Kategórie
faktografia produktivita recenzie kní­h

Tim Ferris – Nástroje titánov

dĺžka článku: 4 minúty

„Čo keby som robil 48 hodín všetko naopak?“

– Jon Favreau

Autor a prostredie v dvoch vetách
Tim Ferris je najznámejší „ľudský pokusný králik“, ktorý sa preslávil svojim podcastom so známymi osobnosťami z rozličných oblastí života, ktorých rady a odporúčania následne skúšal na sebe. Nástroje titanov predstavujú destilované rady, tipy a skúsenosti z tisícov hodín rozhovorov s jeho hosťami.

Podtitul knihy Nástroje titanov znie: Stratégie, pravidlá a návyky miliardárov, ikon a najvýkonnejších osobností na svete. Jednoduchšie a výstižnejšie obsah tejto obrovskej knihy opísať nie je. Áno, kniha je oproti tomu, na čo je bežný čitateľ zvyknutý, veľká. Rozmerovo pripomína veľké učebnice z vysokej školy, počtom (veľkých) strán (704) aj hmotnosťou (1kg). No najmä vedomosťami. Kto nepozná Tima Ferrisa a jeho podcast, rýchly úvod: Tim bol v živote skoro všetkým. Preslávil sa najmä ako self-made investor do začínajúcich startupov. Jeho filozofia by sa dala zhrnúť aj v tomto jeho životnom kroku. Vypočítal si, koľko by ho stálo vyštudovať v USA vysokoškolský titul. Zobral tie isté peniaze a povedal si, že sa namiesto toho naučí sám investovať. Nielenže zarobil toľko, že v súčasnosti má o zdroje na celý život vystarané, ale získal pri tom mnoho známostí a naučil sa veci, ktoré by ho univerzita nenaučila. Za rovnaké peniaze. To je jeho prístup k životu.

Zákon 2: Keď dostaneš na výber, ber obe možnosti.
Zákon 6: Keď si nútený ku kompromisu, chci viac.
Zákon 7: Ak nemôžeš vyhrať, zmeň pravidlá.
Zákon 8: Ak nemôžeš zmeniť pravidlá, ignoruj ich. 

-Peter Diamandis

Po tejto epizóde začal tvoriť (veľmi podobným samo učiacim štýlom) podcasty. Najprv si pozýval ľudí, ktorých poznal z prostredia startupov a investovania (Marc Andreessen, Peter Thiel, Peter Diamandis…). Rozprával sa s nimi o ich ranných rituáloch, ako premýšľajú, čím sa riadia, čomu veria a podobne. Postupom rokov svoje známosti rozšíril do takej miery, že predslov do knihy mu napísal sám Arnold Schwarzenegger. Aby som uviedol len pár mien, okrem Arnolda do jeho podcastu prijali pozvanie aj ikony ako Jamie Foxx, Jocko Wilink, Kevin Costner, Sam Harris, Rick Rubin, Jack Dorsey, Paulo Coelho, Naval Ravikant, Edward Norton či Malcolm Gladwell.

Pri výchove detí si luk a dieťa šíp a ty sa ho iba snažíš namieriť tým najlepším možným smerom a dúfaš, že úplne neminieš.

– Jamie Foxx

Keďže každý diel podcastu trvá približne 90-150 minút a v súčasnosti má vyše 450 epizód, čo normálny človek nemá kapacity poňať. Tak si Tim prednedávnom sadol na pár mesiacov na zadok a rozhodol sa spísať to najzaujímavejšie a najužitočnejšie zo všetkého materiálu, ktorý za tie roky nazbieral. A tak každá osobnosť predstavuje jednu kapitolu knihy.

Hudbu robí ticho medzi tónmi. 

-Josh Waitzkin

Tá sa delí na tri časti: zdraví, bohatí a múdri. Toto rozdelenie pochádza primárne z prostredia, v ktorom jeho hostia pôsobia. Avšak Nástroje titanov sa odlišujú od iných motivačných kníh podobného charakteru jednou zásadnou vlastnosťou. Rozhovory s uvedenými osobnosťami – oproti iným knihám – nehovoria primárne o tom, ako sa dostali na vrchol, akú stratégiu použili a čo musí čitateľ urobiť, aby bol tiež úspešní. Tim odhaľuje oveľa fundamentálnejšie veci, ktoré sú predpokladom pre to, aby bol človek úspešný. Svojich hostí sa pýta, ako rozmýšľajú. Čomu veria a čomu neveria, čo robia ráno, čo robia večer, ako trávia voľný čas a podobne. Navyše, uvedené kapitoly nepôsobia ako návody. Tým, že ide o výňatky z uvoľnených rozhovorov, pôsobia ako… uvoľnené rozhovory.

„Tí z vás, ktorí na sebe často berú viac záväzkov, než je zdravé, alebo sa cítia príliš roztrieštene, môžu oceniť moju novú filozofiu: Keď na niečo nepoviem: „NO JASNÉ!“, tak poviem nie. Preložené: Keď sa rozhodujem, či sa do niečoho pustím, tak ak cítim čokoľvek menšie než „Páni! To by bola paráda! Rozhodne! No jasné!“, tak odpoviem nie. Keď poviete nie na väčšinu vecí, urobíte si v živote priestor skutočne sa oprieť do tej vzácnej veci, na ktorú poviete „NO JASNÉ!“. Všetci toho máme veľa. Všetci sme si toho vzali veľa. Cestou von je hovoriť áno na menej príležitostí.“

-Derek Sivers

A tu sa dostávame k hlavnej pridanej hodnote knihy. Nenachádza sa v nej iba mnoho rád od vysoko kvalitných osobností, ale dôležitá je aj kvantita. Do knihy sa dostalo takmer 100 tých najzaujímavejších hostí Timovej relácie. A keďže okopírovať rady či myslenie ktoréhokoľvek z nich je nemožné, tu práve zohráva úlohu kvantita. Pretože keď človek položí rovnaké alebo podobné otázky množstvu ľudí naprieč širokým spektrom viacerých odvetví, z ich odpovedí začnú vyvstávať vzorce. Tak napríklad 80% z nich nejakým spôsobom na dennej báze medituje (hoci aj 10 minút denne sa sústredí na dýchanie). Čitateľ pritom nie je nútený položiť knihu a ísť meditovať, ale z podobných zistení (a je ich oveľa viac) mu minimálne začne vŕtať v hlave, že „keď to robí fakt toľko ľudí, niečo na tom asi bude…“. A zvyšok je už na ňom. A môže sa rozhodnúť, či tento zvyk preberie tak, ako je opísaný, či z tohto človeka si vyberie len túto jednu vecičku, či večery bude tráviť úplne inak alebo naďalej len podľa seba a niečo malé do nich doplní či upraví.

„Mier na srdce a nie na hlavu. Keď si získaš srdce, máš sa ako dostať do hlavy. A keď si získaš oboje, máš voľnú cestu do duše.“

-Cal Fussman

Ak by som mal napísať aj niečo negatívne, je to akási permanentná frustrácia počas čítania knihy. Vydestilovať to najlepšie z tých najlepších má obrovskú pridanú hodnotu, ktorá je nenahraditeľná a v podobnej forme ju v inej knihe momentálne asi nenájdeme. Avšak odvrátená strana najlepšieho z najlepších je to, že čitateľ, minimálne podvedome, musí neustále porovnávať s tými najlepšími samého seba. Číta o špičkách vo svojich odvetviach, ich bohatstvách a záľubách, veľa vecí z toho, čo číta, vo svojom živote nerobí alebo pravdepodobne nikdy nebude mať príležitosť robiť, čo vyvoláva istý typ frustrácie. Tomu sa asi pri čítaní podobného titulu vyhnúť nedá. Avšak treba to prehrýzť, lebo tá pridaná hodnota, čo sa za tým skrýva, je obrovská.

Krátke zhrnutie
Tim Ferris v Nástrojoch titanov odhaľuje pracovné aj osobnostné návyky, rozmýšľanie, rituály a filozofie známych osobností a ikon z mnohých oblastí spoločnosti. Jednotlivé kapitolky, písané štýlom vzájomných rozhovorov, prinášajú nesmierne množstvo užitočných rád, tipov či „aha!“ momentov, ktoré sa dajú širokospektrálne využiť v čitateľovom vlastnom živote.

Túto knihu si kúp, ak:

  • ťa zaujíma neštandardné myslenie (tzv. out-of-the-box) či pohľady na svet a jeho problémy,
  • máš záujem vylepšíť svoje ráno, deň či večer zmysluplnými rituálmi či návykmi (napríklad meditácia, písanie denníka, cvičenie, jedálniček a mnoho iných),
  • chceš sa dozvedieť, ako si vylepšiť život nielen tým, čo sa dá robiť, ale aj tým, čo nerobiť.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (25,18€) alebo elektronickej (24,90€) podobe.

Zdieľať: