Kategórie
faktografia recenzie kní­h

Austin Kleon – Kradni ako umelec

 

Kradni ako umelec sa objavila na mojom radare znova vďaka viacerým odkazom. Dlho som s jej kúpou váhal, nakoľko som doteraz odmietal čítať akékoľvek „rady pre umelcov“. Bojím sa, že ma ovplyvnia natoľko, že to už nebudem ja (preto ich volám „zrady“). 

Autor a prostredie v dvoch vetách 
Austin Kleon je 33 ročný americký autor zameriavajúci sa na kreativitu a jej znovuobjavenie v dnešnom svete a že tomu rozumie dokazujú tri jeho diela ocenené titulom New York Times bestseller. Snaží vysvetliť, že prakticky nič nové sa už nedá vymyslieť a teda kradnúť nie je také zlé, pokiaľ sa to robí s rozumom.

Austinova kniha však moje obavy nepotvrdila. Okrem toho, že „sofistikovane nabáda k požičiavaniu si už vymysleného“, taktiež radí, ako znova nakopnúť kreativitu vo svete plnom rozptýlení a rušivých elementov. Čo je však zábavné, Austin sa neopiera o výskumy či štatistiky, ale hovorí (a to doslova) ako to robí/robil on (Austin je nielen spisovateľ, ale aj kreslič). Výsledkom je teda akási zábavné rozprávanie či súbor myšlienok kde-tu doplnený cielene vybranými citátmi podporujúcimi jeho tvrdenia a postupy. Je to osviežujúca vlnka v záplave všemožných dostupných motivačných kníh (ak tiež nemáte radi takéto knihy, čítajte tu). Chvíľami máte pocit, že sedíte s autorom oproti sebe alebo si píšete cez chat a svoje rady vám dáva len tak.

Krátke zhrnutie:
Kniha má 160 strán „formátu leporela“. Prečítate ju teda za hodinku až dve. Číta sa príjemne, nakoľko kapitoly nie sú (nestihnú byť) veľké. Zoberiete si z každej to, čo uznáte za inšpirujúce a idete ďalej.

Kúp si knihu, ak:

  • si kreatívne založený,
  • živíš alebo sa chceš živiť písaním, maľovaním, kreslením, fotografovaním či skladaním hudby.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád krátke knihy,
  • nepotrebuješ kreativitu vo svojom živote.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (12,66€) alebo ako audioknihu (7,20€) podobe.

Zdieľať: