Kategórie
Ázia zo života

Sweatshop


Boli raz traja mladí Nóri. Frida, mladé dievča, ktoré sa rado odlišuje od iných najmä cez šaty. Nakupuje exkluzívne kúsky, ale aj tie zo second handu. Ludvig, dvadsaťročný študent, ktorý si potrpí na kvalitné oblečenie a z dovoleniek si často nosí kufre plné šatstva. Mnohé nakúpené kusy oblečenia si pritom nikdy neobliekol. A Anniken, sedemnásťročná módna hviezda, ktorej blog patrí medzi tie najnavštevovanejšie v Nórsku. Mesačne nemá problém minúť na oblečenie 600 eur.

Aftenposten (The Evening Post, alebo Večené správy), je od roku 2010 najväčší nórsky denník, pokrývajúci (a poukazujúci na) mnohé spoločenské témy a všeobecne s odlišným prístupom k žurnalistike. Minulý rok sa ľudia z Aftenposten rozhodli pre „malý“ projekt. Vyhľadali troch mladých Nórov s láskou k oblečeniu a ponúklo im výlet do Kambodže. Do továrne, kde sa ich obľúbené šaty vyrábajú. Mladí do kamery reagovali obvyklým: „Prečo nie? To bude zábava.“ A tak išli.


Päťdielny dokument, ktorý dohromady nemá viac ako hodinu, popisuje zoznámenie mladých milovníkov šiat s krajinou a prostredím. Neskôr im povedia, že sa zoznámia s jednou z pracovníčok v ich veku, strávia noc v jej byte, vyskúšajú si prácu v továrni a za celodenný plat budú musieť pripraviť jedlo pre svojich spolupracovníkov.

Výrazy v kamere sa začínajú meniť. Trojica sa ocitne v byte, ktorý je menší ako kúpeľna ktoréhokoľvek z nich. Musia spať na podlahe pod pavučinami. V továrni sú nútení pracovať „len“ osem hodín denne, hoci bežní pracovníci pracujú dvanásť a sedem dní v týždni. Odmenení tromi dolármi na deň zisťujú, že nakúpiť potraviny pre trinástich je takmer nemožné. A prichádzajú prvé slzy. Neskôr sa stretnú s miestnymi, ktorí im rozpovedia svoje životné príbehy. So ženou, ktorá šije ten istý šev už štrnásť rokov. S dievčaťom, ktorej zomrela mama, lebo rodina jednoducho nemala dostatok peňazí na jedlo.

Zdieľať: