Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Marc Elsberg – Black-out

dĺžka článku: 3 minúty

Keď sa povie post-apokalypsa, veľa ľudí si predstaví nukleárnu katastrofu alebo svet zamorený zombie. Iné scenáre tohto žánru boli v posledných rokoch utlačené do pozadia. Black-out sa však odvážil vystúpiť a to rovno do žiary best-sellerov. A to niečim tak jednoduchým, no zároveň desivým, ako je výpadok prúdu.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Marc Elsberg je 52 ročný Rakúšan, ktorý pred dráhou spisovateľa pracoval ako kreatívny riaditeľ v reklamnom odvetví. Black-out je príbeh o niekoľko dňovom výpadku prúdu na modernú spoločnosť, Marcovým debutom a svetovým best-sellerom zároveň.

Vypadne prúd, povieš si. Čo je na tom také strašné? Zapálim si sviečky a to nepohodlie chvíľu prežijem. Takto nejak som pristupoval ku knihe aj ja. Nebyť dvoch-troch nezávislých odporúčaní, takáto zápletka by ma knihu otvoriť nedonútila. Než som bol ťažko vyvedený z omylu. Mnoho ľudí (a ja donedávna tiež) si totiž neuvedomuje, že elektrina neznamená len svetlo. V dnešnom vzájomne prepojenom svete elektrická energia poháňa aj vodovodné rozvody, kanalizáciu, čerpacie stanice a mnoho iného. Naschvál neprezradím, čo ešte, nakoľko ide o najsilnejšiu zložku príbehu. Ale môžem ti povedať, sviečky by nás v takomto svete trápili najmenej.

Black-out popiera post-apo žáner aj v ďalších ohľadoch. Neodohráva sa v budúcnosti či na ďalekom kontinente. Je to príbeh o súčasnej spoločnosti a je zasadený v Európskej únii. Taktiež nepotrebuje ako spúšťač nejaký vírus, imaginárnu katastrofu, konšpiráciu či málo pravdepodobný scenár vývoja. Pre Black-out stačí len prepnúť spínač.

Fascinujúcim prvkom príbehu, podobne ako v Probléme troch telies, je jeho sociálny rozmer. Nič neodhaľuje ľudský charakter lepšie ako nepohodlie. Marcovi slúži ku cti, že dej nedelí len podľa kapitol, ale aj podľa dní, počas ktorých nefunguje elektrina. Ľudia sú spočiatku ochotní si pomáhať či deliť sa o jedlo. No s pribúdajúcim časom prichádza do popredia princíp „my verzus oni“ a odtiaľ je už len krôčik k právu silnejšieho.

Politický rozmer je ďalším zaujímavým prvkom. V post-apo žánri je bežné, že katastrofa postihne jeden štát alebo globálnu spoločnosť bez rozdielu. Ale voľba Európskej únie je pre príbeh kľúčová. Vzájomná prepojenosť štátov vytvára kritický faktor pre riešenie problému, ktorý postihol všetkých rovnako. Avšak kto má zodpovednosť za jeho vyriešenie? Rada predsedov vlád? Komisia a parlament? Odbor pre energetickú bezpečnosť? Europol? Protiteroristické oddelenie? A ako budú spolu komunikovať, keď nejde prúd? A nakoniec, rovnako, ako v prípade jednotlivcov, čo bráni jednotlivým štátom meniť svoje postoje a stanoviská voči spoločenstvu s pribúdajúcimi dňami a domácimi nepokojmi?

Krátke zhrnutie:
Black-out je 500 stranovým fascinujúcim príbehom o vzájomnej prepojenosti a závislosti. Nielen rozličných odvetví poháňaných elektrinou, ale aj jednotlivcov, rodín, komunít, miest a štátov, v ktorých žijeme. Žánrovo zaradené medzi sci-fi či post-apokalyptické, odohráva sa v súčasnosti a opísanej katastrofe netreba nič iné, než otočiť spínačom.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád katastrofické, no stále reálne scenáre,
  • inklinuješ k survivalizmu,
  • zaujíma ťa, na čo sa pripraviť, ak by si nebol niekoľko dní bez prúdu.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • post-apo pre teba znamená nový svet bez obmedzení,
  • máš rád čistú príbehovú líniu bez spoločenských či politických aspektov,
  • nemáš rád príbeh z prostredia Európy.

Black-out si môžeš kúpiť v pevnej väzbe (17,49 €) alebo ako e-knihu (11,99 €).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: