Kategórie
beletria recenzie kní­h

Jozef Karika – Strach

dĺžka článku: 4 minúty

Po prečítaní Karikovej Trhliny som ostal pozitívne prekvapený. Hororová téma od slovenského autora zasadená do slovenského prostredia, pri ktorej čítaní som sa miestami naozaj bál. Musel som zistiť, či autor je v téme naozaj dobrý alebo mal len jednoducho šťastie. Tak som sa pustil do Strachu

Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu). 

Autor a prostredie v dvoch vetách:

Jozef Karika je 37 ročný slovenský autor, ktorý sa preslávil najmä dielami z mafiánskeho prostredia (za svoju knihu V tieni mafie získal ocenenie literárneho fondu). Strach sa odohráva na Liptove,  v Ružomberku „za humnami“, kde zmiznutie dieťaťa v lese spustí sériu nepredstaviteľných udalostí.

Ako som už spomenul, Trhlina ma reálne desila (recenzia tu). V prečítaných hodnoteniach na ňu (vyhľadávam ich až po dočítaní knihy) sa viacero recenzentov zhodlo, že ide o niečo podobné ako Strach, ktorý bol napísaný pred Trhlinou. Na základe tejto skutočnosti som teda očakával dielo o trochu slabšie (predsa len si myslím, že autor rastie každou napísanou knihou). Ale Trhlina nastavila latku pre slovenský knižný horor do dostatočnej výšky, aby som akceptoval aj jej mierne posunutie smerom nadol.

Karika zasadzuje dej na ružomberské sídlisko. Ide o skvelý ťah, veď kto z nás by si nepamätal detstvo na sídlisku so všetkými jeho pevnými geografickými bodmi, ktoré musí poznať nevyhnutne každý. Stará práčovňa/kočíkáreň, ošarpaná budova rozvodne, lesík za bytovkami a podobne. Predstavivosť pracuje rozhodne lepšie ako v americkom prostredí s trávnatými dvorkami pred rodinnou zástavbou.

Druhým pozitívnym aspektom je, že dej sa točí okolo detí a detstva samotného. Čo sa hororovej tématiky týka, ide vždy o stávku na istotu. Deti predsa symbolizujú nevinnosť, zlo voči nim prežívame hlbšie, veď buď sme boli deťmi my samy alebo máme vlastné deti. Navyše detská fantázia dokáže vytvoriť oveľa väčšie monštrá, ako racionálne alebo skepticky rozmýšľajúci dospelák.

Postavy v Strachu sú dostatočne hlboké na to, aby som im uveril, ale nie až príliš, aby odkláňali hlavný motív do bočných uličiek. Máme tu klasických predstaviteľov „susedstva“, akých pozná každý z nás. Či už ide o starú divnú pani, ktorá po smrti manžela takmer nevychádza z bytu, miestnu krásku, do ktorej bola zaľúbená polovica sídliska, siláka, ktorému patrilo celé sídlisko alebo trochu zľaknutého kamoša, ktorý má priemernú prácu, priemerné auto a priemernú rodinu. Skvelo to hrá do karát prostrediu a uveriteľnosť sa ďalej zvyšuje.

Hlavný predstaviteľ navyše nie je žiadny klasický hrdina, vráti sa do rodičovského bytu (a mesta) len preto, že ho vyhodili z práce a opustila ho priateľka. Tam naňho čakali všetky spomienky z detstva, ktoré nebolo práve najšťastnejšie. Nebyť zmiznutia dieťaťa, po pár dňoch by sa z depky dostal a začal život odznova. Nebyť zmiznutého dieťaťa. A nebyť skutočnosti, že niečo podobné sa na sídlisku stalo, aj keď on bol mladý. Pamätajú si na to aj jeho staro-noví susedia – priatelia z detstva, hoci každý sa zdráha o tom hovoriť. Dokonca to odmietajú aj pomenovať a niektorí z nich to sugestívne vytesnili z pamäte, ako by sa nič nebolo stalo. Avšak ono si to pamätá…

Príbehu by som možno vytkol rozťahanosť, ktorá sa pri hororovej tématike dá pochopiť (zlo a strach musia rásť postupne), avšak v inom diele by som s ňou asi bojoval. Gradácia v druhej polovici knihy a „ťah na bránu“ je však dobre zvládnutý a záver je tiež zvládnutý, čo u iných kníh tohto žánru býva problémom.

Krátke zhrnutie:
Na 328 stranách sa hlavný hrdina ocitne v Ružomberku na sídlisku obývanom klasickými archetypmi susedov. Po strate práce a priateľky sa vracia do rodičovského bytu plného zlých spomienok. Jeho život tak klesol na dno a on sa môže odraziť už len smerom nahor. Náhle však zmizne v lese za bytovkami malé dieťa. On a jeho susedia – priatelia z detstva, si veľmi dobre pamätajú, že niečo podobné sa stalo, aj keď boli oni samy deťmi. Vtedy tomu však dokázali uniknúť. Teraz sa to po nich vrátilo.

Knihu si prečítaj, ak:

  • máš rád horory a mystery žáner,
  • máš rád (alebo si ešte nečítal) príbehy zo slovenského prostredia,
  • máš rád charakter príbehov od Stephena Kinga.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád hororovú tématiku,
  • predstavivosť a uveriteľnosť príbehu v slovenských reáliách ti vadí alebo robí problém,
  • preferuješ uveriteľné príbehy.

Nájdeš ju napríklad v Martinuse vo fyzickej podobe (10,59€) alebo ako e-knihu (8,30€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: