dĺžka textu: 2 minúty
Ako to už býva, dnes sme sa prehupli do druhej polovice mesiaca, čo znamená bližšie k obdobiu radosti a pokoja. Možno sme si to ešte cez striedajúcich sa kuriérov vo dverách nevšimli, ale je to tak.
Zaujímavým fenoménom tohto obdobia v uplynulých rokoch je postupné obmieňanie sa dynamiky ľudskej aktivity. Pamätám si, že 10-15 rokov dozadu sa postupom decembra všetko naokolo postupne spomaľovalo, viac ako na prácu sa myslelo na rodinnú pohodu, každý deň si niekto našiel čas rozsvietiť adventný veniec, viac ako na chýbajúce darčeky sa myslelo na chýbajúce potraviny, ktoré by mohli počas štedrých dní chýbať.
Rytmus sa spomaľoval rovnako v práci ako aj doma a človek, hoci možno nie vždy, ale predsa len stihol väčšinu toho, čo si zaumienil. Deň-dva pred Vianocami aktivita klesla na minimum, a hoci sa potom ešte v Štedrý deň znova vyšvihla nahor, tempo bolo viac-menej pokojné a stabilné.
V posledných rokoch sa to však zmenilo. Začiatkom decembra sa ľudia, ktorí dovtedy išli celý rok na 100%, rozbehnú na 120 či 130%. Toto frenetické pobehovanie, parkovanie a naháňanie iných ľudí (či skôr ich podpisov a pečiatok), kým odídu na sviatky, postupom mesiaca stále viac kulminuje až do extrému, ktorým je obyčajne posledný pracovný deň pred sviatkami (tento rok to bude 20. december). Avšak ani toto nie je konečná stanica. Do tohto dátumu sa povinnosti pohybujú väčšinou len okolo práce. A až teraz ho nahrádza pobehovanie iné. Naháňanie sa za vecami, ktoré sme doteraz nestihli v súkromnej sfére. Chýbajúce darčeky (v tomto čase však už označené ako plán C a plán D), nenapečené koláče, neuprataný byt, stromček, na ktorý stále nebol čas a tak ďalej.
Aby sme sa niekedy 24.12. o druhej zosypali na gauč, ani nie so slovami „konečne hotovo“, ale „to bolo všetko, čo sa dalo za ten čas stihnúť“.
Urobme však pokus. Skúsme tento rok urobiť do kritického dátumu (povedzme 20.12 alebo 22.12.) všetko, čo sa pri zachovaní si zdravia a zdravého rozumu dá. A potom spomaliť.
Že všetko nebude na 100%? To predsa nebude nikdy. Aj keby sme urobili všetko najlepšie, ako sa dá, aj tak niekto nedodrží termín, kuriér dostane v posledný deň defekt alebo majonéza spoľahlivej značky bude vypredaná. A prach začne sadať na skrinku aj tak dve sekundy po tom, čo ju prejdeme handrou. Skrátka nesnažiť sa dosiahnuť stav perfekcie, ale najlepší možný výsledok s časom a zdravím, ktoré mám do vopred stanoveného dátumu k dispozícii.
Dôležité v slovnom spojení vianočná pohoda je samozrejme slovíčko pohoda. Avšak vráťme sa z presvedčenia, že našim cieľom je každý rok ju na 100% všetkým naokolo zabezpečiť, k pôvodnému zámeru: byť v pohode. A nech to pre teba znamená čokoľvek. Mať vyložené nohy na o dva dni dlhšie neutretom stole; možnosť vybrať si zo štyroch druhov koláčov namiesto šiestich; užiť si doobednú prechádzku v prírode na úkor naháňania posledného darčeka, ktorý ti chýba…
Pokojné sviatky ti prajem.