Kategórie
Ázia cestovanie

Ísť do Ázie cestovkou či na vlastnú päsť?

Mnoho ľudí sa ma pýta práve na túto otázku. I keď ja mám v tomto celkom jasno, nie každý sme rovnaký. Rozhodovanie nie je až také jednoduché. Mnohí z nás nikdy neboli tak ďaleko od domova a možno to bude ich jediná cesta. Preto si chcú priniesť len tie dobré zážitky a nasporené (a nemalé) peniaze utratiť čo najlepšie. V každom prípade to záleží od mnohých faktorov a váhe, ktorú im prikladáte. Na svojich cestách som stretol mnohých ľudí, ktorí cestovali z rôznych krajín, rôznymi spôsobmi a ich výlety mali rozdielne charaktery. Ak ste sa teda psychicky pripravili na cestu do Ázie, nasledujúci príspevok som pre vás rozdelil do jednotlivých kategórii, podľa ktorých sa už rozhodnete sami 🙂

Kultúra a ľudia

Čo očakávate od vášho výletu? Nezaujímajú vás len kultúrne pamiatky, chrámy a prírodné úkazy? Zaujíma vás, v čom je daná krajina, systém či kultúra iná? Akí sú reálni ľudia, kde žijú, ako sa správajú? Ako chutí miestna kuchyňa, vyzerá bežný príbytok či pravá rodinná večera? V tom prípade cestujte na vlastnú päsť. Práve fakt, že nemáte nič dopredu zariadené, nikto sa o vás nestará a prakticky, ak nič nepovieš, nikde sa nevyspíš, vás donúti komunikovať s miestnymi. A že neviete žiaden cudzí jazyk? To neberte do úvahy, väčšina miestnych ho nevie takisto (dokonca ani na miestach s veľkou koncentráciou turistov). Budete komunikovať rukami-nohami. Zistíte, akí v skutočnosti sú bežní ľudia, od predavača jedla až po vlakového sprievodcu. Ako sa správajú v MHD, čo robia povečeroch na uliciach či ako sa bavia. Rozhodne choďte sami.

Na druhej strane, s cestovnou kanceláriou vám mnohé z vyššie uvedeného „nehrozí“. Nie je totiž pre ňu dobré, aby vás zaviedla do špinavej uličky, nechala vás tri hodiny stáť v rade na lístok, nasadnúť na zlý autobus či stratiť sa v metre. To nie je dobrá reklama. Svoj výlet strávite predovšetkým na hoteloch, v autobusoch, skupinových prehliadkach chrámov a prírodných úkazov. Do kontaktu prídete len s pár Ázijcami, ktorí sú na daných miestach privilegovaní a s bežným človekom nemajú spoločné skoro nič. Ak ich náturu nemáte radi, pokojne choďte s kanceláriou. Nerozhodujte sa ale na základe vašich skúseností z Miletičky.

Čas

Ak vás z práce nepustia na dovolenku dlhšiu ako dva týždne, ani ďalej nečítajte. Rovno zvoľte cestovku. Nemá totiž zmysel za tak krátky čas riešiť niečo vlastnými silami. Kým sa zorientujete, adaptujete na časový posun, prídete na fungovanie systému, už budete v polovici výletu.

Ak ale máte tri-štyri týždne a viac, vážne porozmýšľajte nad cestou vlastnými silami. Program cestovnej kancelárie je intenzívny a ich pochodový režim človek dlho nezvládne. Telo má svoju zásobu síl, ale ani hlava už po istom počte pamiatok nedokáže absorbovať ďalšie. A zabúda.

Sloboda

Pôvodne som rozmýšľal, či túto tému nespojiť s časom. Ale predsa len ide o niečo odlišné. Musíte si uvedomiť, že akonáhle zvolíte organizovaný výlet, máte dopredu všetko naplánované a bez výnimky. Lietadlo – autobus – hotel – večera – raňajky – autobus – chrám – chrám – jazero – kultúrny večer. Zajtra presun do iného mesta. Uvidíte toho viac, nebudete stáť v radoch na lístky a ani transport nebude problém.

Ak ale prídete na nejaké miesto, kde zostanete s otvorenými ústami stáť so slovami: „Tu chcem ostať!“ Tak môžete, lebo sa na nikoho neviažete. Nájdete krásnu pláž, malebnú dedinku, chcete ísť na trojdennú túru alebo vám známi odporučia niečo špecifické. Tak ostanete. Deň, dva, hoci aj týždeň. Stretol som prípady, čo ostali mesiac, dva, pol roka. Iní tam žijú doteraz. A keď sa vám niečo nepáči? Jednoducho odídete. Ale iba keď idete na vlastnú päsť. Netreba zabúdať na jednu podstatnú skutočnosť. Neabsolvujete každý z výletov so štyridsiatimi, často rôznymi ľuďmi. A netreba ani zabúdať na ich malé deti 🙂

Inšpirácia

Ak Ázia pre vás predstavuje iba destináciu a považujete za „zárez na pažbe“, z ktorého si donesiete magnetku alebo hrnček, nebojte sa zvoliť služby profesionálov. Pozriete si všetko dôležité, uvidíte pekné chrámy či záhrady a nebudete tam dlho ani krátko.

Keď ale prespávate na hosteloch, večery väčšinou trávite s inými cestovateľmi. S ľudmi rôznych vekových kategórií, z rôznych kútov sveta, rozličných podmienok či odlišnými pohľadmi na život. Naučíte sa od nich veľa. Budete počuť veľa nápadov a neskutočných životných príbehov. Môžete nadviazať mnoho nových priateľstiev a cez životy iných zhodnotiť váš vlastný.

Bezpečnosť

Iste, z cestovnou kanceláriou vám prakticky nič nehrozí. Ak odhliadneme od bežných vecí, ktoré sa vám môžu stať kedykoľvek a kdekoľvek, maximálne vás môže okradnúť iný turista z vašej skupiny.

Na druhej strane ale nie je pravda, že ázijské krajiny sú nebezpečné. Za prvé, je tam budhizmus, ktorý na prvé miesto stavia rodinu a na druhé úctu k ľudskej bytosti. Za druhé, Ázijci dávno pochopili, že na vašej vlastnej hlúposti zarobia viac, ako keby vás okradli.

Mne osobne sa nikdy nič nestalo, nebolo mi nič ukradnuté, ani som nemal s nikým problém. Neraz som nechal digitálnu zrkadlovku či ruksak dve minúty bez dozoru a nič sa im nestalo (možno som len mal šťastie). Samozrejme to ale nejde brať absolútne. Nebudete predsa chodiť tmavou uličkou o tretej ráno či mať peňaženku vystrčenú z vrecka. To nerobíte ani u nás. Stačí používať zdravý rozum.

Peniaze

Pre mnohých možno zásadná a jediná rozhodujúca otázka. Nebudem tu rozpisovať omáčky a poviem hneď, ako to je. Za dva týžne, ktoré ponúka cestovná kancelária, zaplatíte tú istú sumu ako za šesť týždňov cestovania podľa seba (oba varianty zahŕňajú všetky náklady, od letenky až po poobednú kávu).

V druhom prípade to ale automaticky neznamená, že budete spať s dvanástimi rôznymi ľuďmi na izbe, jesť iba street food či cestovať dostavníkmi. Hovoríme o serióznych a krásnych hosteloch, diaľkových pohodlných autobusoch či pravidelných párty (aj s konzumáciou alkoholu). Ak však nemáte problém ísť aj do naozaj najlacnejších kategórií, za tie isté peniaze tam zvládnete byť aj tri mesiace.

Samotnej problematike cien som sa podrobne venoval v minulom príspevku.

Súhrn

Ak sa stále neviete rozhodnúť, tak si jednoducho zoberte nasledujúci zoznam a zaškrtnite si, čo na vás sedí. Kde bude najviac značiek, to je váš víťaz 🙂

Na vlastnú päsť je rozhodne lepšie cestovať, ak:

  • ste mladý,
  • ste sám alebo s partnerkou,
  • ste malá skupina (ideálne traja, max. štyria),
  • ste väčšia skupina, ale všetci ste na jednej vlne (naozaj všetci, jeden človek dokáže pokaziť zábavu celej skupine),
  • ste spontánny typ,
  • beriete život s humorom,
  • milujete ázijské jedlo,
  • neradi si necháte diktovať, čo máte robiť,
  • máte radi party,
  • radi spoznávate nových ľudí,
  • máte viac času (aspoň tri týždne),
  • nechcete minút veľa peňazí.

Služby cestovnej kancelárie by som zvolil v prípade, že:

  • ste postarší pár,
  • máte neplnoleté dieťa/deti,
  • máte radšej vopred určený program,
  • radi sa vyspíte v hoteli,
  • máte radi pokojnejšie večery,
  • neradi sa dohadujete a vyjednávate,
  • nepustia vás na dlhšiu dovolenku,
  • máte slabšiu psychiku (to znamená problém s hmyzom, žobrákmi, bosými deťmi, či jedením „pouličných“ jedál),
  • nemáte probém s finančnými prostriedkami,
  • ak chcete špecializovaný výlet (archeológia, spiritualita, učenie jazyka a podobne).

Toľko k ťažkému rozhodovaniu. Boli ste už s cestovkou či na vlastnú päsť? Rozhodli by ste sa tak aj druhý raz?

Zdieľať: