Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Edwin A. Abbott – Flatland

dĺžka článku: 3 minúty

Keďže bol Flatland prvýkrát publikovaný v roku 1884, pokojne by sa mohol označovať ako prvé science fiction dielo v známej histórii. Opisuje fungovanie štátu „Plochozem“ (Flatland) a život jeho dvojrozmerných obyvateľov, rozdelených do kastového systému podľa počtu vrcholov, ktoré majú…

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Edwin A. Abbott bol učiteľom a teológom v Londýne. Flatland je príbehom o dvojrozmernom svete, ktorého fungovanie opisuje aj napriek chýbajúcemu tretiemu rozmeru až do pozoruhodného detailu.

Matematická fikcia. Tak sa tento žáner v 19. storočí nazýval. Nenechaj sa však zmiasť, okrem geometrických tvarov inú matematiku v príbehu nenájdeš. Ten opisuje život vo Flatlande, krajine rozprestierajúcej sa v dvoch rozmeroch. Našim sprievodcom Flatlandom je štvorec v strednom veku patriaci k triede obchodníkov. A hoci on ani jeho krajania svoju krajinu Flatlandom nenazývajú, on ju tak volá kvôli nám – ľuďom z Priestorova (Spaceland) – aby sme si ju vedeli lepšie predstaviť. A opisuje ju bežným konverzačným tónom, vôbec sa nepozastavujúc nad skutočnosťou, že jeho svetu chýba jedna dimenzia. Jemu nechýba. Preňho je to svet, aký tu bol odveky a aký celý život pozná. Koniec-koncov sa nám to snaží vysvetliť aj aproximáciou: Aj vy žijete v úplne rovnakom svete, bol tu, čo si pamätáte, poznáte ho celý svoj život a ani nepredpokladáte, že by mohol existovať nejaký iný, nie to ešte o dimenziu chudší. Ale predstavte si, že by k vám prišla bytosť zo sveta, ktorý má, naopak, štyri dimenzie. Tiež by absolútne nechápala, ako môžete bez nej žiť.

Myslel som si, že existuje len istá miera fantázie, ktorou by sa tento svet dal opísať, kým autor narazí na hranice. A keď k týmto hraniciam dôjde, použije uvedenú všeobecnú aproximáciu na odvedenie pozornosti čitateľa. Pán Abbott ma však vyviedol z omylu. Vo Flatlande opisuje všetko, čo sa môže javiť ako „toto sa v dvoch dimenziách nedá nahradiť“ a to do niekoľkých úrovní detailu, ktoré sa pôvodne javili až ako nemožné.

Napríklad obyvatelia. Hoci sú dvojrozmernými útvarmi, bez tretieho rozmeru (výšky) sa musia všetci javiť obyvateľovi Flatlandu ako čiary. Predsa keď sa zboku pozerám na trojuholník, štvorec, osemuholník či kruh, všetko sú to čiary. Ako sa na ulici spoznávajú? Ako sa navzájom rozlišujú? Abbott neprichádza s jedným, ale rovno troma spôsobmi vzájomného spoznávania sa jednotlivých obyvateľov (a jeden je, prekvapivo, zrakom). Každý spôsob ďalej rozvíja, až kým čitateľovi nezneguje všetky jeho argumenty, prečo by sa to nedalo.

Rovnako opisuje architektúru a dispozíciu flatlandských domov, život na škole či univerzite či náboženstvo. Kniha má výstižný podtitul „Román mnohých rozmerov„, takže opisuje aj ženy (pre tie kastový systém neplatí), vzťahy, rodinné fungovanie a mnoho iných. V tomto bode by som sa však zastavil a nebudem ďalej prezrádzať, nakoľko sila Flatlandu je v jeho postupnom odkrývaní svojich jednotlivých oblastí.

Krátke zhrnutie:
Flatland je krátke dielko, no keby som mal napísať 132 strán o fiktívnej krajine bez tretieho rozmeru, bol by to veľký problém. Autor v nej opisuje bežný život obyvateľov v v dvoch dimenziách a robí to tak zručne, že na konci budeš mať pocit, že taká krajina skutočne môže existovať.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád bezrozmernú fantáziu a predstavivosť,
  • si myslíš, že literatúra spred roku 1900 je nuda a
  • páči sa ti staroanglikánsky-džentlmenský štýl vyjadrovania.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš rád príbehy z reálneho prostredia,
  • nemáš príliš rád opisný štýl literatúry,
  • máš rád akciu.

Flatland je dostupný zadarmo (v angličtine a pre Kindle) alebo za 7,49 € v češtine a tlačenej verzii.

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: