Kategórie
beletria recenzie kní­h

Henning Mankell – Italské boty

dĺžka článku: 4 minúty

V živote človeka nastane okamih, kedy sa presýti ľudskou civilizáciou. Ľudia mu začnú byť na obtiaž, výdobytky modernej doby mu už nič nehovoria, potreba spoznávať nové veci zmizne. Takýto človek víta samotu, stráni sa kontaktu s inými, premieta o svojom živote. Italské boty sú príbehom muža, ktorého dlhotrvajúcu, zažitú a vítanú samotu jedného dňa naruší nečakaná udalosť a prevráti mu život hore nohami.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Henning Mankel bol švédskym spisovateľom a dramaturgom, známym svojou sériou o vyšetrovateľovi Kurt-ovi Wallander-ovi. Italské boty je román z prostredia odľahlej švédskej samoty, ktorá

Italské boty ťa zavedú na maličký švédsky ostrov. Fredrik Welin je jediným obyvateľom tohto ostrova, ktorý zdedil po svojich starých rodičoch spolu s malým domčekom a lodenicou. Počas zimy zamŕza aj more naokolo a jediným človekom, s ktorým sa Fredrik párkrát do týždňa stretáva, je poštár na motorových saniach. Hoci mu už roky žiadnu zásielku neodovzdal, ani žiadnu nedostal. Na ostrov sa uchýlil po tom, čo jeho úspešnú kariéru chirurga prerušil fatálny omyl pri jednej z operácii. Odišiel z práce, preplavil sa na ostrov a niekoľko rokov z neho neodišiel. Fredrik si musí každé ráno vysekať dieru do ľadu a ponoriť sa do mrazivej vody, aby si pripomenul, že ešte žije. Život necháva plynúť okolo seba až do takej miery, že v obývačke jeho domu mu vyrástlo metrové mravenisko. Vedie si denník, do ktorého však zaznamenáva len počasie, aktuálnu teplotu a pohyb vtákov na neďalekých ostrovoch.

„Umírajíci člověk nejí víc, než kolik potřebuje pro ten krátky život, který mu zbývá.“

Fredrik, ako nakoniec každý z nás, urobil v živote niekoľko rozhodnutí, s ktorými sa nevyrovnal. Premýšľa o nich znova a znova, imaginárne si v hlave skladá scény, čo by sa stalo, keby to či ono urobil trochu odlišne či úplne inak. Na niektoré z týchto rozhodnutí nie je hrdý, za iné sa vyložene hanbí, niektoré ľutuje trpko, iné úprimne. Okrem nepodareného chirurgického zákroku, ktorým zničil sľubný život mladej športovkyne, spomína aj na svoju lásku z mladosti. K nej sa zachoval tiež akokoľvek, len nie čestne.

Na malom švédskom ostrove vypúšťa Henning Mankell sondu do mysle a života človeka, pre ktorého je samota spočiatku do veľkej miery čarovná, ale neskôr sa stáva jeho prekliatím. Vo Fredrikovi, hoci je už dôchodca, som sa v mnohých ohľadoch videl aj ja. Dej počas čítania dýchal na moje podprahové vnímanie takým spôsobom, že niekedy som musel čítanie jednoducho prerušiť. Uvedomil som si, že nie dávno alebo dokonca práve teraz riešim v živote situácie, o ktorých Fredrik ako muž na konci zrelého veku na stránkach predo mnou uvažoval. Hoci švédsky 60 ročný chirurg žijúci na osamelom ostrove s mraveniskom v obývačke je mi (a bude aj tebe) na míle vzdialený, v mnohých ohľadoch som sa v jeho živote videl (a budeš sa aj ty).

„Když se hrabeme hluboko v ostatních, riskujeme, že přijdeme o přátelství.“

Hneď zo začiatku ma zasiahol najmä štýl, akým je kniha písaná. Úprimne povedané, nič podobné som ešte nezažil. Hoci korektnejším výrazom by bolo „nečítal“, schválne píšem nezažil. Pretože knihu Italské boty nečítaš, ale prežívaš. Nie je to ani rozprávanie, nie je to ani opis. Je to akýsi nový, mne doteraz neznámy štýl, kedy si počas plynulého rozprávania hlavnej postavy predstavujem jednotlivé obrazy a prostredie – živo, realisticky a bez akejkoľvek vedomej námahy. Akoby sa počas rozprávania sami vynárali obrazy.

Italské boty sú aj veľkou lekciou o ľudských vzťahoch – najmä o tých rodinných. Členov rodiny si nevyberáme a ak ich chceme milovať, musíme ich akceptovať. Bez ohľadu na to, akí výstrední sú. Dejom tak akoby rezonuje odkaz iného spisovateľa – Don Miguel Ruiz-a – „Takisto aj táto osoba nás musí milovať takých, akí sme, aby nás ona či on nemuseli celkom zmeniť. Ak iní cítia, že vás musia meniť, znamená to, že vás naozaj nemilujú takého, akí ste.“

Krátke zhrnutie:
Italské boty na 328 stranách sú o človeku, jeho životných rozhodnutiach a samote, kde s nimi musí žiť. Sú o medziľudských vzťahoch, ktoré nikdy nie sú jednoduché a bojovať s nimi nedáva zmysel. A Italské boty sú výnimočne napísaným príbehom, v ktorom sa vďaka opisno-rozprávaciemu štýlu priamo počas rozprávania hlavného hrdinu stávate jeho očami.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád literatúru zo severského prostredia,
  • chceš sa naučiť, ako v medziľudských vťahoch „nebojovať“ s tými druhými a radšej prijať ich takých, akí sú,
  • si trochu introvertný typ, ktorý má rád samotu a odlúčenie.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád poriadok a logiku,
  • zvykneš súdiť iných ľudí a ich konanie,
  • máš rád akčné príbehy.

Italské boty si môžeš kúpiť v tvrdom obale (15,46€; v čase písania recenzie vypredané) alebo ako e-knihu (7,00€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: