Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Rýchlosť pokroku

dĺžka článku: 2 minúty

Veľa ľudí, s ktorými sa stretávam a rozprávam, neveria rýchlosti technologického pokroku. Resp. neuvedomujú si, že technologický pokrok je neustále strmejšie rastúca exponenciálna krivka a my sme momentálne za hranicou zlomu, kedy to pôjde extrémne rýchlo a stále rýchlejšie.

Keď len tak nadhodím nejakú z mojich predikcií, napr. že už teraz žije medzi nami niekto, kto bude z medicínskeho hľadiska nesmrteľný (ak sa mu teda nestane nehoda), alebo že naša generácia sa dožije umelej inteligencie, robotov a kolonizácie inej planéty slnečnej sústavy, väčšinou sa stretávam s úsmevom, hodením ruky, či bagatelizovaním.

Mnoho z nich však neberie do úvahy dva základné fakty.

Prvý.

V poslednej dekáde sme sa stali svedkami najrýchlejšej a najširšej adopcie technologického nástroja v histórii ľudstva. Momentálne je medzi nami viac ako 4 miliardy ľudí, ktorí vlastnia smartfón.  Zariadenie výkonnejšie ako prvá raketa, ktorá dopravila ľudí na mesiac, s väčšou databázou informácií ako všetky knižnice sveta, a tak ďalej.
Tí, ktorí ho vyvinuli, sa nepýtali na náš názor či dovolenie. Ono sa to prosto stalo a všetci ostatní sa momentálne vyrovnávame z následkami, či už dobrými alebo zlými.

Druhý.

Nikto si pred dvadsiatimi rokmi nepovedal, že “idem vyvinúť smartfón”. Bola to len idea poskladať dohromady už existujúce komponenty do nového funkčného celku. A iba postupné-dlhoročné vylepšovanie jednotlivých častí práve umožnilo niekomu z nich urobiť nový celok. Autonómne auta nevzniknú tak, že si niekto povie, že ide vyvinúť autonómne auto. Mnoho zo súčastí, na ktorých bude prvé autonómne auto fungovať, sú tu už dlho. Automatický brzdiaci systém, sledovanie blízkosti vozidla pred nami či v mŕtvom uhle, tempomat, navigácia, automatické parkovanie… Autonómne auto bude opäť len spojenie už existujúceho.

A v tomto stave sa momentálne nachádzame pri všetkých vyššie uvedených technologických prielomoch. Kolonizácia Marsu? Už pár rokov máme predsa výskumné vozítko na povrchu tejto planéty, máme rakety vracajúce sa do atmosféry bez zhorenia, lepšie palivá, kryogeniku… Umelá inteligencia? Dokážeme vyrábať kvantové procesory, máme najväčšiu databázu informácií na svete, optické vlákna pre extrémne rýchly prenos dát… Ani nesmrteľnosť nikto nevyvíja zámerne. Sú to pokroky v oblasti obnovy tkanív z kmeňových buniek, možnosť pestovania náhradných orgánov, reparácia a nahradenie poškodenej kože, eliminácia civilizačných chorôb, alternácia DNA s cieľom zamedziť hrozným ochoreniam. A nikto tieto pokroky neurobil, lebo na konci cesty videl nejakého übermenscha, ale chcel pomôcť ľuďom trpiacim rakovinou, vrodeným vadám, popáleninám, vírusom HIV a podobne.

Raz sa však aj toto spojí. Ten posledný krok môže byť vedomý alebo nevedomý, no už teraz stojíme pre otázkou kedy, nie či vôbec. Lebo v súčasnosti už máme všetky čiastkové komponenty už k dispozícii.

Pri vývoji smartfónu sme však o tom dopredu nevedeli, preto sa teraz potýkame so závislosťami od sociálnych sietí, depresiami, extrémne nízkymi mierami medziľudského kontaktu, stratou súkromia a mnohými inými.

O nových prielomoch však už teraz tušíme a máme hromadu času na to, aby sme sa vybrali cestou, ktorá nás nezastihne nepripravených a negatívne následky týchto zmien budú čo najmenšie. Nie každý z nás je raketový inžinier či špičkový neurochirurg, aby to však mohol priamo ovplyvniť. Môžeme však týchto ľudí sledovať, tlačiť na etické zavádzanie technológií. Môžeme taktiež prejsť z fázy popierania do fázy akceptácie. Aj to nám umožní sa na tieto zmeny dopredu aspoň trochu pripraviť.

Pretože tie vlny prídu rýchlo (a budú chodiť rýchlejšie) a nebudú sa pýtať, či tomu veríme alebo nie.

 

Zdieľať: