Kategórie
beletria recenzie kní­h

Fredrik Backman – My proti vám

dĺžka článku: 3 minúty

Medveďovce. Malé mestečko v krajine, ktoré pozná len zimu, tmu a nezamestnanosť. Medveďovce sú dosť veľké na to, aby mali vlastný hokejový tím, ale dosť malé na to, aby každý každého poznal. Minulú sezónu Medvede tesne prehrali finále so susedným mestom a kraj rozhodol, že živiť dva tímy nemá zmysel. Čo to však znamená pre mesto, kde je hokej a štadión epicentrom všetkého? Bývalí hráči, športový riaditeľ, tvrdé fanúšikovské jadro a dokonca aj deti sa musia rozhodnúť, za akými princípmi stoja a kto stoji v ceste im. A jeden miestny politik v tom všetkom uvidí príležitosť, ako posúvať figúrky vo svoj prospech. Z Medveďoviec sa tak stane jeden veľký kotol, v ktorom to silno buble.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Fredrik Backman je 38 ročný švédsky bloger a spisovateľ. My proti vám je voľným pokračovaním Medveďoviec a hovorí príbeh mesta, ktoré padlo a znova povstalo.

Medveďovce (prvý diel) boli o hokeji a vnútorné pochody ľudí okolo neho boli druhoradé. V My proti vám hokej ľuďom zobrali a autor odhaľuje, čo to s nimi urobilo. Čo s nami urobí, keď nám zoberú náš každodenný program, naše sny, naše istoty, náš kolektív, našu spoločnú tému a dajú ju susednému mestu – nášmu najväčšiemu rivalovi. Backman roztáča neuveriteľný kolotoč ľudských emócií, charakterov a ich konaní, ktoré sa nestránia skutočne ničoho. Niekto koná z afektu, niekto z pomsty, iný s čistej žiarlivosti, nenávisti, niekto z nudy z dospievania a ďalší zo zúfalstva. A do toho všetkého zasahuje miestny politik, ktorému stačí kormidlovať emócie vybraných jedincov presne tak, ako to jeho plánom vyhovuje.

Je to príbeh o dospievajúcich jedincoch, ktorých ženú emócie a prvoplány proti sebe a proti svetu dospelých. Majú svoje vlastné trápenia, svoje vlastné priority, vnútorné vojny a vlastná hrdosť je pre nich všetkým.

Je to príbeh o dospelých, ktorých racionalita sa snaží krotiť ich emócie a prvotné plány, aby sa navzájom od zlosti či frustrácie nepozabíjali.

Je to príbeh o rodičovskej láske, ktorú deti nikdy nepochopia a dospelí nikdy nevedia úplne opísať.

Fredrik Backman, hoci nemá ešte 40 rokov, má po tomto diele môj veľký obdiv. V My proti vám odhalil neuveriteľnú hĺbku životnej múdrosti a pochopenia toľkých diametrálne odlišných ľudských vzťahov a životných situácií, ktoré by som čakal iba od autora na sklonku svojej kariéry. My proti vám je veľkým príbehom o nás všetkých. O nedokonalých ľudských bytostiach, ktoré nevedia vychádzať sami so sebou, nieto ešte spolu navzájom. O konaní, ktoré dáva dokonalý zmysel nám, no ostatní ho nechápu. Je o láske dieťaťa k rodičovi, ktorú ale nemôže dať najavo, lebo si práve buduje vlastnú osobnosť. O láske rodiča, ktorá ale nevie nájsť tú správnu cestu k dospievajúcemu dieťaťu. O všetkých veciach, ktoré by sme chceli povedať, ale nepovieme. O manželskom vzťahu, ktorý stojí na letmých a často nevedomých dotykoch, keď okolo seba len prejdeme…

My proti vám som počúval ako audioknihu, ktorú načítal Pavel Soukup a musím povedať, že jeho hlas a interpretácia dali príbehu nový rozmer.

Krátke zhrnutie:
V Medveďovciach sa na 424 stranách odohráva príbeh mesta, ktorému zobrali to najcennejšie a dali to susednému mestu, celoživotnému rivalovi. V škole, v továrni, v nemocnici, pri jazere, kde sa stretávajú deti a ľudia z oboch miest, sa z kamarátov postupne stávajú nepriatelia. A stačí len jemné mávnutie motýlich krídel, aby spustilo nezastaviteľnú lavínu.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád vyzretých autorov, rozmanité charaktery a komplexný príbeh,
  • si rodič, ktorý potrebuje pochopiť svoje dieťa alebo adolescent, ktorý potrebuje pochopiť svojich rodičov,
  • chodíš alebo si chodil na tímový šport a miluješ atmosféru šatne a kolektívu.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • ti šport nikdy nič nevravel,
  • nemáš rád náročnejšie témy a temné pozadia príbehov.

My proti vám si môžeš kúpiť tvrdom obale (17,33€), mäkkom obale (11,70€), ako audioknihu (12,78€) alebo ako e-knihu (8,00€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: