Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Liu Cixin – Guľový blesk

dĺžka článku: 3 minúty

Čo sa stane, keď sa pár tvrdohlavých vedcov rozhodne rozlúsknuť záhadu, o ktorej ľudstvo nevie takmer nič? A čo by sa stalo, ak by sa im to náhodou podarilo a zistili by, že sa dá tento prírodný fenomén ďalej využiť tak, ako tomu bolo pri štiepení atómu? Zohrá pri tom úlohu fakt, že sa to deje v komunistickej Číne?

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Liou Cch‘-sin (Liu Cixin v angličtine) je 57 ročný deväťnásobný držiteľ ocenenia Galaxy, najprestížnejšej čínskej ceny za sci-fi literatúru. Guľový blesk rozvádza vedecko-fantastickú predstavu a príbeh o tomto prírodnom fenoméne, o ktorom ľudstvo stále vie tak málo.

Liu sa stal svetovo známym svojou trilógiou Spomienka na Zem (Problém troch telies, moja recenzia tu). Guľový blesk vydal ešte pred týmito dielami, no rastúca sláva čínskeho autora donútila prekladateľov pustiť sa aj do jeho predchádzajúcich diel. Mimochodom, ak si zachytil minulý rok sci-fi/katastrofický čínsky film The Wandering Earth, ten bol natočený práve podľa Cixinovej knižnej predlohy.

Problém troch telies bolo pútavé, no do neštandardnej miery – na súčasné trendy v sci-fi žánri – pretechnizované dielo. Liu je vyštudovaný počítačový inžinier (medzi technikalitami teda nie je cudzincom), no niekedy sa dokáže odviazať až priveľmi. Keďže Guľový blesk napísal ešte pred známou trilógiou a nakoľko ide o fyzikálny jav, bál som sa, že toto dielo bude spolovice učebnicou fyziky. Moje obavy sa napokon nepotvrdili. Iste, Guľový blesk sa nachádza bližšie k science ako k fiction a občas sa tam mihne nejaká premisa či slovné spojenie, ktoré mi nebolo tak úplne jasné, no vždy to bolo s mierou, čiže dej a pútavosť tým netrpeli.

Práve naopak. Guľový blesk, ako fyzikálny jav, nie je niečo, čo by si autor vymyslel a tento fenomén vo svete reálne existuje. Akurát o ňom ako ľudstvo veľa nevieme. A tam nastupuje autorova fantázia. Príbeh je tak pretkaný zmesou uveriteľna a nie-až-tak-vzdialeného-neuveriteľna. Sledujeme v ňom život vedca, ktorý po osobnej tragédii a práve kvôli guľovému blesku, sa rozhodol zasvätiť rozlúsknutiu jeho tajomstva celý svoj život. A nielen profesionálny.

Znova sa tak ocitáme v čínskom prostredí, v ktorom autor s obľubou píše a len málokedy z neho vychádza. Ázijská kultúra, či už vo vzťahoch, vzájomnej úcte, hierarchii a subordinácií, dodáva modernému sci-fi žánru práve ten špecifický nádych, ktorý žáner postupne strácal a pre ktorý je Liu (podľa mňa) v súčasnosti tak obľúbeným autorom. Okrem príbehu samotného je dôležitý aj sekundárny a terciárny kontext, v ktorom sa dej odohráva a ktorý formuje konanie (či nekonanie) jednotlivých postáv.

Možno aj práve preto je pútavosť deja jedným zo znakom Cixinovej tvorby. Apoň pre mňa, jeho diela majú tú vlastnosť, že nie som pokojný, pokým ich nedočítam. Koľkokrát som sa nielen pri tomto diele počas dňa pristihol, že si musím ešte v ten večer vyčleniť aspoň pár minút na ďalšiu kapitolu. Taký drive jeho knihy majú.

Krátke zhrnutie:

Kniha na 450 stranách opisuje vedecky podloženú fantastiku guľového blesku ako nepoznaného a záhadného fyzikálneho javu, ktorý poznáme už dekády, no takmer nič o ňom nevieme. Skúma ho cez ľudský rozmer tragédie, ktorý dokáže spôsobiť, no zároveň jeho nepreskúmaných a potenciálne ničivých vlastností.

Knihu si určite kúp, ak máš rád:

  • trochu tvrdšie ako štandardné sci-fi (viac science ako fiction),
  • neštandardné (čínske) prostredie, v ktorom sa dej odohráva a postavy podľa toho konajú.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád skôr vesmírne či multi-planetárne prostredie príbehu,
  • máš radšej akciu ako technikality.

My proti vám si môžeš kúpiť tvrdom obale (17,68€) alebo ako e-knihu (10,00€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: