Kategórie
faktografia recenzie kní­h

Hans Rosling – Faktomluva

dĺžka článku: 5 minút

„Jedna z najdôležitejších kníh, ktoré som kedy čítal – nenahraditeľný návod, ako jasne premýšľať o svete.“

– Bill Gates

A aby Bill Gates svoje prehlásenie potvrdil, daroval túto knihu všetkým americkým vysokoškolským absolventom roku 2018.

Autor a prostredie v dvoch vetách
Hans Rosling nebol len doktorom, akademikom, štatistikom a prezentátorom, založil taktiež organizáciu Gapminder, ktorej cieľom je pravdivo informovať ľudí o svete, v ktorom žijú, interpretáciou overených štatistických dát. Faktomluva je dielo Roslingovej životnej filozofie, ktoré objasňuje, prečo ľudia negatívne vnímajú súčasný stav vecí a ich budúci vývoj. 

Inštinkt priepasti.

Inštinkt negativity.

Inštinkt lineárnosti.

Inštinkt strachu.

Inštinkt skreslenia veľkosti.

Inštinkt zovšeobecnenia.

Inštinkt osudovosti.

Inštinkt jednej perspektívy.

Inštinkt obviňovania.

Inštinkt urgentnosti.

Toto je desať inštinktov, ktoré nám evolúcia, genetický vývoj a spoločnosť zakódovali do našich hláv. Mnohé z nich boli pre našich predkov užitočné a keďže toto čítaš, tak si potomkom práve tých, ktorí pred šušťaním trávy utiekli zo strachu pred predátorom, než aby ho hĺbkovo analyzovali ako pravdepodobný vietor.

Žijeme však v dobe, kedy sme na vrchole potravinového reťazca, mnohí z nás nikdy nebojovali o holý život a práve schopnosť hĺbkovej analýzy je v súčasnosti omnoho dôležitejšia, ako inštinkty.  Tisíce rokov sa však dajú oklamať len veľmi ťažko. A hoci už neočakávame, že z kríkov v parku na nás vybehne lev, stále premýšľame o našej budúcnosti negatívne a hovoríme o „starých dobrých časoch“, hoci drvivá väčšina dát nám ukazuje, že nikdy sme sa nemali tak dobre, ako sa máme dnes.

Že ty taký nie si? Každý je. Preto Hans vytvoril 13 otázkový a-b-c test a verejne ho sprístupnil každému na otestovanie (sprav si ho hneď teraz, zaberie ti max. 5 minút a zaručujem ti, že výsledkom ostaneš prekvapený). Dostal niekoľko tisíc odpovedí, no nikto neodpovedal správne na všetky otázky a 12 správnych odpovedí mal len jediný človek.

Prečo to tak však je? A ako sa to dá napraviť?

Práve o tom je Faktomluva od Hansa Roslinga. V nen postupne rozoberá naše jednotlivé inštinkty, objasňuje ich evolučné pozadie, vysvetľuje ich fungovanie, ponúka príklady z bežnej praxe a na konci každej kapitoly ponúkne návod, ako sa týmto mylným inštinktom pri ďalšej príležitosti brániť.

Zoberme si ako príklad inštinkt lineárnosti. Na základe nižšie uvedeného grafu (wikipedia), koľko si myslíš, že bude v roku 2100 ľudí na zemeguli?

Koľko si tipoval? 14 miliárd? 17 miliárd? 20? Asi u teba práve zafungoval inštinkt lineárnosti. Správna odpoveď je totiž 10 až 11 miliárd. Než by som ťa mal zaťažovať detailami o fungovaní mozgu, pozri sa na to takto: keby si zobral malé dieťa a 6 mesiacov po jeho narodení pravidelne meral jeho výšku, dostal by si veľmi podobnú krivku. Prečo potom neočakávaš, že v puberte bude mať toto dieťa výšku štyri alebo päť metrov? Lebo zo skúsenosti vieš, koľko približne priemerný pubertiak meria. Ale pri svetovej populácii to nevieš, tak len vychádzaš zo svojho inštinktu. A ten je väčšinou zlý. Hans hovorí:

Faktomluva znamená… všimnout si předpokladu, že růst bude pokračovat lineárně, a uvědomit si, že takový růst ve skutečnosti není příliš obvyklý. Chcete-li kontrolovat instinkt lineárnosti, pamatujte si, že křivky mohou mít různé tvary. Nepředpokládejte automaticky lineární křivky. Mnoho trendů nepostupuje podle lineární křivky. Mohou mít křivku ve tvaru S, kopečku nebo nárůst násobný. Žádné dítě nepokračuje v růstu tempem z prvních šesti měsíců svého života – a žádný rodič by to neočekával.

Mnoho súčasných aspektov nášho života však stále stavia na našom rozhodovaní na základe inštinktov. Keď na Alze zbadáš akciu, ktorá končí o hodinu, tlačí na tvoj inštinkt urgentnosti „teraz alebo nikdy“. Rovnako ako väčšina predajcovči telemarketérov. Človek pred strachom zo straty hodnoty urobí unáhlené rozhodnutie bez dát.

Alebo inštinkt priepasti. Stále rozmýšľaš o svete v štýle rozvinuté a rozvojové krajiny? Bohatí a chudobní? Mal by si pravdu, keby si sa pozeral na dáta spred päťdesiatich rokov. Dnes už viac ako 80% svetovej populácie žije v strednej príjmovej triede. Akademická obec už dávno nerozlišuje krajiny sveta podľa dvoch kategórií priepasti. Väčšinou už len médiá.

Apropo médiá – tie apelujú charakterom svojich správ hneď na niekoľko našich inštinktov. Okrem priepasti aj negativity, strachu, skreslenia veľkosti a zovšeobecnenia. Netreba sa však na nich hnevať – je to to, čo im zarába peniaze. Mimochodom, Hans dal zo zvedavosti svoj test aj novinárom; chcel totiž vedieť, aký prehľad majú o svete ľudia, ktorí o ňom informujú. Výsledky boli katastrofálne. Ale rovnako zle dopadli aj držitelia Nobelových cien.

Prečo? Lebo sme ľudia. A pri absencii dát sa rozhodujeme len podľa svojich inštinktov. Ktoré, ako sme si ukázali, nie sú práve najspoľahlivejšie. Faktomluva ti však povie, ako fungujú, na čo si musíš dať pozor a ako sa mylným úsudkom v budúcnosti vyvarovať. Určite jedna z top 5 kníh tohto roku.

Krátke zhrnutie
Hans Rosling so svojim tímom na 352 stranách odhaľuje fungovanie nášho mozgu a inštinktov v každodenných situáciách. V situáciách, kedy by sme sa mali viac spoliehať na dáta a analytické myslenie než na náš úsudok. Či už pri čítaní správ podávaných médiami, odpovedaní na neodolateľné ponuky, potrebu sa rýchlo (a správne) rozhodnúť alebo už len pri všeobecnej argumentácii.

Túto knihu si kúp, ak:

  • chceš vedieť, ako funguje tvoj mozog pri rozhodovaní sa a vyhodnocovaní jednotlivých situácií,
  • ťa zaujíma, ako okolitý svet využíva tvoje inštinkty proti tebe,
  • chceš sa týmto veciam naučiť brániť a nenechať sa naďalej nimi ovplyvňovať.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • si spokojný so stavom svojho života a nemáš potrebu sa zlepšovať (práve som na teba použil inštinkt obviňovania),
  • nechceš využiť tieto informácie vo svoj prospech a zlepšíť tak svoj život odteraz až navždy (práve som na teba použil inštinkt urgentnosti),
  • chceš byť ako všetci ostatní a nechceš patriť k hŕstke ľudí, ktorí poznajú tajomstvo správneho rozhodovania (práve som na teba použil inštinkt priepasti).

Knihu si môžeš kúpiť v tlačenej (16,69€) alebo elektronickej (10,81€) podobe.

Zdieľať: