Kategórie
iné

Koledy… znova…

Nákupné strediská. Autorádia. Erárne rádioprijímače v kanceláriách. Komerčné stanice. Reklamy. Webstránky. Všade nás bombardujú koledy. Nehovorím, že ich nemám rád. Patria k sviatkom. Ale preboha. Každý rok tie isté?

Wham!, Mariah Carey, Habera, Jason Mraz, Gott, takto by sa dalo pokračovať donekonečna. Vianočných kolied sú tucty, či už vznikli pred stovkami rokov alebo boli novým hitom minulý rok. Prespievané, zremixované, cover verzie, to už hovoríme o stovkách. Otázka znova: prečo stále tie isté?

Štyri roky dozadu som to už nevydržal a stiahol si verzie najkrajšieho obdobia spevu ako takého – z čias velikánov ako Frank Sinatra, Dean Martin, Nat King Cole, Elvis Presley či John Lennon. Ale ak si ich znova pustím aj tieto sviatky, asi sa mi znepáčia rovnako ako tie moderné.

Na obzore sa však črtá záchrana. Súčasné YouTube hviezdy sa s blížiacimi sviatkami naladili na rovnakú tému a urobili síce ďalšie cover verzie, ale každý z nich ich poňal netradične. Predstavím vám moje štyri srdcové hudobné talenty z YouTube.

Pentatonix, víťaž tretej sezóny americkej speváckej súťaže The Sing-Off, sú zoskupením piatich vokalistov a v žiadnej zo svojich pesničiek nepoužili jediný nástroj. Ich diela sú napriek tejto absencii neskutočne nabité rytmom a energiou.

Kurt Hugo Schneider je nadaný multiinštrumentalista, spevák, hudobník, producent, scenárista, režisér a mnohé ďalšie, ktorý okrem kvalitných spevákov vie svoje dielo predať aj vizuálne na veľmi vysokej úrovni. Jeho práca s kamerou a strihom patria medzi najlepšie na YouTube.

Peter Hollens je accapella spevák a funguje na rovnakom princípe ako Pentatonix. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale on si všetky zvuky robí úplne sám! A počet hlasov, ktoré budete súčasne počuť, sa často nezastaví len na jednociferných číslach.

Lindsey Stirling alebo tancujúca huslistka, vypadla v America’s got talent hneď v prvom vážnom kole so slovami, že jej štýl umenia nikdy neprerazí. Ale odvtedy ako na potvoru dobíja svet každým svojím videom a tento rok si odniesla z YouTube Music Awards jednu z hlavných cien.

Vianočné koledy sú tak na tento rok aspoň pre mňa zachránené 🙂

Pentatonix – Little Drummer Boy

Kurt Hugo Schneider – Jingle Bell Rock

Peter Hollens – O Holy Night

Lindsey Stirling & Kuha’o Case

Zdieľať: