Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Ernest Cline – Ready Player One

dĺžka článku: 4 minúty

Dnes vám poviem o knihe, pri ktorej zaplesá srdce nielen všetkým milovníkom hier, ale najmä fanúšikom osemdesiatych rokov. A to napriek tomu, že sa jej príbeh odohráva v roku 2045.

Autor a prostredie v dvoch vetách
Ernest Cline americký štyridsiatnik, zaoberajúci sa výlučne hovoreným slovom, písaním prózy a scenárov (scenáristom sa pritom stal len nedávno, nakoľko práve kniha Ready Player One bude v roku 2018 sfilmovaná Stevenom Spielbergom). Dej sa odohráva v nie príliš vzdialenej budúcnosti, kde ľudia žijú viac-menej už len vo virtuálnej realite, no zároveň je to krásny výlet do rokov osemdesiatych.

Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu).

Úvod do deja nepatrí medzi tie originálne. Ľudstvo vyťažilo väčšinu zdrojov planéty, v dystopickom svete vládne chudoba, vysoká nezamestnanosť, väčšina populácie žije natlačená na malom priestore a v neľudských podmienkach. Na druhej strane stojí veľká multi-odvetvová korporácia, ktorá vlastní väčšinu výrobných kapacít a služieb. Úvod je však rýchly (zaberie len pár strán), ponúkne ideálny rozbeh pre čitateľovu predstavu a ďalej nezasahuje do primárnej problematiky. Čiže aj keď sa bavíme o roku 2045, nejde o science fiction v pravom zmysle slova.

Bezútešné podmienky v tomto reálnom svete nútia jeho obyvateľov utiekať sa do sveta virtuálneho. James Halliday, predstavujúci v knihe Marka Zuckerberga budúcnosti, vytvoril  tzv. OASIS – komplexný svet virtuálnej reality. Ľudia sa v ňom ocitajú prostredníctvom svojich avatarov a žijú v ňom svoje životy, ktoré by v realite iba prežívali. OASIS je natoľko populárny, že v ňom žije takmer každý. Je to svet vo svete, s vlastnými pravidlami a vlastnou ekonomikou rozvinutý do takej miery, že ľudia v ňom majú „reálne“ zamestnania, za ktoré dostávajú plat.

Jedného dňa však jeho tvorca, bezdetný miliardár, zomrie. V OASISe (naschvál som nepoužil termín internet, nakoľko v danom prostredí ide už o prekonanú technológiu) sa objaví video, ktoré je tvorcovým dopisom na rozlúčku. Halliday v ňom všetkým oznámi, že v gargantuovskom svete OASISu ukryl tzv. easter egg. Tento termín je prebratý z video hier, ide o malý detail, výnimočne skrytý oku hráča a absolútne nesúvisiaci s hrou samotnou. Kto tento easter egg objaví a rozlúšti, stane sa dedičom celého jeho majetku a OASISu samotného.

Medzi ľuďmi sa strhne masový a šialený lov na toto tajomstvo. Halliday bol veľkým fanúšikom osemdesiatych rokov, preto sa predpokladá, že odhalenie tajomstva bude mať čo-to spoločné s jeho záľubou. Svet OASISu však zahŕňa stovky planét a „hráči“ vôbec nevedia, čo majú vlastne hľadať. Až sa jedného dňa neznámemu chlapcovi podarí rozlúštiť hádanku vedúcu k prvej stope a celosvetové šialenstvo naberie nepredstaviteľné obrátky.

Dejová cesta za rozlúštením tohto tajomstva predstavuje nádhernú prechádzku osemdesiatymi rokmi. Kniha obsahuje mnoho odkazov a malých vtipných príbehov odkazujúcich na popkultúru tejto dekády života. Počas čítania si spomeniete na všetky svoje obľúbené filmy, seriály a najmä hry z tohto obdobia. V tomto bode vám nemôžem povedať viac, aby som vám toho nepovedal priveľa. Ak ste fanúšikom osemdesiatych rokov alebo videohier ako takých, kniha sa vám určite bude páčiť. Ak máte radi obe tieto „veci“, knihu budete milovať.

Krátke zhrnutie

Kniha má 511 strán malého formátu, ktoré sa veľmi dobre čítajú. Dej miestami trochu trpí pomalšími miestami, ktoré vznikajú vtedy, ak vám pár za sebou idúcich odkazov na popkultúru osemdesiatych rokov nič nehovorí. Akonáhle si však prečítate niečo, čo vám je blízke (napr. hra Pac-Man na veľkom arkádovom automate), tvár sa vám rozžiari nostalgickým úsmevom.

Kúp si knihu, ak máš rád:

  • videohry,
  • popkultúru a 80. roky,
  • príbehy z tínedžerského prostredia.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš menej ako 25 rokov,
  • máš radšej príbehy z reálneho prostredia,
  • máš rád hĺbkový rozvoj postáv.

Nájdeš ju napríklad v Martinuse vo fyzickej podobe (17,24€) alebo ako e-knihu (10,40€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: