Kategórie
cestopis faktografia recenzie kní­h

Wojciech Jagielsky – Všetky Larine vojny

dĺžka článku: 3 minúty

Vojna. Vojna sa nikdy nemení. Lara ich vo svojom živote zažila hneď niekoľko. Pred prvou utiekla z rodnej krajiny cez horský priesmyk len s tým, čo si dokázala zabaliť. Chvíľu sa život zdal byť normálnym…

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Wojciech Jagielski je šesťdesiatročný poľský žurnalista a korešpondent, ktorý svojimi cestopisnými reportážami z najproblémovejších oblastí sveta prispieval do poľskej Gazety, britského BBC a francúzskeho Le Monde. V Lariných vojnách opisuje vojny v Čečensku, Gruzínku a Sýrii z pohľadu jediného človeka – matky dvoch detí.

Príbeh o Lare je príbehom o jedinom človeku, ktorého celý život bol určovaný vojnovými konfliktami. Je to príbeh o dievčati, sestre, manželke a matke. Je to príbeh o žene, ktorá nejde bojovať. Jej boj sa odohráva doma, kde následky bojov treba znášať. Domov v hladovom údolí, z ktorého odchádzajú chlapi, aby v týchto nezmyselných vojnách bojovali a len málokedy sa vrátili. Údolí, kde sa treba starať o rodičov, deti, zranených a tých, ktorí tu ostali. Lebo štát má iné problémy.

Vo vojne zomrieš ako pes…  bez jediného dobrého dôvodu.

–  Ernest Hemingway

V Lariných vojnách nehrajú hlavnú úlohu akčné prestrelky, obliehania miest, hrdinské činy či mučenícke úmrtia. Larinym hrdinstvom je ochrana toho najcennejšieho – svojich detí – pred všetkým spomenutým. A keď už sa všetky možnosti vyčerpajú, je postavená pred najťažšie rozhodnutie v živote – keď jedinou záchranou je za peniaze, ktoré nemá, poslať deti na iný kontinent, strastiplnou cestou s nejasným výsledkom, o ktorom sa nemusí dozvedieť roky. Je to príbeh materinskej lásky, ktorá je silnejšia ako akýkoľvek iný cit či záväzok, morálna povinnosť, hanba či guľka.

Vojna. Vojna je všade rovnaká. V modernej histórii sa však jedna z vojen odlišovala od tých ostatných. Vojna, ktorá, hoci sa odohrávala v rozpálenom a púštnom prostredí, dokázala prilákať desaťtisíce vzdelaných, dobre situovaných, zabezpečených a prosperujúcich mužov a žien, aby sa cez z iného kontinentu do nej vydali a položili svoje životy za kalifát. Vojna v Sýrii. Toto volanie mnohí vypočuli.

Aj vojna v Sýrii je Larina. Cez jemne pootvorené dvere nahliadneme do životov, konaní, presvedčení a spôsobov verbovania týchto mladých ľudí, ktorí sú ochotní vzdať sa všetkého a ísť zomrieť do cudzej krajiny. A bude na Lare, aby za ďalšie požičané peniaze tiež pretrpela túto cestu a našla v rozľahlej púšti svoje deti a snažila sa ich priviesť domov.

Lara je výnimočná žena a jej príbeh je inšpiratívnym, no zároveň nepochopiteľným príkladom toho, čo dokáže s ľuďmi a z ľudí urobiť vojnový konflikt. Zároveň však výnimočnosť tohto príbehu dostáva istý trpký nádych. Tým je uvedomenie, že podobných príbehov, aké rozpráva Larin život, sú na svete státisíce.

Krátke zhrnutie:

Všetky Larine vojny sú 216 stranami reportážnej žurnalistiky. Wojciech Jagielski je výborným rozprávačom, ktorý sa svojim podaním vie dostať čitateľovi pod kožu. Útla kniha rozpráva príbeh útlej ženy, ktorej nechceným celoživotným poslaním bol útek a záchrana pred niekoľkými vojnami a následne ochrana vlastných detí pred rovnakými útrapami života.

Kúp si knihu, ak:

  • chceš pochopiť, čo motivovalo dobre situovaných Európanov pri odchode z domova a účasti na svätej vojne,
  • zaujíma ťa, ako vyzerá vojna a jej priebeh z pohľadu civilistu,
  • si chceš oveľa viac vážiť vlastný život a jeho stabilitu.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád nelogické konanie hlavných postáv (toto je však život, nie vymyslený príbeh),
  • až tak neobľubuješ ženský aspekt a dominantu v príbehu,
  • máš rád akčnejšie tituly a „instantné“ hrdinstvo.

Všetky Larine vojny si môžeš kúpiť ako paperback (10,83€) alebo ako e-knihu (8,39€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: