Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Aldous Huxley – Prekrasný nový svet

dĺžka článku: 2 minúty

Píše sa rok 1932 a Aldous Huxley vydáva dielo, ktoré bude neskôr označené ako jeho vrcholné a zároveň ako jedno z prvých v dystopickom žánri. Hoci sa dnes za vrchol v tomto smere stále považuje Orwellovo 1984, Huxley prišiel s víziou futuristickej dystópie 17 rokov pred Orwellom a 7 rokov pred druhou svetovou vojnou.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Aldous Huxley bol britským spisovateľom a filozofom, ktorý mal na konte takmer 50 publikácií. Prekrásny nový svet je víziou svetovej spoločnosti, ktorá siaha na dokonalosť, avšak za nemalú cenu.

Ocitáme sa v Londýne, veľkomeste Svetového štátu. Svetový štát je globálnou spoločnosťou založenej na inteligenčne-sociálnej hierarchii. Ľudia sa namiesto pôrodov geneticky pestujú vo výrobných linkách podľa predestinácie, ktorá určuje budúcu úlohu každého z nich. Počet jedincov je starostlivo monitorovaný a udržiavaný a predestináciu ďalej prehlbuje spánková indoktrinácia počas dospievania. A hoci obyvatelia Prekrásneho nového sveta normálne pracujú, základným kameňom ich života sú okamžité a zmyslové pôžitky, ktorým sú prispôsobené všetky priemyselné a spoločenské odvetvia.

Huxley pred osemdesiatimi rokmi pojednal o stave spoločnosti, ktorý je dnes až priveľmi aktuálny. Navyše jeho filozofické zameranie otvára v diele mnohé otázky, ktoré bežný spisovateľ svojim čitateľom nepredostrie. Modla okamžitého uspokojenia vo forme sexuálnych pôžitkov, multizmyslových predstavení, návykových látok či extrémnej prepojenosti sveta a otvorenosti ľudských vzťahov rezonujú v súčasnom svete viac, ako inokedy v minulosti.

V Svetovom štáte sa však nachádza rezervácia, kde stále žijú ľudia „pôvodným barbarským spôsobom“. Majú otcov a matky, z ktorých sa rodia, náboženstvo, rodiny, rovnaké postavenie a ďalšie nedokonalosti ľudského údelu. Jeden takýto Divoch sa v rámci vedeckého výskumu dostane do modernej civilizácie, po ktorej tak túži. Okamžite je konfrontovaný so „správnym“ spôsobom života, ktorý mu spočiatku príde nesmierne príťažlivý. Ale práve strety dvoch odlišných typov človeka v rôznych odvetviach modernej spoločnosti vytvorí mnohé situácie, ktoré nútia k paralele s dneškom a k hlbokému zamysleniu.

Okrem uvedeného je fascinujúce, s akou predstavivosťou a mierou technického detailu Huxley v roku 1932 dokázal predikovať, ako asi bude svet v budúcnosti vyzerať. Dej ani pojmový aparát (preklad Marián Gazdík) nepôsobia staromódne či archaicky, naopak, dielo je uveriteľné a málokto by povedal, že bolo napísané pred osemdesiatimi rokmi.

Krátke zhrnutie:

Prekrásny nový svet je krátky román (279 strán), ktorý sa veľmi dobre číta. Pojednáva o spoločnosti, ktorej modernita a zameranie na pôžitok a blaho jednotlivca dosiahla rozmerov, ktorého kompromisy by na počiatku tejto cesty asi odradili nemalú časť populácie. Veľké zmeny sa vždy dejú nenápadne krôčik po krôčiku, no pán Huxley nám pripravil víziu, ako by táto zmena vyzerala s veľkým odstupom krokov.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád dystopické prostredie,
  • nie si stotožnený so súčasným smerovaním modernej civilizácie,
  • máš predsudky voči dielam s rokom vydania pred 2000.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád sci-fi žáner,
  • máš rád komplexnejšie charaktery postáv a ich vzájomné interakcie.

My proti vám si môžeš kúpiť tvrdom obale (8,30€) alebo ako e-knihu (5,80€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: