Kategórie
iné

Raz a prevždy: v čom sa líši Twitter od Facebooku

Mnoho ľudí sa ma pýta v čom je Twiiter iný ako Facebook. Rádia, televízne stanice ich spolu s inými ľuďmi označujú jednotným pojmom „sociálne siete“. Ak sa rádový slovenský používateľ internetu zaregistruje do nejakej služby/stránky a zistí, že funguje, nehľadá iné alternatívy a radšej aj vydrží s chybami tej pôvodnej. Pričom Twitter a Facebook nie sú si navzájom priamou konkurenciou. Všetky najdôležitejšie rozdiely sa budem snažiť zhrnúť prehľadne do bodov a nefavorizovať pri tom jednu či druhú sieť.

Osobne som používateľ Twitteru. Facebook som voľakedy mal a bola to skvelá služba s dobrým nápadom. Neskôr sa však začal uberať smerom, ktorý nevyhovoval môjmu používaniu a požiadavkam na novodobý pojem „sociálna sieť“. Po dlhom váhaní som skúsil Twitter a hlavné odlišnosti by som uviedol nasledovne:

• „statusy“ na twitteri (tweety) majú maximálnu povolenú dĺžku 140 znakov, tzn. že môžete poskytnúť iba základné informácie o tom, s čím sa chcete podeliť s ostatnými. Každá fotka, link a spomenutie iného používateľa vás oberá o znaky, preto musíte písať a vidíte len stručné a jasné posolstvo od daného užívateľa

• „priateľstvo“ nemusí fungovať oboma smermi, tak ako to je rozšírené na facebooku. Ak chcete sledovať nejakého človeka/organizáciu/celebritu, nemusí potvrdzovať vaše priateľstvo. Toto je dôvod, prečo mnohé známe osobnosti uprednostňujú vlastný profil na Twitteri namiesto facebooku. Môžu niečo povedať a má to dosah na tisíce (v niektorých prípadoch milióny) followerov, ktorí vedia, že to napísali oni z mobilu a nie nejaký ich PR manažér


• albumy na twitteri neexistujú. Máte povolenú len jednu profilovú a to je všetko. Ak sa chcete o niečo podeliť, dá sa fotka uploadnúť ako link do tweetu (ktorá sa objaví pod tweetom iba ak o to má daná osoba záujem), ale albumy neexistujú.


• vaše profilové informácie sú neuveriteľne malé. Služba vám ponúka 140 znakov na základnú charakteristiku vašej osoby a dve kolónky na mesto, kde bývate a osobnú stránku (napr. blog)


• neexistujú tu aplikácie tretích strán, takže sa nedočkáte hier, miniprogramov či aplikácii, ktoré by ovplyvňovali vašu aktivitu a spamovali vašu timeline. Aj videá z youtube sa dajú uverejniť len pomocou linku (ako v prípade fotiek) 
(oprava – twitter už zobrazuje v prípade YouTube či Vine odkazu video)

• neexistujú tu udalosti, komentáre a like-y, na rozdiel od statusu na facebooku, like tu dať nemôžete a komentovať daný tweet môžete len priamou odpoveďou naň (ktoré sa budú pod ním zoskupovať, ale iní užívatelia ich neuvidia, ak nechcú) (oprava 12.11.2015 – twitter zmenil pôvodné „favorites“ hviezdičky na „like“ srdiečka)


• neexistujú tu upozornenia a chat, ako v prípade facebooku, malé červenú bublinky požadujúce vašu pozornosť sa tu neobjavia. Jediné takéto „upozornenie“ je v podobe malej modrej bodky.


• priame správy fungujú na podobnom princípe ako na FB, avšak môžete ich napísať len niekomu, kto vás followuje (čiže ak má komunikácia fungovať oboma smermi, tu už je nutný obojstranný vzťah)


• najdôležitejšie znaky na twitteri sú @ a #, ak už získavate predstavu, ako by timeline na twitteri mohol fungovať (stručné statusy nasekané pod sebou), tak uvedenie mriežky pred slovom (odborne hashtag) znamená, že po kliknutí na dané slovo sa vám zobrazí rovnaký timeline, ale hlavnou témou je dané slovo. Príklad, ak kliknete na #volby2012, dostanete prehlad všetkých tweetov, v ktorých kto kedy tento tag použil (či už je to BBC, hospodárske noviny alebo fero z orechovej). Zavináč zase slúži na spomenutie daného používateľa vo vašom tweete (po kliknutí sa dostanete na jeho profil)


• reklamy na twitteri skoro vôbec neexistujú, v tom zmysle, že na postranných priestoroch nenájdete nič, ani lákajúci text, ani obrázky. Jediná povolená forma reklamy na twitteri je, že vám systém do timelinu zaradí reklamný tweet (do 140) znakov, čo sa však stáva maximálne 1-2x denne.


Tak, toto sú asi hlavné rozdiely medzi Twitterom a FB. Našla by sa aj hromada iných detailov, tie však už nie sú tak dôležité pre utvorenie predstavy. Mnoho ľudí argumentuje, že twitter je zložitý a po polhodine odchádza znechutený nový používateľ a už sa nikdy nevráti. Ten však zmenil interface a úvodnými piatimi krokmi vám všetko vysvetlí.

Facebook by som označil ako interaktívny priestor na komunikáciu a zdieľanie života niekoho vo všetkých smeroch a istými obmedzeniami súkromia, ktoré vytvára systém sám. Twitter je skôr „informačná“ a brainstormingová sieť založená práve na nutnosti stručných informácií. Ak už by ste si založili účet len na sledovanie sme, pravda, hospodárskych novín, ta3 a topky, budú sa vám zoraďovať odkazy na všetky publikované správy rad za radom a nebudete nútení preklikávať a refreshovať internetovú stránku za stránkou. Alebo listovať noviny 😉
Ako asi vyzerá taký timeline na twitteri si pozrite tu.
Zdieľať: