dĺžka článku: 2 minúty
Dnešná recenzia bude krátka rovnako, ako je krátka recenzovaná kniha. Táto kniha je však výnimočná. Je plne ilustrovaná, ilustrácie tvoria hlavnú zložku naratívu plus autor a ilustrátor sú jedna a tá istá osoba.
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Simon Stålenhag je 36 ročný Švéd, ktorý píše, komponuje hudbu, venuje sa dizajnu a kreslí futuristické výjavy zasadené do škandinávskeho prostredia. The Electric State je jeho treťou knihou, ktorej príbeh sa odohráva vo fiktívnej verzii USA v roku 1997.
Electric State je knihou, kde text a príbeh sú len spoločníkmi neskutočných ilustrácií, ktoré príbeh sprevádzajú. Dej sleduje tínedžerku s jej robotickým priateľom, ktorá putuje zvláštnou verziou Spojených štátov amerických. Hoci sa píše rok 1997, krajina je posiata vrakmi medzihviezdnych bojových lodí a je rozdelená na územie bez práva a poriadku na jednej strane a pokračujúcu civilizáciu na strane druhej. Tá je však plne ponorená do nového systému virtuálnej reality až do takej miery, že po zložení náhlavnej sady ľudia často zomierajú na podvýživu.
Do tohto sveta autor neuveriteľne silným spôsobom vťahuje čitateľa práve prostredníctvom ilustrácií, ktoré sú majstrovsky prevedené do posledného detailu. Stačí sa od knihy vzdialiť na dva metre a človek má pocit, že ide o fotky. Dokonca aj moja manželka, ktorá sci-fi nikdy nečítala, po zhliadnutí ilustrácií konštatovala, že ide o neuveriteľnú mieru realizmu.
Textu nie je veľa a knihu prečítaš za hodinku až dve. Záleží na tom, koľko času stráviš prezeraním obrázkov. Oproti klasickým (neobrázkovým) knihám tu však dochádza k zaujímavej skutočnosti. Tým, že autor priamo čitateľovi ukazuje, ako vyzerá svet, v ktorom sa dej odohráva, vlastná predstavivosť (ktorá je prítomná pri bežnom čítaní knihy) ustupuje do pozadia a volant tak prenecháva autorovi. Na jednej strane je prežívanie príbehu priamočiarejšie ako pri klasickej knihe, na druhej strane však príbeh dýcha hlbšou podstatou práve vďaka tomu, že vidíme presne to, čo autor chcel, aby sme videli.
Upozorňujem však na skutočnosť, že text knihy je v angličtine a pre plnohodnotné užitie si deja je nutné mať zvládnutý tento jazyk aspoň na pokročilej úrovni. Alebo si knihu kúpiť len kvôli obrázkom, čo sa tiež oplatí. Na objem umenia, ktorý je v knihe obsiahnutý, je jej cenovka relatívne nízka.
Krátke zhrnutie:
Dej z mierne dystopických Spojených štátov sa odohráva na 144 veľkoformátových stranách, ktoré čitateľa oslovujú primárne ilustráciami, než samotným textom. Poukazuje na možný výsledok nastupujúceho trendu virtuálnej reality v spoločnosti, ktorá v ňom trávi stále viac a viac času na úkor reálneho života.
Knihu si určite kúp, ak:
- máš rád futuristické či postapokalyptické témy,
- sa ti páčilo prostredie v Ready Player One,
- chceš mať v knižnici unikátny kúsok.
Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:
- nemáš dobre zvládnutú angličtinu (to však neplatí, ak ti ide len o ilustrácie),
- máš rád dlhé príbehy, rozvoj postáv a štandardnú koncepciu príbehu.
The Electric Stare si môžeš (musíš!) kúpiť v tvrdom obale (23,22€).
Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!