Kategórie
názory

To najlepšie, čo mi internet v roku 2016 priniesol

Povedal som si, že tento článok začnem trochu netradične, takže na úvod trochu štatistiky:

  • rok 2016 mal až 366 dní!
  • v tomto roku som (len) cez Pocket prečítal 577 článkov,
  • to je asi 1 199 900 slov, čo predstavuje (podľa strojového výpočtu) 26 kníh.

Dovolím si teda povedať, že to, čo vám v teraz ponúknem, je len to najlepšie z tejto hory slov. Zároveň si dovolím tvrdiť, že všetky články prešli mojim krutým dvojvstrvovým filtrom. Prvú vrstvu predstavuje už samotné ukladanie článkov do čítačky, kam sa nedostane nič, čo by ma témou nezaujalo. Prvým filtrom neprejdú dokonca ani články, pri ktorých si poviem „to znie fajn, uvidíme, o čom to bude“.

Druhou vrstvou je kriticko-osobnostné zhodnotenie každého prečítaného článku. Pokiaľ som po dočítaní článku mal pocit „toto bolo vážne zaujímavé“, nenájdete ho tu. To jednoducho nestačí. Všetky články, ktoré tu uvádzam, vo mne zanechali ten WOW efekt, po ktorom sa vo mne niečo výrazne pohlo, niečo iné zmenilo alebo prispelo k postupnej zmene. Keď sa spätne pozriem na menovky všetkých článkov, najčastejšie sa u mňa v roku 2016 objavili tieto témy:

  • investigatívna žurnalistika,
  • technológie,
  • zdravie,
  • veda a výskum,
  • produktivita.

Tieto články nie sú zoradené od najlepšieho po „najhorší“, nakoľko vzhľadom na úroveň autorov, ktorí ich písali, by niečo podobné predstavovalo verejnú urážku.

Čo naozaj znamená romantika po desiatich rokoch manželstva (po anglicky)

Ide o spoveď ženy, ktorá si jedného dňa uvedomila, že vzťah z jej manželom už nie je taký, aký býval. Neprežívali už pubertálne alebo šialené obdobie zamilovanosti, možno sa už tak často nebozkávali či nemali sex, no napriek tomu (či práve preto) si uvedomila, aká silná musí byť druhá strana jej vzťahu. Moja obľúbená veta z článku: „Je niečo skutočne obdivuhodné na ľudskej bytosti, ktorá dokáže roky byť a tolerovať život so mnou, vzhľadom na to, aké smiešne zvuky ako človek vydávam, aké pachy vylučujem, ako sa správam, pričom vidí okolo seba mnoho iných a lepších. A napriek tomu je so mnou.“ Nehovorí ale o svojom manželovi, ale o partnerskom spolužití.

Zápisky z budúcnosti

Michal Meško, podnikateľ a riaditeľ Martinusu, strávil týždeň v Sillicon Valley na intenzívnom kurze na Singularity University, „počas ktorého mu niekoľkokrát praskla a znovu sa pozbierala hlava„. Absolvoval 30 prednášok popredných vedcov a výskumníkov z tých najperspektívnejších oblastí vedy a vývoja (exponenciálny svet technológií vs. lineárny vývoj ľudskej mysle, umelá inteligencia, digitálna biológia a medicína, samoriadiace autá a robotika, virtuálna a rozšírená realita a mnohé iné). Svoje zápisky píše odrážkovitým spôsobom a minimálne pri každej druhej sa vám zakrúti hlava.

Ako zistiť, čo všetko o vás vie Google (po anglicky)

Tento článok bol jedným z tých desivých. Istý človek si dal tú námahu, že sa vŕtal v tých najhlbších nastaveniach a obchodných podmienkach všetkých služieb Google (YouTube, Mapy, aplikácie, prehliadač, GPS, vyhľadávanie, audiosúbory…) a predostrel na stôl všetko, čo o vás ako jedincovi táto korporácia v danej sekunde vie. Zároveň ponúka návody, ako to v jednotlivých službách okamžite vymazať (čo je síce diskutabilné, ale prečo to neskúsiť) a do budúcnosti zakázať. Už len keď som videl históriu môjho pohybu po Európe zachytenú obyčajným nahliadnutím do máp v telefóne, všetko z článku som urobil.

Moje štyri mesiace ako dozorca v súkromnej väznici v USA (po anglicky)

Tento článok bol vrcholom investigatívnej žurnalistiky minulého roka. Shane Bauer sa dopočul o nehumánnych podmienkach v amerických väzniciach spravovaných súkromnými spoločnosťami (čo už samo o sebe znie zvláštne), na čo sa rozhodol dobrovoľne pracovať ako jeden z dozorcov po dobu štyroch mesiacov. Je hrozné, ako sa dokážu ľudia správať k iným ľudským bytostiam len kvôli šetreniu nákladov. A to nie sme v stredovekej Číne, ale v 21. storočí v USA.

Ako je Tretia svetová vojna odrazu možná (po anglicky)

Výborná geopolitická analýza množstva významných a na prvý pohľad bezvýznamných udalostí a vzťahov minulého roku. Max Fisher spája všetky, na prvý pohľad nesúvisiace, bodíky a nitky do uceleného gobelínu, od ktorého vás potom donúti odstúpiť a pozrieť sa naň z diaľky. Ako hovorí podnadpis: „Nukleárny konflikt z Ruskom je pravdepodobnejší, než si myslíte“.

Prečo sa naše deti majú tak mizerne (po anglicky)

Veľmi kritický pohľad na moderný spôsob výchovy detí a dopadov deštruktívneho hnania týchto malých bytostí za nenaplnenými snami ich rodičov a presvedčením, že musia byť lepšie ako ostatní.

Afantázia: Aké to je byť slepý vo vlastnej mysli (po anglicky)

Slovo afantázia ste asi práve prečítali po prvý raz. Ide o stav, kedy vám niekto povie „predstav si dieťa na bicykli“ a vy to nedokážete. Vaša myseľ jednoducho nepremieta spomienky, myšlienky či slová do pohyblivých ani nijakých iných obrázkov vo vašej hlave. Hlavná postava tohto príbehu, 30 ročný muž, si až v tomto veku uvedomil, že všetci v jeho okolí si po celý život dokázali vytvárať obrazy v jeho hlave a on nie. Celý život si totiž myslel, že tak ako on to (ne)majú v hlave všetci. Išlo, pochopiteľne, o veľký omyl. Prečítajte si o jeho živote. A vážte si ten svoj.

Osem dní v severnej Kórei (po anglicky)

Skvele napísaný cestopis aj s (často tajne nafotenými) fotkami. Hoci ma táto krajina osobne veľmi zaujíma a veľa som o nej už čítal, toto je zatiaľ najlepší kúsok.

Cryogenika (po anglicky)

Skvelý článok hovoriaci o celom princípe zmrazenia ľudí, či už pre vyliečenie dnes ešte neliečiteľných chorôb, alebo pre (ne)obyčajné zobudenie sa v budúcnosti. Nejde o fikciu, je to skutočne možné. Článok pútavou a ľudskou formou hovorí nielen o samotnom princípe a postupe zmrazenia, ale aj nákladoch a spoločnostiach, ktoré už dnes takúto službu ponúkajú. Je totiž rozdiel, či si dáte zmraziť telo alebo len hlavu…

Horizontálna história (po anglicky)

Vždy sme sa učili o jednotlivých udalostiach alebo osobnostiach jednotlivo. Tento článok dáva do perspektívy životy veľkého počtu významných ľudí z mnohých oblastí života a umiestňuje ich na časovej osi vedľa seba. Odrazu sa vám beh dejín ukáže ako neuveriteľná zmes významných udalostí. Malá ukážka: vedeli ste, že v jednej chvíli súčasne žili Henry VIII, Martin Luther, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Kolumbus, Pizzaro, Kopernik, Amerigo Vespucci, Magellan, Rafael, Cortéz, Cartier, William Tyndale, Bartolomeus Dias, Suleiman, Erasmus, Karol V…

Prečo v súčasnosti pracujeme tak tvrdo (po anglicky)

Porovnanie pracovných návykov našich rodičov a nás v súčasnej, modernej dobe, kedy treba byť všade, stihnúť všetko a byť neustále dostupný. A čo to s nami po pár rokoch, či chceme alebo nie,  urobí.

Nemôžeme si to dovoliť

Článok ponúka výňatky z videorozhovoru s bezpečnostným poradcom izraelskej vlády (určite si ho pozrite) na tému migrácia, bezpečnosť Európanov a nebezpečnosť prisťahovalcov. Hoci sa výrazne neprikláňa k ani jednému názorovému pólu, video je zaujímavé už len preto, ako tento predstaviteľ vrcholnej politiky komunikuje (a hlavne nezamlčuje) informácie verejnosti. Pri porovnaní jeho výstupu s inými predstaviteľmi politiky našich končín si čo-to uvedomíte a prehodnotíte. Pozrite si to. Určite.

História nám hovorí, čo sa stane po Brexite a Trumpovi (po anglicky)

Ďalšia skvelá geopolitická analýza. „História sa neustále opakuje“ platí v tomto článku stopercentne. Tobias Stone porovnáva súčasný vývoj udalostí na oboch brehoch Atlantiku s historickými udalosťami, ktoré sú takmer chirurgicky presné s dnešným vývojom. Oveľa horšie je však to, čo v histórii po nich nasledovalo.

Děti úplňku

Článok Petra Třesňáka získal novinársku cenu Psychiatrickej spoločnosti. Popisuje (aj na základe vlastnej skúsenosti) výchovu autistických detí, zúfalosť rodičov, nespoluprácu a nepripravenosť vládnych inštitúcii. Jeden z tých článkov, ktoré by mali dávať ako povinné čítanie k občianskemu preukazu.

A na koniec videá!

In Japan 2015

Vincent Urban prežil 3 týždne roku 2015 na cestách po Japonsku. Zhrnul to do štvorminútového videa. Viac vedieť netreba. Vidieť treba.

The Way Fairy-tale Zázrivá

Time lapse (časozberné) videá patria k mojim obľúbeným. Tu je jedno z dolín a kopcov okolo dedinky Zázrivá.

Tak, to bolo to naj z internetu minulého roka. Ak nechcete na ďalšie články čakať celý ďalší rok, follownite ma na Pockete.

Zdieľať: