalita narastá s každým ďalším dielom.

Kúp si knihu, ak máš rád:

  • kriminálky (a najmä severské),
  • netradičné poňatie témy a postavy, ktoré nie sú „podľa šablóny“,
  • nečakané zvraty.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád kriminálky.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v rôznych podobách (audiknihy sú skvelo načítané).

Zdieľať: