Kategórie
iné

Goodreads – Facebook pre milovníkov kníh

Ak si pamätáte radu z môjho článku o sebamotivácii a prečítali ste si len nadpis, už teraz viete o Goodreads osemdesiat percent potrebných informácii a nemusíte čítať ďalej. Ale keby ste náhodou boli zvedaví…

Goodreads.com je sieť (zámerne nepoužijem slovo sociálna), ktorá zlučuje tie najlepšie vlastnosti Facebooku, Twitteru a IMDB (International Movie DataBase) alebo v našich končinách známejšou ČSFD (Česko-Slovenská Filmová Databáza). Čím je však jedinečná? Je orientovaná výlučne na knihy! Založíte si profil, ktorý funguje štandardne (fotka, základne informácie, priatelia), avšak na rozdiel od Facebooku, primárnymi údajmi o vás sú:

– čo práve čítate (a ako ste na tom),
– čo sa chystáte čítať,
– čo ste už prečítali a
– ktoré knihy sa vám páčili (a ich hodnotenie).

To je všetko? To je všetko! A ono je to vlastne úžasné, pretože ak vás zaujímajú iba knihy, nič viac o človeku vedieť nepotrebujete (Povedz mi, čo čítaš a ja ti poviem, kto si, všakže?). Váš timeline sa skladá práve z kombinácie týchto informácii; ako ste hodnotili poslednú prečítanú knihu, na ktorej strane aktuálnej knihy sa nachádzate a čo sa chystáte čítať najbližšie. Ak ste si utvorili vlastné „poličky“, vidno aj tie.
 

Po založení profilu je odporúčaným krokom nahádzať do systému všetky knihy, čo ste kedy prečítali. Prečo? Po prvé: to je to, čo vás spojí s inými knihomoľmi. A po druhé: systém vyhodnotí váš vkus a začne vám sám ponúkať ďalšie knihy, ktoré by vás mohli zaujímať. Taktiež sa môžete stať súčasťou rôznych skupín, kde okrem spoznávania nových ľudí získate ďalšie odporúčania či rozvíjate diskusiu na tú či onú knihu, postavu či tému. To je sociálny aspekt Goodreads.

Štandardný timeline po prihlásení
Diskusia v skupine

Goodreads zároveň funguje ako masívne hodnotiace médium pre každú knihu. Vynikajúce je na tom to, že nerozlišuje slovenskú, nemeckú či anglickú verziu knihy. „Profil“ knihy zobrazuje jej najrelevantnejšiu verziu (podľa vášho vyhľadávania), pod ktorou sú zahrnuté všetky jej edície, re-edície, špeciálne edície, jazykové mutácie a iné. Nemusíte sa teda báť, že pri Hre o tróny budete vidieť len hodnotenia od pár desiatok či stoviek slovenských užívateľov. Je tam 1,3 milióna hodnotení z každého kútu sveta! Taktiež všetky informácie o knihe, jednotlivé hodnotenia užívateľov, info a autorovi, posúďte sami:

Stránka knihy Hra o tróny

Podobne funguje aj stránka autora, ktorá sa od bežného užívateľského profilu trochu odlišuje. Nájdete tam informácie o autorovi, jeho vydané knihy a najbližšie udalosti, kde by ste ho mohli stretnúť. Jeho timeline je obohatený aj o jeho príspevky, v ktorých sa s vami môže podeliť o čokoľvek (niečo ako mini blog). Taktiež máte možnosť ho sledovať či na čokoľvek sa ho spýtať. Systém vám ďalej odporučí jemu a jeho knihám podobných autorov a kolotoč sa točí ďalej.

Aj keď toto sú dva hlavné (a najpodstatnejšie) aspekty portálu, Goodreads ponúka ešte viac. Rôzne ankety a kvízy, v ktorých môžete súťažiť s priateľmi či celým svetom. Alebo reading challenge. Na začiatku (alebo v priebehu) roka si stanovíte počet kníh, ktoré chcete v danom roku prečítať a systém sleduje vašu aktivitu, nabáda vás čítať viac alebo tľapká po pleci, keď vám to ide dobre. Môžete sa zúčastniť každoročného hlasovania a najlepšiu knihu roka, vyhľadávať odporúčania v jednotlivých kategóriách či podľa prednastavených filtrov a mnohých iných. Je toho skutočne veľa. Skúste to.

Profil autora
Reading challenge
Zdieľať: