dĺžka článku: 3 minúty
Metro 2033. Kto z vás toto dielo pozná, môže preskočiť recenziu a rovno si kúpiť Budúcnosť. Kto nie, čítajte ďalej. Dmitry je momentálne žiarivá hviezda ruskej sci-fi literatúry, kam ho katapultovalo práve publikovanie Metra. Najprv ho poskytol zadarmo na svojom webe, potom ho pretavil do tlačenej podoby a po celom svete sa začali predávať milióny. Medzi druhým a tretím dielom si dal pauzu a napísal Budúcnosť.
Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu).
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Dmitry Glukhovsky je ruský 37 ročný sci-fi autor, ktorý sa preslávil najmä dielom Metro 2033 a jeho voľnými pokračovaniami (Metro 2034 a Metro 2035; recenzia celej trilógie tu). Predstavuje nám možnú alternatívu fungovania spoločnosti v 24. storočí.
Budúcnosť sa odohráva prekvapivo v budúcnosti. Ľudstvo v 21. storočí vedeckou cestou prekonalo všetky neduhy ľudského tela a nakoniec aj samotnú smrteľnosť. Jednotlivé štáty postupne stratili na význame a postupne sa utvorilo sedem politickým megacelkov, ktoré viac-menej reprezentovali jednotlivé kontinenty. Nastala populačná explózia, ktorú po čase zastavilo až prísna regulácia.
Ocitáme sa tristo rokov po týchto udalostiach. Nachádzame sa v Európe, ktorá má vyše 120 miliárd obyvateľov a ako najvyspelejší politický celok sveta garantuje každému človeku právo na nesmrteľnosť, zatiaľ čo iné štáty pristupujú k získaniu tejto výhody odlišne. Plodenie detí je síce povolené, ale… Za svoje dieťa musí jeden z rodičov zaplatiť životom. Populačná krivka musí byť udržiavaná v stagnácii. Všetkého je ledva dostatok. Priestoru, vody, jedla. Mnohí rodičia volia neregistrované pôrody a život dieťaťa v tajnosti. Vzhľadom na okolnosti ide ale o jeden z najväčších prehreškov voči zákonu. A na dodržiavanie tohto zákona dohliadajú extrémne vycvičené komandá.
Hrdinom knihy je Jan, radový člen jedného takého komanda. Svoju prácu vykonáva rutinne, bez mihnutia oka. Neobmäkčia ho morálne otázky, nariekajúce matky či deti navždy odoberané rodičom. Má rád svoju prácu, svojich kolegov a neznáša všetkých, ktorí si neuvedomujú vážnosť situácie a vedome porušujú zákon. Jedného dňa dostane Jan špeciálnu úlohu, ktorá má preveriť jeho schopnosti na prípadné povýšenie. S novou úlohou ale prichádza nutnosť robiť rozhodnutia, ktoré už nie sú tak jednoduché, keď ich má človek priamo vykonať. Na druhej strane však stoja všetky tie materiálne výhody, o ktoré celý život Jan usiluje. Ako sa vyvinie (nielen) Janova budúcnosť?
Krátke zhrnutie:
Kniha má 518 strán a rovnako ako pri iných dielach takéhoto rozsahu, rozbehnutie deja trvá o niečo dlhšie. Čitateľ musí nasať prostredie deja a nálady v ňom, aby pochopil životné rozhodnutia mnohých postáv, ktoré by v našom svete nedávali zmysel. Akonáhle však prejdete pomyselným „bodom zlomu“, ktorý má každá takáto kniha, nebudete ju vedieť odložiť až do posledného slova.
Dlho som rozmýšľal nad výslednou známkou, ale v poslednom roku som prečítal množstvo fantastických kníh, ktoré svojou kvalitou prekonali Budúcnosť a udeliť im tak rovnakú známku (4) by bolo v mojich očiach nefér.
Kúp si knihu, ak:
- máš rád mäkké sci-fi,
- páčila sa ti Orwellovka 1984,
- nemáš rád klasických hrdinov.
Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:
- nemáš rád dystopický charakter príbehu,
- nie si fanúšikom sci-fi.
Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (16,06€) alebo elektronickej (11,80€) podobe.