dĺžka článku: 5 minút
Európska únia sa rozpadla. Západnú časť ovládol Islamský štát a vyhlásil ju za oblasť Severného Maghrebu. Pripojil ju tak k rozsiahlym dobytým územiam Afriky a Blízkeho východu. USA vystúpili z OSN a NATO a odmietli sa zapojiť do ďalšieho európskeho konfliktu. Rusko zabralo bývalé kolónie Sovietskeho zväzu podobne, ako to voľakedy spravilo s Krymom. Slovensko, Česko a Maďarsko ako autoritatívne režimy pod taktovkou silného Poľska čelia islamu zľava a Ruským chúťkam sprava.
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Martin Jurík je 45 ročný novinár, publicista, podnikateľ a prekladateľ. 2084 je dystopickým trilerom Európy, ktorú ovládol Islamský štát, zaviedol v nej šaríju a z pôvodného obyvateľstva urobil občanov bez akýchkoľvek práv alebo rovno otrokov.
Extrémna politická korektnosť, prílišná tolerancia, vítanie miliónov utečencov a obraňovanie ich hodnôt na úkor kultúrneho dedičstva Európy postupne viedlo k zániku starého kontinentu. Samovražední atentátnici prestali byť braní ako agresori, ale namiesto toho boli „obete systému“. Islam sa komunikoval ako nenásilné náboženstvo, iba jeho kritici si v ňom „zle vysvetľovali jednotlivé súry“. Kritizovať prisťahovalcov či etnické menšiny sa postupne trestalo závažnejšie, ako trestné činy, ktoré títo ľudia páchali na pôvodnom obyvateľstve. Podiel moslimskej populácie v jednotlivých štátoch vzrástol na desiatky percent, v mestách vznikli tzv. no-go zóny a pri vzájomných potýčkach silové zložky bránili menšiny, ak sa vôbec odvážili zasiahnuť, aby neporušili ich práva.
Demokracia je len vlakom, na ktorý nastúpime, kým nedorazíme do cieľa.“ – Recep Erdogan
Vitaj v dystopickom trileri 2084, symbolicky odkazujúcom na Orwellove dielo 1984. Po postupnej zmene v „tolerancii“ európskych mocenských štruktúr k cudzím kultúram a prisťahovalcom situácia dosiahla bod, kedy moslimovia vyhlásili Západu džihád. Zhodou okolností (alebo skôr práve preto) sa tak stalo po masívnej slnečnej erupcii, ktorá vyradila všetku elektroniku na planéte. Elektrárne nabehli za pár dní, čističky vôd a infraštruktúra za pár týždňov alebo mesiacov, internet sa neobnovil už nikdy. Následne prichádza k všeobecnej mobilizácii moslimov a vyspelé štáty pod tiahou okolností jednotlivo kapitulujú a pridávajú sa ku kalifátu. Západná Európa prestáva existovať, jednotlivé vzťahy a aliancie sa rozpadnú, starí agresori ožijú a rozdelia si sféry svojho vplyvu.
Martin Jurík poskytuje alternatívny pohľad, kam až môže Európu doviesť jej tolerantnosť a politická korektnosť. Načrtáva fiktívny vývoj a udalosti, ktoré pomaličky a postupne oklieštili práva a možnosti pôvodných Európanov na úkor imigrantov a etnických menšín až do takej miery, že sa nemohli ani len brániť útlaku od týchto menšín.
„Žila som v krajinách, kde nevládla demokracia. Preto nemám rovnaký luxus, ako máte vy. Vyrástli ste v slobode a dokážete na slobodu pľuť, pretože neviete, čo znamená slobodu nemať.“ – Ayaan Hirsi Ali
Nepochybne je to práve tento prvok fantazijnej knihy, ktorý ženie čitateľa vpred, dychtivého sa dozvedieť, čo sa stalo a ako sa postupne Európa dostala z dnešného stavu tam, kde sa nachádza v knihe – v roku 2084. Druhým ťahúňom je prekvapujúca existencia Slovenska v takomto svete. Po rozpade EÚ ho na 8 rokov totalisticky ovládol Kotleba, vznikli rôzne para-vojenské skupiny až… Až kým prišli Rusi. Znova. Následne sa formuje Vyšehradská štvorka v oveľa silnejšom a tesnejšom zoskupení ako kedykoľvek predtým. Poľsko sa stáva svetovou mocnosťou ako za čias Poľsko-Litovská a diktuje dianie na svetovej scéne. A Slovensko prežíva…
„Slovenské vojská vtrhli na jeseň 2037 do chaosom zmietaného Rakúska, spoločne s maďarskými. Zarovno s Poliakmi, ktorí v rovnaký dátum vpadli do východného Nemecka. Nešlo o pomoc krajinám v občianskej vojne. Boje proti ultraľavicovým militantným a džihádistickým vojenským organizáciám, ktoré sa pridali na stranu novovzniknutého Islamského štátu v Európe, začali presahovať cez hranice krajín bývalej východnej Európy. Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko patrili ku krajinám, ktoré sa po takzvanom Veľkom páde v roku 2033 pozviechali a s námahou obnovili funkčnú spoločnosť.“
Príbeh sleduje dve dejové línie, Alího – obyvateľa kalifátu žijúceho v Rakke a Chrisa – Slováka, ktorého nemeckí rodičia utiekli ešte z pôvodného Nemecka na Slovensko. Naskytá sa tak pohľad na novousporiadaný svet z dvoch odlišných perspektív – z vnútra všemocného kalifátu a zvonka zo zbedačeného Slovenska. Je pravda, že v tomto momente autor využíva niektoré umelé, podľa mňa nasilu dosadené, prvky na zvyšovanie zaujímavosti príbehu; napr. kto zo súčasných politikov a verejne známych osôb skončil ako bronzová socha a kto ako obeť verejného upálenia na námestí. Ale to je jediná vec, ktorú môžem knihe vytknúť.
Martin Jurík popri hlavnej dejovej línii ponúka zaujímavý náhľad do sveta islamu, koránu, šaríje a moslimov. Z pohľadu Alího sa ponúka vnímanie sveta a ummy (veľkého spoločenstva) moslimov, ich fungovanie nielen navonok, ale aj za múrmi vlastných domácností. Môžeme tak sledovať niektoré exaktné znenie súr z koránu, ktoré si však každý veriaci vie vyložiť inak. Rovnako ako v kresťanstve. Pomalé odhaľovanie tohto náboženstva popri príbehu nie je rušivé ani otravné, dokonca som sa občas pristihol, že by sa mi zachcelo vedieť viac.
Ako najpozitívnejšiu súčasť príbehu vnímam samotného autora. Ten, podobne ako ja, tiež neobľubuje štandardné dejové postupy, takže som ostal na mnohých stránkach a pri mnohých príbehových zvratoch príjemne prekvapený. Kniha tak oplýva výrazným prvkom reálnosti, v ktorom my sami vo svojich očiach vždy budeme hlavnými postavami, ale pre vonkajší svet môžeme byť obyčajnými pešiakmi. Postavy nekonajú v krízových situáciách vždy logicky a niekedy vyslovene reakčne či hlúpo, no v realite je to úplne rovnaké. Za tento aspekt hviezdička navyše.
Krátke zhrnutie:
V románe 2084 sa na 416 stranách rozvinie príbeh z dystopickej Európy, ktorú ovláda Islamský štát. Okrem dvojitého pohľadu na svet z vnútra a zvonka kalifátu kniha ponúka náhľad aj na islamské náboženstvo, korán a jeho súry, ale najmä ako ľubovoľne si ho môžu jednotliví veriaci vysvetľovať.
Knihu si určite kúp, ak:
- máš rád dystopické témy, temnotu a katastrofické vízie spoločnosti,
- si zvedavý nahliadnuť na islam a jeho rozličné vnímanie moslimami tak, ako katolíci vnímajú kresťanstvo,
- si v utečeneckej otázke skôr negatívne orientovaný.
Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:
- uznávaš tradičné hodnoty a usporiadanie sveta,
- si zameraný skôr na pozitívne písané diela,
- si v utečeneckej otázke skôr pozitívne orientovaný.
Triler 2084 si môžeš kúpiť v tvrdom obale (13,26€) alebo ako e-knihu (11,90€).
Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!