Kategórie
Ázia cestovanie

Ako nás berú Ázijci alebo pohľad z opačnej strany

Nijak. Samozrejme, že to nie je úplne presné, ale skúsme to opačne: „Ako vy beriete Ázijcov?“ Asi tak isto. Keď nejakého zbadáte u nás na ulici, rozmýšľate, či ide o Kórejca, Číňana, Vietnamca, Thajca, Japonca? Asi nie. Tak si teraz predstavte, že idete do Ázie, prechádzate sa po ich uliciach a rozmýšľate, ako vás asi berú. Myslia si, že som Američan? Nemec, Švéd, Španiel? Podľa čoho asi rozmýšľajú?

Pre nich ste biely. Bodka. Pokiaľ tu hovoríme o bežnom človeku, jeho nezaujíma, kto ste či odkiaľ ste prišli. Ste len biely. Ako on je pre vás na Slovensku šikmáč. Žltý. Vietnamec. Lebo tak ich doma voláme. Aby sme ale upustili od neromantickej rodovej príslušnosti, pozrime sa na iný aspekt.

Chodiaca peňaženka. Dobre, uznávam, že v romantike sme sa veľmi ďaleko nepohli, ale nie je v tom nič osobné. Prišli ste do ich krajín, v 999 prípadoch z 1000 ako turista. Napokon, turisti utrácajú. A keďže u nich neexistuje niečo ako sociálny systém, dávky v nezamestnanosti či životné minimum, musia to vytiahnuť z vás. Preto vás priateľsky ťahajú za rukáv do obchodu či baru, zvodné devy na ulici pozývajú na drink (ktorý v skutočnosti zaplatíte vy). Alebo vás zavolajú na predstavenie zadarmo a keď si objednáte drink, stojí desať až pätnásť eur. Vám to samozrejme príde ako obťažovanie, klamstvo či zlodejina, no čo nedostanú od vás, to nedajú jesť svojim deťom. Vy ste tam prišli utrácať, oni zarábať. Treba to akceptovať.

Filmová hviezda. Čína. V mnohých ohľadoch je táto krajina výnimočným klenotom spomedzi všetkých ázijských štátov. Mnohé veci tu fungujú inak. Najmä to, že obyčajný človek nemôže slobodne vycestovať z krajiny. Jediní cudzinci, ktorých vo svojich životoch uvidia, ste vy. Ako by ste sa zatvárili vy, keby ste prvýkrát v živote videli černocha? Zízajú na vás. Snažia sa vás „nenápadne“ odfotiť (akože fotia blízkeho či pamiatku, ktorý/á stojí na úplne inom mieste. Tí odvážnejší vás požiadajú o spoločnú foto, pretože pre nich je mať „bieleho priateľa“ niečo úžasné, s čím sa budú chváliť ešte na mnohých rodinných oslavách. Najväčší extrémisti sa vás začnú dotýkať. Neberte to však v zlom. Oni jednoducho neveria, že ľudská pokožka môže skutočne byť taká biela, vlasy prirodzene žlté alebo kučeravé a dlhším mihalniciam neveria už vôbec. O tom sa treba presvedčiť na vlastné ruky. Nechajte ich. Sú neškodní 🙂

A kuriozitka na záver. Prečo aziati znázorňujú prstami na fotkách V? Nie, nemá to nič spoločné so stredovekým rezaním prstov anglickým lučištníkom. Pre nich je to symbol šťastia a radosti. Aj preto sa často na fotkách neusmievajú. Svoje šťastie ukazujú prstami.

Zdieľať: