Kategórie
faktografia recenzie kní­h

Michail Zygar – Všetci mocní Kremľa

dĺžka článku: 3 minúty

Keď som dostal do ruky Všetkých mocných Kremľa, myslel som si, že získam náhľad do zákulisia putinovského Ruska Neuveriteľne som sa mýlil a súčasne som mal absolútnu pravdu. Kniha ponúka tak presvedčivý, ucelený a detailný pohľad do ruskej politiky, že pri čítaní až mrazí. Niečo ako House of Cards. V Rusku. Ale o realite.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Michail Zygar je ruský žurnalista, spisovateľ, filmový producent a zakladajúci šéfredaktor ruskej nezávislej televízie, ktorá ponúka alternatívu k štátom vlastneným médiám. Všetci mocní Kremľa je hĺbkový pohľad do zákulisia ruských mocenských štruktúr, ich fungovania a súvsťažností, ktoré určujú priebeh všetkých významných geopolitických udalostí.

V prvom rade treba upozorniť, že ide o knihu opisujúcu politiku. Nič len politiku, so všetkými jej špinavými chápadlami a praktikami. Druhým dychom musím však dodať, že hoci sa takáto téma môže zdať nudná, opak je pravdou. Kniha je písaná beletristickým štýlom a až neuveriteľne pútavo. Nečaká vás teda žiadna faktografia či opakované čítanie niektorých viet pre lepšie pochopenie. Môžete sa pokojne ponoriť do tečúceho prúdu textu bez toho, aby vám uchádzali súvislosti či zabudnete kľúčové mená. Ak ste ešte nikdy nečítali knihu na politickú tému, práve touto by ste mali začať.

Kniha je zároveň písaná takmer ako filmový scenár. Má svojich hlavných protagonistov, ale aj postavičky v pozadí. Má svoje vrcholy a pády. A zvraty jednotlivých udalostí držia čitateľa permanentne v texte a nútia ho čítať ďalej. Postupne sú mu odkrývané pozadia jednotlivých udalostí svetovej politiky. Vojna v Čečensku, pozadie stavby jednotlivých plynovodov, plynová kríza z roku 2009, Abcházsko-Osetský konflikt, olympiáda v Soči, oranžová revolúcia na Ukrajine, anexia Krymu, vojna na východe Ukrajiny, v Sýrii či proti ISIS. Pozadie a rozhodnutia ukryté za týmito konfliktmi sú často naplánované takým spôsobom, na ktorý by bol hrdý akýkoľvek režisér. Až potom ale prichádza mrazivé uvedomenie. Že ide o skutočnosť.

Hoci je Michail Zygar radený k opozičníkom, na jeho diele to nie je poznať. Predstaviteľov vládnucej strany nezhadzuje a neočierňuje. Naopak, čitateľovi ponúka len fakty a necháva na ňom, ako sa k nim postaví. Je až neuveriteľné, do akého zákulisného detailu siahajú Zygarove informácie. Buď má výnimočné kontakty v najhlbších štruktúrach moskovského aparátu alebo extrémy cit pre detail a spájanie súvislostí. Alebo oboje.

Zygarovým plusom je tiež skutočnosť, že je Rus. Keby niekto iný písal o ruskej politike, bolo by to asi ako keby muž písal o podstate feminizmu. Michail je však muž priamo z centra diania a pozná tie „little deffirences“, ktoré ako Rus chápe a dokáže ich vysvetliť neruskému čitateľovi. Odhaľuje tak pozadie všetkých mužov Kremľa. A to nielen povrchne, ale miestami až do kostnej drene. V knihe vystupujú všetky známe tváre bez rozdielu, či sú to prezidenti Putin, Medvedev, Jeľcin, oligarchovia Berezovskij, Chodorkovskij, Abramovič, primátor Moskvy Lužkov, riaditeľ FSB (bývalá KGB) Patrušev a ideológovia Vološin, Surkov, Sečin či Volodin. Politika Ruska sa nikdy neobmedzovala len na vlastné hranice. Autor dôkladne pozná pozadie ukrajinskej štvorky – Janukovyča, Juščenka, Tymošenkovej a Porošenka, sýrskeho diktátora Baššára Asada a mnohých iných. Od Kuby po Aljašku, ruské bábkové divadlo má naťahané motúzy po celom svete.

Jednoznačne najlepšia kniha, akú som tento rok prečítal.

Krátke zhrnutie:
Všetci mocní Kremľa je rýdzo politická téma. Pre čitateľa, ktorý je v tejto oblasti nový, je však písaná čisto a prívetivo. Akoby šlo o premyslený politický román a nie o drsnú realitu. Ruský autor pochádza priamo z centra politického diania a jeho pohľad má nielen šírku, ale najmä hĺbku. Odkrýva čitateľom pozadie ruskej politiky, oligarchie a mecenášstva a poskytuje pohľad do zákulisia významných geopolitických udalostí, tak, ako to bežné médiá nikdy nedokážu.

Kúp si knihu, ak:

  • si sa ešte neodvážil siahnuť po politickej tématike,
  • chceš spoznať pozadie významných svetových udalostí a osobností tak, ako ich klasické médiá nedokážu prezentovať,
  • chceš si utvoriť predstavu o svete, v ktorom žiješ.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • ťa politika absolútne nebaví,
  • si ťažko pamätáš mená viac ako 3-4 hlavných postáv,
  • zastávaš svetonázor „radšej nevedieť“.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (13,29€) alebo elektronickej (9,99€) podobe.

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: