Kategórie
beletria recenzie kní­h sci-fi

Suzanne Collins – Balada o hadoch a vtáčatkách

dĺžka článku: 3 minúty

Minulý týždeň sa u nás začala predávať dlho očakávaná slovenská verzia knihy od autorky série Hry o život – Balada o hadoch a vtáčatkách. Otázka je, či nové dielo dostálo kvalitatívne známej trilógii.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Suzanne Collins je 58 ročná americká spisovateľka, ktorá sa preslávila svojou knižnou trilógiou Hry o Život. Balada o hadoch a vtáčatkách je jej aktuálne dielo, ktoré mapuje život 18 ročného Coriolana Snowa – prezidenta z hlavnej trilógie.

Balada je špecifická hneď v niekoľkých rovinách. Po prvé, je o hlavnej zápornej postave z úvodnej trilógie – prezidentovi Snow-ovi. V Balade hrá hlavnú úlohu ako osemnásťročný  chalan, ktorý končí strednú školu a chystá sa na skvelý život, ktorý má pred sebou. Jeho nádeje ešte vzrastú, keď ho v desiatych hrách o život vyberú ako mentora – funkciu, ktorá dovtedy v hrách neexistovala.

Druhým je prostredie. Panem je v príbehu iba desať rokov po vojne, ktorá sa odohrala medzi Kapitolom a Obvodmi. Nie je tým žiarivým mestským klenotom, ktorý poznáme z úvodnej trilógie. Aj v ňom cítiť nedávnu vojnu. Na cestách sú stále rozvaliny, dodávky elektriny nie sú pravidelné a aj s jedlom je občas problém.

Treťou rovinou sú samotné hry o život. Stále nie sú tou famóznou šou, ktorej súčasťou bola Katniss Everdeen-ová. Sú len vo svojich začiatkoch, mnohé veci v nich nefungujú a na mnohé ani len neprišli. To vnáša zaujímavý pohľad nielen do samotných hier, ale aj do psychiky obyvateľov Obvodov či samotného Kapitolu.

Tieto tri roviny predstavujú hlavné nóvum príbehu. Ten je zároveň napísaný tak, že kniha sa nedá prestať čítať. Do rúk som ju dostal v utorok a denne som prečítal 150 strán, aby som ju mohol v sobotu spokojne odložiť.

Už len tieto skutočnosti stoja za to, aby si ju každý fanúšik pôvodnej trilógie prečítal.

Mám však aj isté výhrady. Postava Coriolana Snowa bola zvládnutá pomerne dobre. Jeho charakter a pohnútky, ktoré sa neskôr ukážu v trilógii, boli dostatočne objasnené a mladý Coriolanus veľmi pekne lícoval so svojou budúcou verziou.
Ostatné postavy sú podstatne priamočiarejšie. Chýba im hĺbka, chýba im jedinečnosť, ktorá bola tak charakteristická v trilógii. Taktiež ich konanie nie je vždy úplne jasné alebo logické. Párkrát by to nevadilo, ale na môj vkus toho kumulatívne bolo až príliš. Mnohokrát išlo o Coriolanových spolužiakov – 18 ročné deti, ktorých konanie akoby vôbec nekontrolovali, nekomentovali, či naň nemali dosah ich vlastní rodičia.

Poslednou výhradou je záver. Nehovorím, že je zlý, osobne som presne odhadol charakter hlavnej postavy a môj predpoklad jej konania sa nakoniec potvrdil ako správny. Ale niektorí čitatelia môžu mať s tým problém. Nič to však nezmenilo na tom, že by som knihu odložil so znechutením alebo by som ľutoval, že som ju čítal. Práve naopak. Užil som si všetkých šesťsto strán a prečítal by som si ich znova.

Krátke zhrnutie:

Balada o hadoch a vtáčatkách rozpovie na 592 stranách neuveriteľne pútavo napísaný príbeh mladého Coriolana Snowa -budúceho prezidenta Panemu v časoch, kedy sa odohrá hlavná trilógia Hier o život. Ale v jeho časoch je Panem mladý. Je len 10 rokov po vojne, ľudia ju majú čerstvo v pamäti a Hry o život majú len desiate výročie, pri ktorom si mnoho ľudí nie je istých, prečo sa vlastne konajú a ako by mali vôbec vyzerať.

Knihu si určite kúp, ak:

  • si fanúšikom série Hry o život,
  • máš rád štýl písania, ktorý ti neumožňuje odložiť knihu, až kým ju nedočítaš,
  • máš rád neštandardné zvraty deja.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • preferuješ hlbšie charaktery,
  • máš rád ucelenú vývojovú krivku literárneho diela,
  • očakávaš od postáv prevažne logické správanie.

Knihu si môžeš kúpiť zatiaľ len v tvrdom obale (11,93€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: