Kategórie
beletria fantasy recenzie kní­h

Anthony Ryan – Píseň ohně (trilógia Stín krkavce)

dĺžka článku: 2 minúty
recenzovaná audio verzia

Fantasy? Áno.
Dobré? Skvelé!
Sú tam draky a príšery? Nie.
Pán prsteňov alebo Hry o tróny? Presne medzi tým.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Anthony Ryan je 50 ročný škótsky spisovateľ s vysokoškolským titulom v oblasti stredovekej histórie. Pieseň krvi (Blood Song) sa odohráva v pomyselnom fantasy svete stredovekého charakteru.

Vaelin al Sorna, malý chlapec, sa ocitá na prahu kláštora Šiesteho rádu. Rádu, ktorý chráni Vieru a kráľovstvo pred jeho nepriateľmi a temnými silami. Necháva ho tu jeho šľachtický otec – Pán vojny kráľa Janusa – ktorého Vaelin pozná len minimálne. Čaká ho niekoľkoročný výcvik, ktorý prežije len malá časť chlapcov, ktorá sa v Šiestom ráde ocitne. Výcvik, ktorý z neho môže urobiť elitného bojovníka kráľovstva.

Pieseň krvi sa odohráva v zaujímavej kombinácii fantasy svetov, ktoré poznáme z iných diel. Tento svet má tri veľké svetadiely, ktorým dominujú tri veľké ríše. Vaelin žije v kráľovstve, ktoré historicky spojil súčasný král Janus dobytím štyroch veľkých krajov. Vládne im jedna oficiálna Viera, ktorú stráži Šesť rádov, no je tu aj množstvo iných, nezákonných vyznaní. A ešte k tomu niečo, čo všetci volajú temné sily. Miesta pre intrigy je tu teda dostatok. Dokonca toľko, že sa do tohto sveta nezmestili draky ani iné podobné stvory, čo osobne hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko to značne pridáva na uveriteľnosti celého deja.

Dej má charakter kombinácie dvoch najznámejších diel vo svete fantasy – Pána prsteňov a Hry o tróny. Z oboch si berie len to najlepšie a vytvára tak nesmierne zaujímavú synergiu. Anthony Ryan v celej knihe pravidelne a s extrémnym citom strieda a mieša brutálnu akciu so skrytými intrigami, šermiarske súboje so zákulisnými bojmi a rytiersku česť s podlosťou schovanou v úzadí. A do toho tie temné sily…

Ryan má vyštudovanú stredovekú históriu a tieto vedomosti sa rozhodol naplno zúžitkovať, keď svoj príbeh zasadil práve do stredovekého prostredia. Výsledkom je famózne zvládnutá problematika, od hrotu lukostreleckého šípu až po ráz krajiny kráľovstva. Ruka v ruke s tým hrá skvelo zvládnutý opis, ktorý „cítiť a počuť“. Nemálokrát som sa pri počúvaní pristihol, ako mám živo pred očami spoteného koňa, železný pach krvi, počujem vŕzganie koženého brnenia či rinčanie oceli. Taktiež opisy krajiny, lesov, kopcov a morí pôsobia živo a uveriteľne, čomu určite autorovi dopomohlo prostredie, z ktorého pochádza.

Hovorené slovo je taktiež na vysokej úrovni. Pavel Soukup je legenda českého vyprávačstva a jeho skvelý hlas ďalej umocňuje atmosféru, v ktorej sa počúvajúci ocitá. Dielu tak nie je čo vytknúť. Skvelo sa číta/počúva, neustále sa v ňom strieda akcia s vývojom deja a postáv, opisy sú zvládnuté na vysokej úrovni, no nie sú rozsiahle. Hlavná myšlienka nie je originálna, no je správne uchopená, takže jej spracovanie originálne pôsobí. To všetko vytvára vysoko kvalitný kus literatúry, po ktorom sa určite oplatí siahnuť. Taktiež sa netreba báť, že kvalita skončí prvým dielom a ďalšie budú len nasilu (mám prečítané všetky tri).

Krátke zhrnutie:

Pieseň krvi je fantasy román (624 strán, audiokniha 26+ hodín), prvou časťou trilógie, ktorý po dlhej dobe dominancie Hier o tróny a Pána prsteňov prináša do žánru nový závan a tretie veľké autorské meno. Sleduje život Vaelina al Sornu a jeho blízkeho okolia, ktoré čelí takmer všetkému, čo stredoveký fantasy svet ponúka: šermiarske a lukostrelecké súboje, mocenské boje a intrigy, vojny, náboženskú intoleranciu, politiku a temné sily.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád fantasy/stredoveké prostredie,
  • máš rád mäkšie fantasy – zamerané najmä na prostredie a vývoj postáv,
  • hľadáš v záplave titulov tohto žánru skutočné veľdielo.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád „uveriteľné“ veci,
  • sa ti nepáčil ani Pán prsteňov či Hry o tróny.

Pieseň krvi si môžeš kúpiť tvrdom obale (17,90€, mäkkom obale (8,88€) ako e-knihu (9,50€) alebo audioknihu (12,78€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: